Апеляція підтвердила виправдання опера поліції, якому 5 років «шиють» участь в «ДНР»

Донецький апеляційний суд підтвердив виправдувальний вирок щодо оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу від 2 грудня.

У 2014 році чоловік працював на посаді  оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу карного розшуку Краматорського відділу міліції. За версією слідства, навесні того року він зняв зі свого форменого одягу нашивки МВС України та прикріпив до нього георгіївські стрічки «ДНР». У подальшому начебто чергував разом з іншими учасниками «ДНР» на блокпосту поруч із будівлею Краматорської міської ради.

Кримінальне провадження зареєстрували у березні 2016. Початково із посиланням на свідків йшлося про те, що опер як учасник терористичної організації із пістолетом Макарова охороняв захоплене приміщення Краматорської міської ради.

На початку квітня 2016 чоловікові повідомили про підозру. У клопотанні про запобіжний захід говорилося, що він із вогнепальною зброєю керував блокпостом «Міськвиконком», щоб не допустити звільнення Краматорська від терористів.

При обранні запобіжного заходу підозрюваний свою вину заперечував, казав, що в участі в «ДНР» не брав, з квітня по червень 2014 року ходив на роботу, займався у спортивному клубі «Антей», а в кінці червня 2014 року, коли почалися сильні обстріли міста виїхав до АР Крим, пройшов відповідну перевірку та не був звільнений з правоохоронних органів. Тоді ж був допитаний чоловік, судимий за участь у незаконних збройних формуваннях, який «впізнав» поліцейського, розповів, що той був на тому ж блокпості, що й він, був у них старшим групи, але його «позивний» він не знає, мав камуфльовану форму, пістолет, балаклаву. 

Інший свідок також казав, що бачив підозрюваного в будівлі міської ради з телефоном в руках та звідкись знав, що той розмовляв із громадянами РФ та членами «ДНР». Чоловік зізнався, що сам приходив туди допомагати «ДНР».

Ще один засуджений, який служив на блокпосту, підозрюваного там не бачив.

Безпосередній начальник підозрюваного розповів, що в міліції той був закріплений за ним як молодий спеціаліст. Після захоплення будівлі Краматорського міськвиконкому співробітникам міліції продовжували виплачувати заробітну плату та у зв’язку із відсутністю розпоряджень від керівництва було прийнято рішення кожен робочий день приходити о 9 годині до будівлі Краматорського МВ. Там вони були до обіду, приблизно до 12-14 години, а потім розходилися. Ввечері о 18 годині знову збиралися. Підозрюваний також приходив, завжди був у нього на виду. Приблизно в кінці червня 2014 року підозрюваний повідомив, що написав рапорт на відпустку, бо збирався виїхати з міста у зв’язку з початком сильних обстрілів. Після цього він його не бачив.

Почувши такі показання суд відмовився застосовувати будь-який запобіжний захід.

Прокурор подав апеляцію і 17 травня 2016 добився рішення про взяття під варту. Зокрема, аргументом прозвучало те, що підозрюваний без дозволу керівництва поліції виїжджав до АР Крим і може там переховуватись, також як працівник поліції може тиснути на свідків і перешкоджати в розслідуванні справи.

Того ж дня після появи рішення чоловіка затримали на пропускному пункті Гоптівка Харківської області і вилучили міграційну карту для виїзду до Росії. У графі «сведения о приглашающей стороне» вписано «г. Волгоград». У графі «Сужебные отметки» підкреслено «Въезд в Российскую Федерацию». Пізніше коли чоловіка судили він каявся, що після засідання Апеляційного суду намагався виїхати з України. Пояснив, що був у вкрай складному становищі, втратив віру в справедливість суду і вирішив поїхати з країни.

У 2017 році суд виніс йому виправдувальний вирок. П’ятеро свідків, які дали показання проти обвинуваченого, були засуджені за участь у незаконних збройних формуваннях і залежали від правоохоронних органів, перебували на іспитовому терміні. Троє з них зізналися, що раніше під тиском дали неправдиві пояснення.

