Експрокурора Кулика допитали у справі про хабар від Тамразова

2234

Вищий антикорупційний суд 19 травня провів допит колишнього заступника начальника Департаменту міжнародно-правового співробітництва ГПУ Костянтина Кулика в якості свідка.

Кулик є ключовим свідком і заявником у справі за обвинуваченням ексзамголови правління ПАТ «Укргазвидобування» Олексія Тамразова. Кулик заявив, що Тамразов пропонує йому хабар за зняття арешту з близько 9 млн кубів природного газу, що проходили як доказ у кримінальній справі щодо злочинної організації Януковича-Курченка. 

Тамразова затримали після передачі 100 тисяч доларів Кулику на парковці столичного ресторану «Курені», що на Парковій дорозі.

На той момент Кулик і сам був під підозрою НАБУ в незаконному збагаченні. Раніше Кулик очолював військову прокуратуру сил АТО і в цей час його мати і дружина придбали у власність коштовну нерухомість у центрі Києва.

У квітні 2017-го генпрокурор Юрій Луценко перевів підозрюваного Кулика на посаду заступника начальника Департаменту міжнародно-правового співробітництва ГПУ.

28 червня 2017 до Дня Конституції Кулик отримав від президента Петра Порошенка орден «За заслуги» третього ступеню за «значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм». У прокуратурі пояснили, що нагородили Кулика за його роль в конфіскації 1,5 млрд доларів злочинної організації Януковича-Курченка.

У листопаді 2019 року Кулика звільнили з органів прокуратури, тому що він не з’явився для проходження атестації.

У квітні 2020-го суд закрив справу проти Кулика, бо стаття Кримінального кодексу про незаконне збагачення втратила чинність визнана неконституційною.

Відтак Костянтин Кулик з’явився до антикорупційного суду, щоб дати показання як викривач корупції.

***

У вільних показаннях Кулик розповів, що керував групою прокурорів, яка займалась злочинною організацією, яка в часи Януковича розкрадала державні ресурси і виводила активи за кордон. Мова про так звану справу Курченка (керівником організації був Сергій Курченко). Всього було пред’явлено обвинувачення 96 особам.

— Это массив информации.. Для понимания… Рабочий день в 7 часов начинался и заканчивался в 2 ночи, – розповідав колишній прокурор.

Сума розкрадань оцінювалась у понад 5 мільярдів гривнь. За одним із епізодів, гроші виводились через українське ТОВ «Фаворит Систем». Інша компанія за кордоном, отримавши гроші, начебто купувала на них вертольоти для Януковича і його оточення. Прокуратура ініціювала арешт газу, що обліковувався за «Фаворит Систем» як видобутий за договором спільної діяльності із державним «Укргазвидобуванням», вартістю 2 мільйони доларів.

У листопаді 2017-го до Кулика звернувся начальник слідчого відділу Бугаєць і сказав, що на нього вийшов адвокат Лук’яненко, який представляє інтереси «Кувейт Енерджі Юкрейн», з наміром за неправомірну вигоду зняти арешт з частини газу і закрити справу проти цієї компанії. Кулик повідомив Дерпартамент внутрішньої безпеки Генпрокуратури для внутрішнього розслідування.

Як пояснив Кулик, і раніше в цій справі виникала інформація про можливу причетність прокурорів про корупційних злочинів. З його слів, раніше в цій справі на хабарі був затриманий прокурор Чорний із Департамету ГПУ в особливо важливих справах, де керівником був Володимир Гуцуляк, а Дмитро Сус — заступником.

Також свідок пригадав публікації в ЗМІ про переговори замгенпрокурорів Стрижевської і Єніна зі Ставицьким — міністром енергетики часів президента Януковича.

Також на прокурорів з приводу неправомірної вигоди нібито вийшов сам директор «Кувейт Енерджі Юкрейн».

Як розповів Кулик, директор компанії і адвокат Лук’яненко мали бути затримані за спробу дачі хабара. Кулик пригадує, що проводилися відповідні НСРД.

Лук’яненко у 2020-му справді уклав угоду з прокурором. У вироку написано, що «Кувейт Енерджі Юкрейн» претендувала на 25% арештованого газу. У квітні 2018-го адвокат компанії висловив Кулику пропозицію надати неправомірну вигоду в розмірі 40 тисяч доларів США.

Після викриття адвоката виникла пауза. Зі слів Кулика, аналогічна пропозиція надійшла тільки через рік — уже від Тамразова. Кулик знову подав рапорт керівництву для викриття цього злочину. Він каже, що подав близько п’яти таких рапортів і це була звична практика.

