Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування кримінального провадження щодо вибухів у Шевченківському районному суді Києва у липні 2023 року. Обвинувальні акти щодо шести співробітників ДУ «Київський слідчий ізолятор» скеровані до суду.
Пресслужба ДБР інформує, що хронологію події відтворили по секундам. За версією слідства, вибух вчинив підсудний, утримуваний у ДУ «Київський слідчий ізолятор» Ігор Гуменюк. Підривник загинув, а двоє співробітників спецпідрозділу Національної поліції України були поранені, також значних пошкоджень зазнало приміщення та майно суду.
Слідчі, начебто, зібрали докази, що підсудному вдалося пронести саморобні вибухові пристрої до приміщення суду через службову недбалість співробітників слідчого ізолятора та конвойної служби. Співробітники СІЗО вивели Гуменюка з камери і передали конвойній службі Нацгвардії без жодного обшуку речей, у тому числі наплічника. Не провели особистий обшук та не перевірили особисті речі й працівники конвойної служби. Їх навіть не здивував той факт, що при температурі +28, людина, яку вони конвоювали зі слідчого ізолятора до суду, була одягнена у теплий светр.
В камері обвинуваченого правоохоронці потім вилучили гліцерин, каніфоль, електричні проводи та інші хімічні речовини, з яких, начебто, виготовлялися саморобні вибухові пристрої, які здетонували у суді.
Слідчі з’ясували, що заборонені речі опинились у камері обвинуваченого через неналежне виконання своїх службових обов’язків співробітниками слідчого ізолятора. Зокрема, троє працівників СІЗО протягом тривалого часу підробляли обов’язкові акти обшуків камерних приміщень, а фактично перевірки не проводили. Тож, утримувані мали можливість користуватися забороненими речами, які їм передавались зовні.
Три працівники ДУ «Київський слідчий ізолятор» обвинувачуються у службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України). Їм загрожує до п’яти років позбавлення волі. Ще троє співробітників ізолятора обвинувачуються у службовому підробленні (ч. 1 ст. 366). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до трьох років.
У грудні 2023 року двох співробітників конвойної служби Національної гвардії України засудили до арешту з утримуванням у дисциплінарному батальйоні для військовослужбовців строком на 2 та на 6 місяців.
Нагадаємо, що Гуменюка судили за теракт під Верховною Радою. 31 серпня 2015 року під час мітингу в результаті вибуху гранати загинули четверо нацгвардійців. Ще 65 військовослужбовців отримали вогнепальні поранення і тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості.
Гранату, за версією слідства, кинув боєць батальйону «Січ» Ігор Гуменюк (1994 р.н.). Також обвинувачення пред’явили бійцю добровольчого батальйону «Карпатська Січ» Сергію Крайняку (1994 р.н.). Крайняк начебто запалив димову шашку, допомагаючи Гуменюку зробити вибух.
Хлопці свою вину ніколи не визнавали.
У 2020-му після 4 років і 10 місяців перебування під вартою Сергій Крайняк вийшов під домашній арешт, який не встигли продовжити і відтак він залишився на свободі без жодного запобіжного заходу. У 2022-му він долучився до бойових дій в складі Зброіних сил України і провадження щодо нього зупинили.
Гуменюка продовжували судити. Під вартою він провів неповні 8 років, підірвавши себе, нібито, на знак протесту. Після смерті справу проти нього закрили.