Суд починає розглядати справу “приватної військової компанії” Семенченка

935

Шевченківський суд Києва завершив підготовче засідання у справі екскомандира 2-го батальйону спецпризначення «Донбас» Семена Семенченка і ще восьми обвинувачених.

Усі підсудні — учасники бойових дій. Їх судять за участь у незаконному збройному формуванні. Це злочин, який до цього інкримінувався лише представникам терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР».

Підготовче засідання зайняло два тижні — це досить швидко, адже в інших справах ця стадія могла тривати більше двох років й іноді завершувалась, наприклад, поверненням обвинувального акту прокурору для усунення недоліків чи проведення додаткового слідства.

Керівником НЗФ вважається Семенченко, його першим заступником і головним інструктором з військової підготовки — Анатолій Віногородський, начальник штабу — Сергій Акимович, співзасновник, інвестор і довірена особа керівника — Євген Шевченко, начальник охорони — Сергій Ружицький, заступник начальника внутрішньої служби — Олександр Новіков. Водієм НЗФ був громадянин Росії — Олег Єрасов, який з 2014 року воював на Донбасі і має посвідку на проживання в Україні.

Обвинувачені — люди пенсійного і передпенсійного віку: Акімовичу — 61 рік, Віногородському — 63, Ружицькому — 63, Новікову — більше 50, Єрасову — більше 50.

На лаві підсудних є також двоє братів — Ігор та Олег Орленки. Ігор був  командиром сотні, співзасновником охоронної компанії і власником ділянки, на якій розгорнулась тренувальна база зі спостережними вишками. А Олег начебто погодився зберігати в себе вдома зброю угрупування Семенченка. Так, у серпні 2020-го він на прохання брата заховав за диваном у спальні автомат «Калашникова».

25.02.2021 року співробітниками Національної поліції, за участю спецпідрозділу «КОРД», звільнено приміщення будівлі ПАТ «Центренерго» у смт. Козин Київської області від протиправного утримання членами незаконного збройного формування, підпорядкованого Семенченку. Після цього Семенченко начебто дав вказівку переховати залишки зброї.

27 лютого 2021-го водій-охоронець Єрасов до будинку Олега Орленка вісім рушниць. У період із 12 по 24 березні брат командира заховав у себе ще 30 гранат. 24 березня будинок обшукали співробітники СБУ і вилучили зброю і боєприпаси.

Ще частину зброї правоохоронці знайшли у полі — в  викопаному в землі схроні.

За висновком експерта КНДІСЕ від 22.02.2021 приватні охоронні компанії ТОВ «Донкорп Україна» та Donbass Battalion corporation мають ознаки незаконних військових формувань і створені з порушенням українського законодавства.

Ідея створення «приватної армії», за матеріалами справи, начебто виникла у Семенченка тільки на початку 2018-го, коли він був народним депутатом від партії «Самопоміч» мера Львова Андрія Садового, тобто через чотири роки після його активної участі у подіях на Донбасі.

За версією обвинувачення, військова компанія повинна була займатись сумнівними справами: нападами на підприємства, установи та організації; брати участь у силових акціях протесту; залякуванні населення; незаконному спостереження за приватними особами та посадовцями, незаконним збором інформації; вербуванням, фінансуванням і навчанням найманців з метою їх використання у збройних конфліктах чи інших насильницьких діях на території іноземних держав і.т.п.

Оскільки в Україні створення подібної організації заборонено, то її зареєстрували у Сполучених Штатах Америки як приватну компанію Donbass Battalion corporation. В Україні ж з’явилася охоронна фірма з подібною назвою «Донкорп Україна», що нібито мало бути представництвом американської структури.

Спонсором стартапу став бізнесмен із Казахстану Сергій Борисенко. За матеріалами справи, навесні 2018-го Семенченко попросив у нього 2 мільйони доларів. Борисенко встиг передати половину — частину грошей вносив на банківські рахунки спільників Семенченка, а ще на пів мільйона доларів купив акцій Donbass Battalion corporation. Пізніше Борисенко заявив, що гроші у нього отримали обманом, бо він не знав реальних намірів Семенченка та його оточення.

Кримінальну справу щодо приватної військової компанії СБУ почала розслідувати тільки через два роки. За цей час до складу цієї структури увійшло більше 100 осіб, які проходили навчання у таборі в селі Сувид Київської області, а також на базі одного з найбільших тренувальних центрів Європи — військової компанії Europian Security Academy поблизу польського міста Познань. Студентам передбачались стипендії по 500 доларів, а навченим працівникам — 2000 доларів зарплати.

Задум зводився до того, щоб створювати противагу приватним військовим компаніям, на зразок ПВК Вагнера, російським найманцям, які намагаються підривати і дестабілізувати ситуацію в різних країнах.

«Одне з завдань «Донкорп Україна» — пристосувати до життя хлопців, які пройшли війну», — пояснив директор цієї компанії Сергій Ружицький. Він наводить дані, що за останні два роки близько 2 тисяч учасників бойових дій вчинили самогубство.