Один свідок впізнав підсудного на фотографії по худорлявому обличчю, при тому, що понятих не пам’ятав і скаржився на погану пам’ять на обличчя, навіть не пам’ятав за що і коли судили його самого.

Інший свідок запам’ятав обвинуваченого, бо той проходив повз нього і робив зауваження за розпивання пива. Обвинувачений нібито був у комуфльованих штанах та майці з надписом «Новоросія». Суд вважає, що у квітні 2014 терміну «Новоросія» не існувало.

Один чоловік розповів, що озвучував нав’язану йому версію, що обвинувачений контролював транспортні засоби на блокпосту біля виконкому Краматорська. Слідчий давав йому фотографію і вимагав, щоб він запам’ятав і в подальшому впізнав особу як таку, що співпрацювала з «ДНР». Його били та натягали пакет на голову, погрожували його життю, тому він погодився обмовити.

У вересні 2017 апеляційний суд виправдувальний вирок скасував. Зокрема, вказавши на те, що через показання деяких свідків  про психологічний тиск з боку працівників правоохоронних органів суд відкинув показання інших свідків тільки тому, що вони мали судимість. Крім того, суд взагалі не перевірив достовірність показань свідків, які говорили про тиск правоохоронців, не мотивував, чому вірить їм. Також суд не пояснив, чому вважає, що поняття «Новоросія» з’явилося значно пізніше квітня 2014 року.

У березні 2020 чоловіка знову виправдали. Жоден із допитаних свідків не підтвердив обставини, викладені в обвинувальному акті. Свідки знову повідомили, що обмовили обвинуваченого під загрозою позбавлення волі.

Один чоловік, який служив в «ДНР», був у комендантській роті, охороняв виконком, сказав, що двічі бачив там обвинуваченого. При цьому той був одягнутий в спортивні штани, кросівки та у нього була кобура з пістолетом. Другий раз бачив його на автомобілі з поліцейськими номерами, коли він привозив до виконкому дівчину, яку помістив в «стакан» (одиночна камера у поліцейському автозаку – ред.). Знаків «ДНР» у нього не було і на блокпосту він не стояв. Такі свідчення спростовували обвинувачення, що підсудний носив «знаки відмінності» терористичної організації «ДНР» і чергував на блокпосту біля будівлі Краматорської міської ради.

Підсудний повідомив свою версією подій. Пояснив, що після закінчення Донецького юридичного інституту почав працювати оперуповноваженим у Краматорську. Його не допускали до самостійної служби, він проходів стажування, формений одяг та зброя йому не видавались до жовтня 2014 року. У квітні того року було захоплено адміністративну будівлю Краматорського МВ. Керівництво повідомило, щоб вони всі були на зв’язку та чекали розпоряджень. У квітні-червні 2014 у він продовжував свою роботу, стажування, постійно відвідував міськвідділ, де працівники міліції зачитували події, які сталися за добу, після чого були в службових кабінетах чи біля кафе «Арка». Після обіду він з колегами відвідував спортивний зал. Він також зі співробітниками виїжджав на виклики та фіксував наслідки артобстрілів. На той момент будь-якої зброї йому не видавалося, отримав її в жовтні 2014 року. На період окупації міста носив цивільний одяг, міліцейської, камуфляжної форми не мав, георгіївської стрічки також.

Обвинувачений переконував, що справа повністю сфальсифікована. Як офіцер міліції він у листопаді 2015 року дав пораду своєму знайомому, в якого співробітник міліції вимагав гроші, звернутися до СБУ та найняти адвоката. Після цього були йому погрози щодо обвинувачення у сепаратизмі.

На початку грудня 2020 апеляційний суд підтвердив рішення першої інстанції. Тепер виправдувальний вирок набув чинності.

Посилання апеляційної скарги прокурора на те, що свідки на досудовому слідстві впізнали обвинуваченого за фотознімками суд назвав безпідставними.

У суді ці свідки пояснили, що перед впізнанням правоохоронці показували їм фото обвинуваченого. Пізніше вони впізнавали цього чоловіка також за вказівками.

error0
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *