Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області визнав двох громадян винними у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вироки від 8 вересня.
Йдеться про Олександра Гречаного, який обійняв посаду «головного інспектора митного поста «Старобільськ» так званого «державного митного комітету «ЛНР». Інша обвинувачена — Наталія Комарова, яка очолила «митний пост «Мілове».
Свідок, який знає Гречаного ще з 90-х, розповів, що в 2010 році той звільнився з митних органів України за власним бажанням та виїхав до РФ, оскільки він спортсмен і тренував волейбольну команду. Після окупації Старобільська в 2022 році свідок дізнався від співробітників на митниці та з соціальних мереж, що Гречаний пішов працювати на митний пост «Старобільськ».
У червні на телебаченні «ЛНР» вийшов сюжет про те, що співробітники митниці з окупованих після 24.02.2022 територій Луганської області пройшли професійну перепідготовку для роботи в митних органах «ЛНР» і склали відповідні іспити. Один із таких співробітників , який титрований як «Александр Гречаный главный инспектор таможенного поста «Старобельск».
«Общий стаж работы в таможенных органах 17 лет. Был небольшой перерыв у меня, по семейным обстоятельствам. На данный момент, с апреля месяца работаю в государственном таможенном комитете в луганской народной республике», — розповідає він в інтервʼю.
Свідок впізнав Гречаного на цьому відеоролику за зовнішністю, а саме, що він зростом близько 2 метрів, дуже високий, витягнута форма лиця, має дуже коротку стрижку, темне волосся.
Інший свідок працює на на митниці в Луганській області головним державним інспектором сектору внутрішньої безпеки. Він дізнався про Гречаного з архівних справ і потім бачив його в телеграм-каналі як учасника команди з волейболу від Старобільської митниці «ЛНР».
Слідчі відшукали сторінки Гречаного у «Вконтакте» і «Однокласниках», з яких видно, що він підтримує збройну агресію Росії проти України.
Наталія Комарова, за словами її колишнього колеги, працювала у митних органах України до 2003 року та була звільнена з «дискредитуючих обставин». Із 2014-го вона на Луганщині працювала у митних органах окупаційної влади. Працівники митниці, які хотіли виїхати, змогли це зробити, вона ж не бажала покидати «ЛНР» і добровільно тривалий час там працює.
Після повномасштабного вторгнення РФ Комарова була призначена начальником митного поста «Мілове» ЛНР. Із пояснень співробітників української митниці, «Мілове» — це невеликий пункт пропуску, зі штатом до 30 чоловік, що контролює переміщення громадян та товарів через митний кордон.
На офіційному сайті т.зв. «государственного таможенного кимитета ЛНР» виявлено публікацію, в якій Комарова як начальник посту «Мілове» дає розʼяснення і при цьому розміщене фото особового складу МП «Мілове» на чолі із Комароовою.
В іншій публікації «На освобожденных территориях Луганской Народной Республики гордо реет Знамя Победы» також зображено співробітників митних постів, зокрема «Мілове», які вітають жителів республіки та гостей з «Днем Победы». На фото є жінка, в якій колишній співслужбовець впізнав Комарову: невисокого зросту, круглолиця, з довжиною волосся по плечі, світлого кольору.
Доводи захисника обвинуваченої, що не доведено добровільність зайняття Комаровою посади, суд оцінив критично. Це спростовується показаннями свідків і матеріалами справи, зокрема участю Комарової у публічній діяльності і відзначення заходів. Захисник також вважав неправильною кваліфікацію дій обвинуваченої за ч. 7 ст.111-1 КК, оскільки митний пост нібито не відноситься до правоохоронного органу. Але суд ці аргументи відхилив, посилаючись на закон «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» і Митний кодекс.
Комарову і Гречаного засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також їм на 15 років заборонили обіймати посади у правоохоронних органах України та в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, в органах, що надають публічні послуги.