Вищий антикорупційний суд арештував низку об’єктів нерухомості, власником яких був син екснардепа Михайло Шепелев.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу суду.
Йдеться про дев’ять об’єктів нерухомості, земельні ділянки і житлові будинки за адресами: м. Київ, вул. Редутна, 7, провулок Козятинський, 8-А і провулок Козятинський, 8; вул. Лаврська, 46-А; вул. Добровольчих батальйонів, 8.
Заборонено вчиняти будь-які реєстраційні дії і відчуження цих об’єктів нерухомості, у тому числі реалізацію на торгівельному майданчику Державного підприємства «СЕТАМ».
Арешт накладено ще в червні цього року у кримінальному провадженні щодо колишнього нардепа Шепелева. Йдеться про епізод із заволодіння у листопаді – грудні 2009 року, в тому числі, членом Комітету Верховної Ради України з питань банківської діяльності Шепелевим шляхом використання підроблених документів про надання АО «Бріарей» ПАТ «Родовід банк» юридичних послуг по стягненню на користь банку заборгованості з позичальників та здійснення безпідставної оплати банком неіснуючих послуг у розмірі 301,6 млн грн. У подальшому 256,36 млн грн службовими особами АО «Бріарей» були перераховані на інші банківські рахунки і начебто зняті та передані Шепелеву. Справу тепер розслідує Національне антикорупційне бюро. У вересні 2019 матеріали виділено в окреме провадження. Саме в цьому виділеному провадженні накладено арешт.
10 грудня 2019 за договором купівлі-продажу земельна ділянка по вул. Редутна,7 відчужується Михайлом Шепелевим на користь Кирила Тарасевича за 1,2 млн грн. Наступного дня – Тарасевич підписує договір позики грошей з Іриною Фріденталь (рідною сестрою Галини Шепелевої Г.М. – матері Михайла Шепелева). Згідно із договором позики, Фріденталь передала у власність Тарасевича 1,2 млн грн, а останній забезпечив зобов’язання повернення коштів договором іпотеки щодо зазначеної земельної ділянки.
У березні 2020 року власником ділянки по вул. Добровольчих батальйонів, 8 (колишня вул. Панфіловців) стала іноземна компанія «Амерпол Груп Інк», представником якої є Михайло Шепелев.
Також в лютому 2020 ділянки по вул. Лаврській і в провулку Козятинський переоформлені на деякого Сергія Петренка.
У січні 2020 Святошинський суд Києва ухвалив стягнути з громадянина Петренка 1,4 млн доларів на користь Соломії Литвин. Гроші позичалися восени минулого року зі строком повернення в один місяць. Навесні 2020 року земельні ділянки, переоформлені на Петренка, як майно боржника були виставлені для продажу на майданчику «СЕТАМ».
Водночас Михайло Шепелев подав апеляцію на рішення Святошинського суду і торги зупинено. Крім того, Шепелев звернувся до Печерського суду із позовом про визнання його права власності на ділянки.
Прокурор стверджує, що всі нові власники фіктивні і підконтрольні родині Шепелевих і відбувається інсценування заволодіння майном Шепелевих з метою виведення його з-під арешту, перепродажу та уникнення спецконфіскації.
До Вищого антикорупційного суду про скасування арешту звернулась представниця Кирила Тарасевича, який купив ділянку в грудні минулого року. У клопотанні йдеться, що договір купівлі-продажу фіктивним не визнавався, за ділянку повністю розрахувалися і вона не стосується кримінальної справи.
Прокурор заперечував, вказуючи, що у 2006 ділянку придбала бабуся Шепелева Марія Шевченко, не маючи для цього коштів. Потім власницею землі стала дружина Шепелева, яка у 2010 подарувала ділянку синові.
Шепелев оформив на бабусю ТОВ ФК «Старе місто», основною діяльністю якого було купівля-продаж власного нерухомого майна. Це товариство придбало нерухомість за рахунок кредитних коштів, отриманих у банку «ЄБРФ», що фактично на той час належав Шепелеву. Досудовим розслідуванням встановлено, що кредит погашався дружиною Шепелева саме після вчинення інкримінованого подружжям Шепелевих злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України за рахунок коштів злочинного походження та невідомого походження.У Шепелевих начебто не було офіційних доходів для придбання цієї нерухомості та погашення кредиту, що підтверджується документами наданими та дослідженими слідчим суддею.
Слідча суддя дійшла висновку, що набуття у власність нерухомості відбувалося у час можливого скоєння Шепелевими злочинів та легалізації майна, набутого від злочинної діяльності, за відсутності законного та обґрунтованого доходу, який би виправдав походження майна. Також є постанова прокурора про визнання об’єктів нерухомості речовими доказами.
Суд з огляду на матеріали справ вважає, що заволодіння сім’єю Шепелевих майном, одержаним злочинним шляхом, триває і допер, про що свідчать неодноразові спроби відчуження об’єктів нерухомості добросовісним набувачам.
Підкреслюється, що суддя застосувала найменш обтяжливий спосіб арешту майна – заборону відчуження та розпорядження, коли власник і користувач не обмежені володіти та користуватися цим майном.
У 2018 році поліція розслідувала заволодіння згаданими земельними ділянками Шепелевих у Печерському районі Києва за підробленими документами. У 2019 справу закрито у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування. Постанову про закриття провадження оскаржували адвокати Ткаченко і Трушківська, які також представляли в антикорсуді нового власника ділянки Кирила Тарасевича.
До 2015 року Тарасевич був чоловіком судді Київського окружного адмінсуду Ірини Колеснікової. Деякий час працював адвокатом.
7 серпня 2020 Деснянський суд Києва засудив Олександра Шепелева до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна за надання неправомірної вигоди конвоїру та втечу з-під варти.
Наразі це перший вирок Шепелеву. У Святошинському, Дарницькому, Києво-Святошинському і Шевченківському судах розглядаються також інші справи Шепелева щодо розтрати коштів «Родовід Банку», організації двох замахів на вбивство банкіра Дядечка, замовлення умисного вбивства банкіра Сергія Кириченка у 2003 році і вбивства у 2006 році полковника УБОЗ Романа Єрохіна.
З 2014 року Шепелев переховувався за кордоном, але в лютому 2018 його затримали в Київській області. Даючи показання у Деснянському суді, він повідомив, що кримінальне переслідування було, в тому числі помстою Януковича, коли Шепелев як нардеп проголосував за його відставку з посади прем’єр-міністра і не захотів дати показання проти Тимошенко у справі «Родовід Банку».