Свідки СБУ

Офіційно Служба безпеки України зареєструвала кримінальне провадження на підставі власного рапорту. Та в судових засіданнях адвокати кажуть, що справу завели на підставі показань свідків, які неприязно ставляться до Семенченка.

Ветеранська організація «Батальйон «Донбас», зі слів Семенченка, останні роки працювала «в якості структури Головного управління розвідки Збройних сил України». Деталі цієї співпраці не розголошуються і офіційно співробітництво не оформлялося.

Але навесні 2020-го один із соратників Семенченка Сергій Ружицький подав заяву в СБУ, щодо сумнівних учасників.

«Була виявлена група людей в батальйоні «Донбас», які були введені в нашу організацію. Гіпотетично, за зібраною інформацією, фактично співробітники ФСБ РФ», — пояснив Семенченко.

У числі «запідозрених» — колишній автовець Вадим Боровик, а також боєць батальйону «Донбас» Володимир Бабенко із позивним Фагот, грузини Роланд Мєлія і Вано Надірадзе. У 2019 році Боровика засудили за викрадення машини Святослава Шевченка — брата добровольця Євгена Шевченка (за вироком суду потерпілою є громадянка Федоренко).

За показаннями Борисенка, Мєлії і Надірадзе були затримані Ружицький, Семенченко, Шевченко та інші.

Адвокат Михайло Рейзін подав до суду низку клопотань про тимчасовий доступ до деяких документів державних органів, у тому числі міграційної служби. Йдеться, наприклад, про обставини видворення Надірадзе, який мав кримінальне переслідування в Грузії та Україні.

У березні 2019 року СБУ повідомляла, що знайдено місце переховування від правоохоронців громадянина Грузії Вано Надірадзе, який оголошений в розшук та незаконно в’їхав в Україну з Молдови.

«У затриманого «патріота України» В.Надірадзе на телефоні виявилася переписка з неодноразово «спаленим» СБУ, агентом російських спецслужб М.Дульським, у якій останній координує із затриманим діяльність та жваво обговорює можливий розвиток політичної ситуації в Україні», інформувала СБУ.

Та влітку 2021-го після затримання Семенченка і ще низки осіб, Надірадзе отримав українське громадянство. Чи вдасться в судових засіданнях пролити світло на обставини легалізації грузина в Україні і його роль у цій кримінальній справі справі наразі можна тільки здогадуватися. Суддя Кваша у клопотанні адвоката про тимчасовому доступі до документів відмовила.

Теракт біля каналу «112»

У травні 2021 року, коли Семенченко вже утримувався в СІЗО, його підозра збагатилася ще одним епізодом — організацією вибуху поблизу будівлі телеканалу «112» дворічної давнини. Вважається, шо приводом послужив запланований у липні 2019-го телеміст «Надо поговорить» між каналом «РОСІЯ-1» і проросійським каналом «NewsOne», що працював в Україні і входив до медіахолдингу «Новини» Тараса Козака, близького соратника Віктора Медведчука.

Із гранатомета в стіну будівлі каналу на вулиці Дегтярівській, за інформацією слідчих, вистрелив атовець Вадим Боровик. Його сусід по квартирі, колишній боєць батальйону «Донбас» — Костянтин Нікитенко — спостерігав поруч, щоб не було очевидців.

Прокурори — Труш і Синюк


В обвинувальному акті щодо Семенченка написано, що «теракт» 13.07.2019 був спрямований на «досягнення наслідків у вигляді реальних людських жертв». Хоча на ділі постріл припав на «глухий» кут будівлі телеканалу і ніхто не постраждав.

Справу реанімували тільки через два роки і вручили підозри Нікитенку і Боровику. Останній заявив, що стріляти по будівлі йому доручив Семенченко за значну матеріальну винагороду.

Адвокати піддають сумніву такі свідчення і зауважують, що скандальний телеміст скасували ще 6 липня, але через тиждень Семенченко нібито з метою дестабілізації ситуації і привернення уваги до своїх політичних поглядів доручає раніше судимому Боровику стріляти з гранатомета. Захисники кажуть, що інших переконливих доказів, окрім слів Боровика і Нікитенка, не існує.

Свідок «теракту» місцевий житель Братєнков — «майже бомж», який 13 липня 2019 року о 2 ночі збирав пляшки біля свого будинку на вулиці Дегтярівській. Годинника він з собою не мав, але його традиційний маршрут зі збору пляшок займає 30 хвилин. І в цих пів години він почув постріл і слова незнайомця: «О, бабахнуло!». 56-річний Братєнков переконує, що може впізнати людину за голосом, бо колись у дитинстві вчився у музичній школі.

Ця історія виглядає тим більш дивно, що в тут знову фігурує свідок Боровик — колишній атовець, який два роки був членом охоронної фірми «Донкорп Україна». У кінці 2020 року він «добровільно вийшов з формування» та «повідомив про його існування органи державної влади».

