Жовтневий районний суду міста Дніпропетровська визнав Вікторію Бодягіну невинуватою у колабораційній діяльності.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 8 квітня.
За версією обвинувачення, у 2022 році Бодягіна добровільно обійняла посаду начальника «відділу дошкільної освіти управління освіти» в окупованому Маріуполі.
Її чоловік Євгеній Бодягін до російського вторгнення був керівником департаменту Маріупольської міської ради з питань економіки. У 2022 році він став заступником голови окупаційної адміністрації Маріуполя з питань економіки, праці і соцзахисту населення. В інтернеті є численні публікації про колаборанта Бодягіна, у тому числі викладені документи за його підписом як чиновника окупаційної влади.
В Україні колаборантам обвинувачення предʼявили заочно.
Щодо Вікторії Бодягіної, то прокурор у суді посилався на роздруківку з телеграм-каналу «Новый мариуполь» про начебто прийом громадян Бодягіною як начальником відділу дошкільної освіти управління освіти адміністрації міста Маріуполя та публікацію в телеграм-каналі «Маріуполь Спротив», в якій написано, що Бодягіна «работает в управлении образования от окупантов».
Відповідно до скриншотів, Бодягіна була дитячого садку. 2 березня 2022-го вона публікувала в соцмережі прохання до НАТО закрити небо над Україною. Але вже травні того ж року її чоловік перейшов на бік ворога. А з17 листопада 2022 року Вікторія Бодягіна і сама, нібито, працює на окупантів.
Адвокат просив жінку виправдати, кажучи, шо не не доведено, що вона взагалі зайняла посаду. Єдиний доказ, на який посилається прокурор це допис в телеграм-каналі, який невідомо ким зроблено та невідомо з яких джерел. Більше того, сам месенджер «Телеграм» розробленим російським підприємцем, а тому довіри до інформації в ньому нема.
У підсумку суд Вікторію Бодягіну виправдав, поставивши під сумнів інформацію з телеграм-каналів, які невідомо ким створені, невідомо як модеруються та контент в які невідомо як потрапляє.
Суд погоджується, що докази з відкритих джерел можуть підтверджувати певні обставини, однак мають прийматись із високою обережністю, так як їх первісне джерело неможливо перевірити. Такі докази не слід визнавати недопустимими, але вони повинні підтверджуватися іншими доказами. У даному випадку інших доказів, які б підтвердили інформацію з мессенджеру Телеграм, прокурор не надав. Більш того, публікація з телеграм-каналу «Маріуполь. Спротив» взагалі не вказує на посаду, яку займає Бодягіна.
У судовому засіданні допитали одного свідка. Це колишній начальник відділу безпеки та протидії корупції Маріупольської міської ради. З його слів, після початку повномасштабного вторгнення Донецька обласна державна адміністрація, яка організовувала евакуаційні потяги та надавала змогу всім охочим виїхати. Однак, як стало відомо з інтернет-ресурсів та слів інших осіб, яких саме свідок не вказав, Бодягіна залишилась на тимчасово окупованій території України, очолила департамент освіти й активно почала співпрацювати з окупаційною владою владою.
Показання свідка, на думку суду, не можуть бути покладені в основу обвинувального вироку і підтверджувати публікації в телеграм-каналах. Свідок пояснив, що йому відомо про зайняття Бодягіною посади виключно від осіб, яких він не зміг назвати. Тобто це показання із чужих слів. Сам свідок не був очевидцем зайняття Бодягіною посади, не зміг назвати яку саме посаду вона зайняла. Також свідок говорив, що на якихось інтернет-ресурсах (яких саме назвати не зміг) бачив на відео Бодягіну в Маріуполь. Але з цього суд може лише дійти висновку, що жінка залишилась на тимчасово окупованій території, тому що свідок не бачив її виступу як представника органу влади.
Як вважає суд, не надано жодного доказу того, що посада начальника «відділу дошкільної освіти управління освіти Адміністрації міста Маріуполя» наділена організаційно-розпорядчими функціями. Єдиним доказом, на який посилався прокурор, є так званий «закон об образовании в донецкой народной республике», однак текст цього документу не містить жодної з організаційно-розпорядчих функцій, які описані в обвинувальному акті.
Суд визнав доведеним факт окупації міста Маріуполя, факт громадянства України в Бодягіної і що ця жінка залишилася на тимчасово окупованій території. І водночас суд вважає недоведеним, що на окупованій території міста Маріуполя створено «відділ дошкільної освіти управління освіти Адміністрації міста Маріуполя», недоведеним, що цей відділ (якщо його створено) має ознаки органу влади і начальник цього відділу (якщо він існує) наділений організаційно-розпорядчими функціями і що саме обвинувачена зайняла посаду начальника цього відділу.
«Донецкое агентство новостей», що позиціонує себе як найдавніше ЗМІ в «ДНР», у листопаді 2023-го розмістило публікацію, в якій цитує Вікторію Бодягіну як начальницю відділу дошкільної освіти управління освіти в окупованому Маріуполі. У матеріалах кримінальної справи ця публікація не згадується.
Виправдувальний вирок ще можна оскаржити.
Восени 2024-го окупаційна влада звільнила чоловіка обвинуваченої Євгенія Бодягіна за можливе зловживання владою і корупцію. За даними ЗМІ, в березні цього року слідком ФСБ РФ офіційно затримав Бодягіна за підозрою в масштабних розкраданнях.