Дарницький суд Києва засудив колишнього учасника злочинної організації за вимагання $500 тисяч і викрадення машини.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 8 вересня.
За матеріалами справи, обвинувачений позиціонує себе так званим «смотрящим» за містом Переяслав Київської області і вступив в злочинну змову з довіреною особою так званого «положенца от вора в законе», який діє під прикриттям так званого «вора в законе», відомого у кримінальному середовищі під прізвиськом «Надарі Руставський», протягом 2019-2020 років вчинили низку незаконних дій — безпідставно нарахували громадянину неіснуючий борг на суму близько 500 тисяч доларів США.
Через постійний психологічний тиск потерпілий стаціонарно лікувався у клініці «Борис». У день виписки зловмисники забрали чоловіка з лікарні, посадили в машину і відвезли на орендовану квартиру, де утримували якийсь час, вимагаючи $560 тисяч.
Скориставшись вдалою нагодою, потерпілому через 2 дні вдалося втекти і сховатися від викрадачів. Тоді обвинувачений поїхав до будинку потерпілого і сказав його дружині, що забирає її авто Mitsubishi Pajero за борги чоловіка. Жінка злякалась і віддала ключі та документи на машину. Після цього обвинувачений виклав в інтернеті оголошення про продаж машини і подзвонив потерпілому та пригрозив насильством над ним і членами його родини та знищенням їх майна.
Потерпілий, сприймаючи погрози як реальні, частково виконав вимоги. Він перерахував 58 тисяч гривень на вказаний злочинцями рахунок, а ще 100 тисяч не зміг перекинути з технічних причин, бо його картку заблокували.
У суді обвинувачений провину визнав, щиро розкаявся і нічого не оспорював.
Суд призначив йому 5 років 6 місяців позбавлення волі без конфіскації майна. До набуття вироком законної сили чоловік залишається на волі під зааставою в сумі 630 тисяч гривень. Доля його спільника наразі невідома.
Додамо, що цей чоловік у 2014 році вже засуджувався Києво-Святошинським судом Київської області за участь у злочинній організації та вимаганні. Поряд з ним на лаві підсудних був колишній співробітники Державної служби охорони МВС України.
У вироку йшлося про п’ять епізодів, коли учасники злочинної організації на замовлення окремих бізнесових груп і навіть державних чиновників, силою захоплювали підприємства і майно:
- у серпні 2006 року участь в організації та скоєнні нападу на ВАТ «Кременчуцький сталеливарний завод» в інтересах груп «ТАС» і «Приват», які хотіли змінити керівництво підприємства на підконтрольне їм;
- у грудні 2006 року вимагання щодо передачі права на приміщення колишнього дитячого садочку та прилеглої до нього території. Чоловіку, який відмовлявся продати приміщення, влаштували вибух під дверима квартири;
- протягом січня – березня 2008 року примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань щодо належних ТОВ «Квік» двох будівель майнового комплексу в місті Києві, вул. Вікентія Хвойки, 21;
- у квітні 2008 року примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань щодо посади начальника державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний», що було поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров’я, пошкодженням та знищенням майна, а також участь у захопленні цього порту. Злочинців найняли невстановлені особи, які хотіли відновити на посаді колишнього директора порту, щоб контролювати порт у своїх інтересах;
- у серпні 2008 року примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань щодо посади начальника управління земельних ресурсів Києво-Святошинського району Київської області. У цьому випадку злочинців начебто найняв керівник Держкомзему України, який через конфлікт із начальником управління земельних ресурсів Києво-Святошинського району хотів замінити його на свою людину. Звільнений начальник управління не хотів віддавати новому виконуючому обов’язки документи, зокрема, архів. Очікувалося, що спортсмени силою змусять ексчиноника віддати документи. Молодики увірвалися в приміщення управління, вибили двері, зробили два постріли і втекли до приїзду «Беркуту».
За участь у всіх цих п’яти епізодах два учасники злочинної організації отримали покарання нижче від найнижчої межі — по 3 роки в’язниці. Суд брав до уваги низку пом’якшуючих обставин: щире каяття, активне сприяння розкриттю злочинів, відшкодування завданих збитків потерпілим, утримання непонолітніх дітей і позитивні характеристики за місцем проживання.
У цій же справі у січні 2013-го один чоловік був виправданий, два отримали по 8 років і ще один — 7 років і 3 місяці тюремного ув’язнення, два — умовне покарання.
У грудні 2013-го ще один фігурант справи — колишній заступник генерального директора держконцерну «Укрморпорт» — був засуджений до 7 років позбавлення волі. Однак через пів року апеляційний суд вирок скасував і відправив матеріали в Генеральну прокуратуру на додаткове розслідування. Сьогодні цей громадянин є обвинуваченим у справі про заволодіння та легалізацію близько 40 млн. грн коштів держпідприємства «Укрхімтрансаміак», що слухається Вищим антикорупційним судом.