18 січня 2021 року Боровик написав заяву до правоохоронних органів щодо «військової компанії» Семенченка і назвав інших учасників. 5 березня суд за клопотанням прокурора звільнив чоловіка від кримінальної відповідальності за участь у незаконному збройному формуванні.

Уже після цього Боровику нагадали, як він за вказівкою Семенченка обстріляв канал «112».

У вересні 2021-го Шевченківський суд затвердив угоду щодо Нікитенка. У вироку написано, що у 2015-2017 роках чоловік служив у батальйоні «Донбас», виконував бойові завдання, в тому числі, на тимчасово окупованих територіях. Пізніше командир взводу запросив його вступити до складу громадської організації «Внутрішній корпус «Донбас», членами вже була значна кількість колишніх військовослужбовців, які воювали в АТО.

Після звільнення з військової служби Нікитенко не мав стабільного доходу, а враховуючи бойовий досвід і зв’язки з військовослубовцями, не вагаючись, погодився. Як член організації постійно брав участь у різних протестних акціях, мітингах та демонстраціях, зокрема протягом грудня 2017 року й до початку березня 2018 року проживав у наметовому містечку поряд з адміністративною будівлею Верховної Ради України.

З метою заробітку Нікитенко погодився долучитися до «приватної військової компанії». Він підтвердив, що перебував у тренувальному таборі «Сувид» і як робітник, і проходив спеціальну військову підготовку, відпрацьовував різноманітні тактичні вправи з муляжами вогнепальної зброї в обстановці, що імітує бойову та ін. Пізніше він влаштувався охоронцем-водієм у складі ТОВ «Донкорп Україна».

Визнавши участь у незаконному збройному формуванні і пособництво у теракті Нікитенко отримав 5 років позбавлення волі умовно — з іспитовим строком 3 роки.

Боровик також визнає вину в обстрілі будівлі на Дегтярівській і його угода очікує затвердження у суді.

«Дані особи діяли, вже зараз можна про це казати, під контролем СБУ, оговорюючи мого підзахисного Семенченка. Лише так я можу пояснити, що після вчинення терористичного акту до особи, яка перебувала у розшуку в зв’язку з несплатою аліментів, раніше була засуджена за незаконне заволодіння транспортним засобом… Вперше за всю практику юриспруденції в нашій країні отримано умовне покарання [за теракт]», — сказав з цього приводу адвокат Рейзін.

Викривач НАБУ

Євген Шевченко, відомий співпрацею з Національним антикорупційним бюро. Він є заявником у низці справ про хабарі — зокрема, щодо колишнього прокурора ГПУ Олександра Матюшка, якого вже ув’язнили за спробу влаштуватися за гроші на посаду в НАБУ. Також Шевченко допоміг затримати «короля контрабанди» Вадима Альперіна і є викривачем у справі про 5 мільйонів доларів хабара керівникам НАБУ і САП за закриття справи Злочевського. Також, за його ж словами, виконував завдання для Служби зовнішньої розвідки і Головного управління розвідки Міністерства оборони.

Він вважається фіндиректором незаконного збройного формування, одним із організаторів бази в селі Сувид.

Сам Шевченко переконує, що про існування тренувальної бази нічого не знав. Вперше і востаннє він нібито побував там восени 2018-го, коли заїхав на 5 хвилин зустрітися із Семенченком, і на територію навіть не заходив.

Йому інкримінують незаконне придбання російських запчастин до систем протиповітряної оборони (клістронів). Обвинувачення висунуто за ч.2 ст.333 КК — порушення порядку міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

Клістрони нібито не мають аналогів в Україні і, як пояснює Шевченко, провести торги з іншими учасниками було нереально. Клістрони є критично необхідні і без них неможливо бачити ракети, якими нас атакують із Росії. Але через дії СБУ можливість поставки була зірвана.

Початково йшлося про те, що клістрони не тільки купувалися в країни-агресора, але й за ціною завищеною у вісім разів. Проте в замаху на привласнення бюджетних коштів Шевченко не звинувачується. Більше того, Укроборонсервіс влітку 2021-го оголосив тендер на купівлю клістронів за очікуваною вартістю удвічі вищою, ніж та, за яку домовився Шевченко. Водночас ринку клістронів в Україні немає і сказати, скільки вони мали б коштувати, практично неможливо.

У підготовчому засіданні 8 грудня у вечірній час Шевченко говорив, що саме зараз на вулиці Сурикова його чекають детективи НАБУ і прокурори САП для «певних процесуальних дій». Шевченко повідомив, що із оперативних джерел наперед дізнався, що СБУ отримала ухвалу, щоб провести в нього обшук навесні цього року.

***

Засідання із розгляду обвинувального акту призначили на 23 грудня о 13.00 Попередньо матеріали справи налічували понад 80 томів — що із цього подасть суду прокурор поки що невідомо, оскільки обсяг дослідження доказів ще не визначався.

Тим часом 21 грудня планується фінальна співбесіда із кандидатами на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. На посаду претендують детектив НАБУ Олександр Клименко і прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк, який зараз представляє справу щодо ПВК Семенченка в суді.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь