15 січня Шевченківський суд провів чергове засідання у справі військового розвідника і полковника ВСУ Івана Без’язиков, звинуваченого у держзраді і участі в тероростичній організації.
Судове засідання розпочалось із запізненням на 50 хвилин. У звязку з сімейними обставинами затримався адвокат обвинуваченого Олег Веремієнко. Двоє інших адвокатів 15 січня в суді не прийшли.
Спочатку суд заслухав клопотання Без’язикова, який попросив призначити охорону його сім’ї, оскільки боїться за їх безпеку.
«Ще на стадії досудового розслідування співробітниками СБУ неодноразово розголошувались відомості, які мають значення у кримінальній справі.
Розповсюджувались чутки та домисли через ЗМІ та інтернет, які створюють негативну суспільну думку щодо мене та членів моєї родини. А також мають на меті здійснити певний тиск на винесення судових рішень. Крім того, на судових засіданнях представники прокуратури постійно розголошують відомості стосовно терористичної організації «ДНР»…
У подальшому подібна інформація, наприклад, повідомлення про підозру Дубінського та інших бойовиків стає загальновідомою, асоціативно поєднується з моєю персоною, провокує терористичні сили «ДНР»… Члени моє родини перетворюються на потенційних жертв терористичних актів.
Моя дружина Без’язикова Маргарита Олександрівна періодично помічає, що за нею стежать невідомі особи, що викликає занепокоєння та страх. Тим більше, що я утримуюся в СІЗО уже більше року та не можу фізично захистити членів моєї родини. Тому прошу надати моїй родині цілодобову охорону з метою попередження скоєння терористичних актів, направлених проти членів моєї родини», – сказав Без’язиков у своєму виступі.
Дружина полковника часто буває на судових засіданнях, але цього разу не приїхала. Останній раз вона була в суді з сином.
Адвокат Олег Веремієнко підтримав клопотання.
«Чиновники рівня СБУ робили злочинні заяви, що мій підзахисний є зрадником, обвинувачували, в тому числі, що він винен в організації Іловайського котла, що при потраплянні в полон він нібито видав якісь секретні дані», – зазначив Веремієнко.
«Мені як захиснику пропонувалось співробітниками СБУ допомогти, скажем так, в ламанні мого клієнта, щоб він написав явку з повинною, що він зрадник. Коли я відмовився, на мене також відкрили кримінальну справу, яка зараз слухається в цьому ж суді», – заявив адвокат.
Але прокурор Олег Пересада у загрози для сім’ї Без’язикова не вірить.
«Це парадоксальне клопотання, з моєї точки зору. Адже саме сторона захисту наполягала на відкритому судовому засіданні. Судовий процес передбачає розголошення даних досудового розслідування та їх доведення. Це судовий розгляд. Змагання, що вимагає надання доказів як сторони обвинувачення, так і сторони захисту.
Стосовно родини пана Без’язикова жодних слідчих або інших дій боку органу досудового розслідування не здійснюється. Ані прокуратура, ані СБУ жодним чином не пов’язують родину пана Без’язикова з діяльністю терористичної організації «Донецька народна республіка». Крім того, відсутні фактичні дані що стосовно пана Без’язикова або членів його родини можуть скоюватися якісь протиправні дії, – сказав прокурор.
Суд обіцяє вирішити це клопотання пізніше у нарадчій кімнаті і продовжує слухати справу.
Прокурор долучає докази – висновок до експертизи звукозапису, який підтверджує, що розмову ведуть Маргарита Без’язикова та бойовик «ДНР» Едуард Басурін. Останній повідомляє дружині полковника, що він не перебуває в полоні і не хоче повертатися на підконтрольну Україні територію.
«Всі дружини, всіх військовополонених дзвонили і Басуріним, і Захарченкам, і всім іншим терористам. Була ситуація правової невизначеності. Великого обміну полоненими до 26 грудня 2017 року не було. Ніхто не знав, що буде завтра», – сказав Веремієнко. Адвокат навів приклад із дружиною кіборга Анатолія Свирида, яка поїхала визволяти чоловіка і сама потрапила в полон.
Веремієнко вважає, що цей запис тільки підтверджує сам факт дзвінка. «Якщо пан прокурор наполягає, що Басурін у нас свідок, нехай забезпечують його явку в судове засідання», – сказав адвокат.
Далі прокурор долучає протоколи телефонних розмов співробітників розвідувального управління ДНР. У деяких із них згадується або бере участь деякий Іван Миколайович, дядя Ваня або Луїс. За версією обвинувачення, це і є Без’язиков. Раніше дружина полковника підтвердила, що її чоловік користувався позивним Луїс.
Так, прокурор зачитує телефонну розмову від 25.08.2014 між бойовиками з позивними 63-й і Заєць.
63: Иван Николаевич должен, блин, прилипнуть к компьютеру.
Заєць: Ну попытаемся, как только свободное время будет у нас, чтобы…
63: Не-не-не. Не попытаемся. Он обязан торчать возле компьютера.
Заєць: Сейчас подумаем.
Заєць: Ало-ало? Да-да. Я понял.
63: Торчать возле компьютера.
Заєць: Хорошо-хорошо. Сделаем сейчас.
63: Не попытаемся, а обязаны.
Заєць: Сейчас сделаем, говорю.
63: Ага.
Заєць: Ага.
63: Давай.
Пізніше того ж дня.
Заєц: Смотри по обмену пришли люди. Кого пока не надо? Ну, Ивана Николаевича, понятно. Кого еще?
63: Чего-чего? Почему пришли?
Заєць: По обмену военнопленных.
63: Что за люди пришли? Ричард?
Заєць: Да-да-да-да-да.
63: А дай ему трубочку. Вернее скажи, чтобы он меня набрал.
Заєць: Хорошо.
