Приморський районний суд міста Одеси визнав жінку винною у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 30 квітня.
Наприкінці вересня 2022 року під час окупації обвинувачена взяла участь у проведенні незаконного референдуму, шляхом подворового обходу жителів тимчасово окупованих сіл Благодатне, Клапая і Киселівка Херсонської області. Жінка пропонувала людям проголосувати щодо входження Херсонської області до складу РФ, надавала бюлетені і вела облік виборців за списком.
У судовому засіданні жінка вину визнала частково і розповіла, що на момент повномасштабного вторгнення мешкала в селі Кеселівка, Херсонської області. Коли туди прийшли російські військов, вона продовжувала проживати зі своїм чоловіком, неповнолітнім сином, а також вісьмома іншими близькими родичами, серед яких було четверо неповнолітніх дітей. Органи державні влади і місцевого самоврядування, установи на території села перестали діяти. Зникли українське телебачення, газети, мобільний та інтернет звʼязок українських операторів. Можливості виїхати у неї та її родини не було через відсутність власного транспорту. Гуманітарна допомога надавалась лише збройними формуваннями РФ. Її родина опинилась у скрутному матеріальному становищі. І цей час від знайомої вона з дочкою дізналась про можливість взяти участь у проведенні якогось заходу, повʼязаного із голосуванням і отримати плату. Одного дня восени 2022 року вона і дочка прийшли до приміщення сільської ради, де були інші люди. Після цього протягом трьох днів вона із дочкою та односельчанкою ходили по селах із бюлетенями та урною для голосування, підходили до людей, які хотіли проголосувати і давали їм бюлетені для голосування. Під час голосування їх супроводжували військові РФ. Агітацією не займалися. За таку роботу обвинувачена отримала 41 тис. російських рублів, які витратила на продукти, оплату комунальних послуг та інші потреби. Тепер про вчинене шкодує, оскільки начебто не знала, що за подібні дії передбачена сувора кримінальна відповідальність.
Показання у суді дали місцев жителі, які підтвердили, що до них приходило двоє-троє жінок у супроводі двох російських солдатів зі зброєю і запитували, чи будуть вони голосувати. Дехто зі свідків відмовлявся, інші голосували і уточнювали в суді, що ставили відмітку «проти». Очевидці казали, що жінки та зокрема обвинувачена не нервували та виглядали спокійно.
Суду як доказ був наданий протокол слідчого експерименту за участі підозрюваної, яка на місцевості вказала місця і житлові будинки, біля яких відбувалося голосування. Адвокат говорив про недопустимість цього доказу, оскільки нібито порушено право підозрюваної на захист, яку правоохоронці схилили до відмови від присутності захисника на цій слідчій дії.
Але суд визнав ці аргументи неспроможними. Підозрювана підписала протокол слідчого експерименту, в якому міститься детальне розʼясненням її прав, в тому числі і права на першу вимогу мати захисника і зустріч із ним, на отримання правової допомоги захисника за рахунок держави та ін.
Зважаючи на добровільну участь обвинуваченої у слідчому експерименті та надання органу досудового розслідування детальних відомостей щодо обставин і свідків події, то суд враховує це активне сприяння розкриттю злочину. Також обставиною, що пом`якшує покарання, суд визнає наявність на утриманні у обвинуваченої малолітньої дитини.
Водночас суд не переконався у щирому каятті цієї жінки, оскільки, як видно з показань, її жаль із приводу скоєного, повʼязаний не з критичною оцінкою своєї поведінки, а з суворою кримінальною відповідальністю. Також суд не побачив особливого збігу тяжких особистих, сімейних чи інших обставин обвинуваченої у порівняні з іншими людьми, які жили в аналогічних умовах на окупованій території, проте не брали участі у незаконному референдумі.
Зважаючи на тяжкість кримінального правопорушення і те, що дії обвинуваченої були спрямовані на отримання неправомірної грошової винагороди, суд не знайшов підстав для призначення умовного покарання чи більш мʼякого, аніж передбачено законом.
Жінку засудили до 5 років увʼязнення із конфіскацією всього майна, за винятком житла. Також їй забороняється на 10 років обіймати посади в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також займатися діяльністю, повʼязаною із проведенням виборів та референдумом.
Обвинувачена утримується під вартою з 16 лютого 2023-го, тому вважається, що вона вже відбула більше року свого тюремного строку.