Один из эпизодов касался обстоятельств хищения группой лиц во времена Януковича скрапленного газа на 2 миллиарда гривен через аукционы при участии группы Курченко и группы Фирташа. По группе Курченко полностью закончили расследование и заканчивали по группе Фирташа — в связи с чем выходили на подозрение Тамразову и Борисову. Весной 2018 года вызывали Тамразова для следственных действий. Он не явился. Вызывали через оперативные повестки.. Он не являлся. Условием было встретиться в неформальной обстановке и он готов дать информацию касательно Курченко… Я с ним встречался раз в «Магелане», один раз на Леси Украинки в ресторане «Якитория» и третий раз в «Куренях».

Прокурор Андрій Перов запитав, чи був якийсь зв’язок між адвокатом Лук’яненко і Тамразовим і чому після викриття Лук’яненка в тому ж кримінальному провадженні продовжувались слідчі дії стосовно Тамразова.

Мое понимание — их объединяло соучастие в эпизодах в 134-м (кримінальне провадження, по якому арештували газ — ред.). Почему расследовалось в одном провадженни это вопрос к Генинспекции [ГПУ], я ж не проводил следствие.

Прокурор запитав, чи були моменти, що об’єднували мотиви Тамразова і Лук’яненка.

По информации, которая тогда была, происходило хищение государственного газа группой лиц, которые представляли разные группы влияния. После смены власти у них произошла ссора внутренняя по поводу того, кому принадлежат остатки разных активов, в том числе, и арестованного газа… Решить арест о снятии ареста с газа. Причем и в ситуации с Лукьяненко, и в ситуации с Тамразовым получалось, что они договорились с Печерским судом. И не хватает только позиции прокурора.Тамразов видел ситуацию таким образом, что идет борьба за активы, котрые остались, после смены власти, от режима Януковича. Незначительная часть… За которые, с одной стороны, борется он, а с другой стороны, то ли Ставицкий, то ли…Они боролись за этот газ с «Кувейтом» (компанія, яку представляв адвокат Лук’яненко — ред.). Я еще говорил, что приходили Лукъяненко, Буров. Насколько я понял, Тамразов сказал, что они представляют противоположные стороны.. Он говорил, что надо снять арест и тогда компания «Фаворит», на которую он имеет влияние, этот газ продаст.

Кулик розповів, що початково прокуратура намагалась викликати Тамразова для слідчих дій, оскільки йому готувалась підозра у справі про розкрадання газу. Для вручення повістки залучили оперативника СБУ, який мав розшукати Тамразова. Саме від нього Кулик дізнався, що Тамразов відмовляєтсья прийти і хоче зустрічі у неформальній обстановці, обіцяючи розповісти цікаву для слідства інформацію.

Кулик під’їхав до ТРЦ «Магелан» з тим самим сбушником. Він не пам’ятає точно, що розповідав Тамразов на тій першій зустрічі. Кулик пояснює, що пішов поспілкуватися, бо його цікавили нові подробиці щодо груп Курченка і Ставицького, причетність до розкрадань газу Фірташа, Могилевича. Тамразов обіцяв Кулику флешку з інформацією.

Вже на цю першу зустріч Кулик пішов із засобами для негласних слідчих розшукових дій. Прокурор запитав, що спонукало Кулика перед зустріччю написати рапорт, що Тамразов може запропонувати йому неправомірну вигоду. Але свідок не може пригадати цього і каже, що варто подивитися той самий рапорт. «Не было у меня задачи поймать Тамразова на этой взятке», – запевняє він. Згодом з’ясувується, що в матеріалах справи є тільки рапорт щодо Лук’яненка. Щодо Тамразова — чомусь ні. Прокурор пообіцяв розібратися і долучити цей рапорт на стадії доповнення.

Кулик дає зрозуміти, що зустрічався із Тамразовим, щоб більше дізнатися про злочинну організацію Курченка і саме це стало його мотивом. Якби не шанс отримати цю інформацію, то він би не став спілкуватися із Тамразовим у такий позапроцесуальний спосіб і викриття хабара його в даній ситуації мало цікавило.

Эта ситуация с участием в НСРД, с одной стороны, было мне важно и интересно, потому что Тамразов давал информацию для расследования… А эти его просьбы решить вопрос с арестом…отнимало кучу времени. Это было параллельно… Перед каждой встречей проводился инструктаж: по расследованию узнай все что ты хочешь, а по ситуации с взяткой ты, пожалуйста, спроси, кто из судей участвует в этом, кто из прокуроров участвует в этом… СБУ и внутрішня безпека пытались выяснить, кто пытается решить вопрос с снятием ареста с этого газа.