63: Угу.
Пізніше того ж дня розмова між тими самими абонентами.
Заєць: Да.
63: Можешь записать?
Заєць: Говори. Ты фамилии будешь диктовать?
63: Да-да-да. Иван Николаевич.
Заєць: Я тогда по списках сейчас буду смотреть, чтобы мне проще было.
63: Безъязыков
Заєць: Да, есть.
У розмові складається перелік осіб, яких бойовики не планували обмінювати.
Прокурор Пересада цитує іншу розмову «розвідників ДНР» у той же день.
63: Слышишь, а Иван Николаевич торчит возле компьютера?
Заєць: Еще пока нет, пока нет. Не успеваю телефонную трубку взять.
63: Надо ему компьютер. В сводках Новороссии там есть то, что мы хотим, чтобы он прочитал.
Як зазначається в обвинувальному акті, саме 25 серпня Без’язиков начебто згодився обійняти посаду заступника керівника відділу аналітичної роботи управління військової розвідки «ДНР».
Наступна розмова від 30.08.2014 за участю бойовика 63 і невстановленої особи з позивним Кум, до якої долучається начебто Без’язиков.
Кум: Вчера вечером поздно была колонна.
63: Стоп-стоп. Я сейчас трубочку дам. Повтори пожалуйста.
Без’язиков: Да слушаю.
Кум: Вчера вечером в Андреевке была колонна с бронетехникой. Вся новая, выкрашенная. Были БТРы, ЗИЛы. Сама короткая переправа – это Павлопольская плотина, через Кальмиус.
Без’язиков: Это куда двигаться-то?
Кум: Это с Андреевки в сторону Чермалык. Он ближе к Мариуполю. Через Кальмиус. Там плотина есть Павлопольская.
Кум пояснює Без’язикову, яким саме маршрутом може просуватись колона
…
Без’язиков: Пацаны, говоришь, молодые
Кум: Молодежь!
Без’язиков: Плохо, что непонятно количественного и качественного состояния.
Кум: Ну отот. Сказал, что там и самоходы были, и БТРы, и ЗИЛы, и минометные установки. А сколько, что…
Без’язиков: А сейчас в Андреевке у нас никого нет посмотреть? Да?
Кум: Я сейчас в Мариуполе. Мне просто туда позвонить некому.
Наступна розмова від 01.09.2014 між бойовиком з позивним 63 і невстановленою особою.
63: Давай приезжай и найдешь Ивана Николаевича, с ним пообщаешся.
Невстановлена особа: Кто такой Иван Николаевич?
63: Зам мой.
Інша розмова від 01.09.2014 між начебто Без’язиковим і невстановленою особою з позивним Вітя.
Без’язиков: Иван. Слушаю.
Вітя: Извините, что поздно беспокою. В курсе «Слуги Порошенко-2» на Youtube уже разблокировали?
Прокурор пояснює, що йдеться про відеоролик, на якому зафіксовано знущання над українськими військовими у полоні «ДНР».
Без’язиков: В Youtube заблокировали, да?
Вітя: Да.
Без’язиков: Ага.
Вітя: Ну я предупреждал, рассчитывайте на все хостинги, которые можно.
У зв’язку з економією часу прокурор не зачитує всі розмови, які є в матеріалах справи. Тим більше, що аудіозаписи ще будуть досліджуватися в судовому засіданні.
Підсумовуючи прокурор Пересада зазначає, що ці розмови свідчать про справжній статус Без’язикова: він не був у полоні «ДНР», а перейшов на бік ворога, працював у «розвідці» терористів.
Наостанок прокурор зачитує як бойовики готувались привітати Без’язикова з Днем народження 12 березня 2015.
63: Слышишь у Ивана Николаевича же все равно День рождения. Деньги соберем да и все.
Тор: Ну-у. Нам не надо собирать…
63: Что? Ало-ало!
За кілька хвилин продовження розмови.
63: Я имею ввиду по 100 долларов там.
Тор: У меня бубен полнейший. Cыну нужно на эту самую…
63: Ну я за тебя дам. Потом отдашь.
Після засідання, перш ніж конвой виводить Без’язикова, журналісти встигають запитати, як він провів День народження у полоні. Полковник відповідає, що грошей не отримував.
Захисник Веремієнко критикує те, як вищезгадані записи оцінює слідство і прокурор.
«Це просто абсурд. Звинувачення полоненого, що йому доручали якусь розмову як секретарю… Всім відомо, що телефонні розмови прослуховуються. Його намагалися в такий спосіб дискредитувати перед урядом, перед народом України», – вважає адвокат.
«Прокурор, не понимаю, что он имеет ввиду, говоря, что он не находился в плену. Я так понимаю в Вашем понятии нахождение в плену это человек должен быть прикован к стене, его каждый день должны лупить палками. Он должен быть без рук, без ног, – сказав Без’язиков, звертаючись до прокурора. – Правильно я понимаю? Ну это только показывает Вашу некомпетентность, к сожалению».
«Прокурор, не понимаю, что он имеет ввиду, говоря, что он не находился в плену. Я так понимаю в Вашем понятии нахождение в плену это человек должен быть прикован к стене, его каждый день должны лупить палками. Он должен быть без рук, без ног, – сказав Без’язиков, звертаючись до прокурора. – Правильно я понимаю? Ну это только показывает Вашу некомпетентность, к сожалению».
Під кінець суд доручає прокурору або органу досудового розслідування (СБУ) перевірити обставини, викладені Без’язиковим у клопотанні, а саме факт можливого стеження за його дружиною. Результати такої перевірки прокурор має повідомити суду вже в найближчому засіданні – 22 січня.
Сам прокурор сказав, що наступного тижня готовий завершити долучення доказів. Після чого суд перейде до їх дослідження.