На уточннюче запитання про те, хто визначав наступні місце і час зустрічі, Кулик відповів, що не він, а Тамразов.

12 липня 2018-го Кулик і Тамразов зустрілися в приміщенні колишнього ресторану «Якіторія», що за адресою бульвар Лесі Українки, 27.

Тамразов, по-моему, приехал на спортивном мотоцикле. На этой встрече от него прозвучала готовность выдать взятку. При этом он маскировался. Пытался назвать сумму взятки так, чтоб она не прозвучала громко… Мне показывал на телефоне, что от той суммы которая давалась прокурору Черному, от этой суммы получалось, что он дает взятку $200 тысяч. А остальная часть беседы была такая, что судья Печерский готов. Может ли прокурор не пойти [в заседание] или пойти и не заперечувать.

Тамразов під час обрання запобіжного заходу 23.08.2018 – фото з архіву автора

Тамразов нібито пояснював Кулику суму хабара, показуючи на телефоні публікацію про затримання в аналогічній справі прокурора Чорного.

Наступна зустріч пройшла 9 серпня 2018-го близько 13 години в ресторані «Курені» на Парковій дорозі.

Разница была в том, что он принес на эту встречу деньги… Я приехал первым, потому что проводились НСРД. Я зашел в ресторан на верхний этаж: там есть пустой зал. Приехал Тамразов. Посидели в этом зале, поговорили… Сказал, что он привез взятку. Сказал завуалированно: презент или подарок… Для таких целей, согласно инструктажа, была оборудована машина. Я предложил пойти в машину. Водитель вышел. Тамразов сел на переднее сидение, я на заднее, согласно инструктажа. Он мне передал пакет. Сказал, что там 100 тысяч долларов. Я еще сказал, что мне надо убедиться, что это деньги. По инструкции, надо было зафиксировать… Выборочно взял пачку. Под НСРД купюры… Ну и все.

Другу половину неправомірної вигоди прокурор мав отримати після скасування арешту газу.

На уточннючі запитання Кулик пояснив, що Тамразов говорив, що є адвокати, які мають домовленість із Печерським судом про скасування арешту і треба тільки, щоб прокурор був не проти. А Кулик на це відповідав, що таке неможливо. Порадившись із суддею, адвокати «Фавориту» пропонували, щоб прокурор не з’явився і суддя це розцінить як непідтримання арешту.

Чи не складалось у Вас враження, що Тамразов контролює діяльність «Фаворит Систем»? поцікавився прокурор.

Он мне сам об этом говорил… Объяснил, что курирует директора этой компании, відповів Кулик.

Чи обговорював Тамразов попередні спроби скасувати арешт майна?

Он описывал. Он сказал, что он выделил $10 тысяч на взятку прокурору Черному… Торпедировал Черного прокурора, участвовал в передаче.

Тамразов своїми грошима допоміг затримати прокурора на хабарі? запитав адвокат Ореховський.

Да.

Захисники обвинуваченого хотіли почути, чому Кулик з приводу можливого хабара звернувся до Генеральної інспекції ГПУ, а не до Національного антикорупційного бюро. У суді виникла коротка дискусія щодо підслідності та знання законодавства, яку суд припинив. Потім захисник запитував, на якому поверсі був кабінет Кулика в Генпрокуратурі, а на якому керівника Генеральної інспекції ГПУ Уварова.

Адвокат Микола Ореховський сказав, що розслідується кримінальне провадження за фактом дачі Куликом завідомо неправдивих показань.

Обвинувачений Тамразов ніяких запитань Кулику не поставив.

Суддя антикорупційного суду Катерина Сікора запитала, на підставі чого проводились НСРД під час першої зустрічі Кулика і Тамразова.

Свідок відповів, що фіксацію вели в рамках провадження щодо адвоката Лук’яненка і директора «Кувейт Енерджі Юкрейн». До цього Кулик Тамразова не бачив. У 2014-му Тамразов уже давав показання у справі Курченка, але допит вів інший співробітник прокуратури.

У наступному засіданні суд планує допитати ще кількох свідків, а також, можливо, перейде до допиту обвинуваченого.

З 2010 року по березень 2014 року Тамразов обіймав посаду першого заступника голови правління ПАТ «Укргазвидобування». Також через  ТОВ «Всеукраїнська медіа група» був власником інтернет-видання «Insider».


Ірина Салій,  «Судовий репортер»

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Розсилка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь