Херсонський міський суд Херсонської області визнав колишнього заступника начальника держустановив «Північна виправна колонія №90» Вячеслава Малкова винним у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 9 липня, яким обвинуваченому призначено покарання у виді 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Під час окупації у квітні-травні 2022 року чоловік перейшов на бік ворога і обійняв посаду заступника керівника незаконного правоохоронного органу — так званого «Управління служби виконання покарань по Херсонській області».
У судовому засіданні Малков не визнав вину. Розповів, що наприкінці квітня 2022 року написав рапорт про звільнення, який начальник колонії Євген Соболєв не бажав підписувати. Начебто, саме Соболєв примушував працювати на окупаційну владу, присилав до нього додому свого співробітника. 9 травня 2022-го, як стверджує Малков, до нього приїхали військові РФ на двох автомобілях і, погрожуючи зброєю, під конвоєм відвезли його в кабінет Соболєва, пристебнули кайданками до стільця і чотири рази вдарили в спину прикладом. Обвинувачений запевняв, що не погодився на співпрацю і тільки передав окупантам матеріально-технічні засоби, про що було складено акт. Накази про своє призначення на посаду він, нібито, ніколи не бачив. 12 травня 2022-го чоловік, начебто, під примусом приїхав у колонії і бачив як Соболєв в актовому залі у присутності російських солдатів і, виголошував промову про роботу на окупаційну владу.
Почеркознавча експертиза підтвердила почерк і підпис Малкова на присязі громадянина РФ, яку знайшли за місцем його проживання. Вдома в обвинуваченого вилучили також довідку про зарплату за квітень 2022-го, складену російською мовою, а також перепуску від «военного коменданта Херсонской области» з прапором та гербом РФ.
Показання проти обвинуваченого також дали показання його колишній співслужбовці.
11 травня 2022 року в Херсонському СІЗО сталося масове заворшення. Зайшли війська РФ, була стрільба і заходи впливу на увʼязнених. Начальника СІЗО і його заступника з оперативної роботи вивели в наручниках — росіяни затримали їх як осіб, які чинили опір представникам окупаційної влади і катували в підвальних приміщеннях Херсонського апеляційного суду. Один працівник херсонської «Північної виправної колонії № 90» від катувань окупантів помер.
12 травня 2022-го керівник ПВК (№90) Соболєв оголосив, що до 31 травня робота ще під українським прапором, а далі вони присягають Російській федерації, пропонував працівникам гарні зарплати. Свідок відмовився і спитав чи будуть за це переслідувати. А Соболєв відповів, що переслідування не буде, але і таких пропозицій гарних також. Під час розмови свідка з начальником Малков зайшов без стуку і в доброму настрої. Соболєв, як повідомив свідок, сказав віддати Малкову ключі від управління.
Свідки бачили, що обвинувачений пересувався по колонії вільно, в нормальному гуморі, заїжджав на територію на машині.
Жінка, яка працювала працювала молодшим інспектором содічого ізолятора, розповіла, що в травні 2022-го Соболєв проводив збори і говорив про початок роботи на окупаційну владу. Тиску не було, кожного запитували про наміри працювати і хто хотів той записувався. Їм пропонували багато грошей і гарне майбутнє. Свідок від роботи на окупаційну владу відмовилась і була вдома в період окупації. Після звільнення Херсона вона повернулась на роботу і в особистих справах засуджених бачила документи окупаційної влади з російським гербом і з прізвищем обвинуваченого.
Ще одним свідком була жінка, яка з 1980-го працювала у виправній колонії, останні роки — сторожем на центральній прохідній, а зараз на пенсії. Малков був її безпосереднім керівником. З червня 2022 року, за її словами, все в установі було за російським законодавством. На будівлі повісили російський прапор. Малков десь тоді і сказав їй, що будемо працювати за російським законодавством, сказав, що вона пенсіонерка, а треба якось жити, тому пропонував залишитися і працювати на своєму місці. Жінка продовжила роботу, але більше з Малковим не спілкувалась. Бачила його декілька разів, можливо в червні та липні 2022 року, він був одягнений в цивільному одязі, без супроводу, їздив на чорній машині, в начальників були пульти, які автоматично відкривали ворота. Якщо хто не бажав працювати, то йшов із роботи, а про погрози працівникам від окупаційної влади свідку не відомо.
Дві сусідки обвинуваченого стверджували, що бачили, як до нього додому приїхали озброєні люди і забрали його з собою. Але суд не взяв до уваги особисту думку цих свідків, що Малков не добровільно поїхав із особами у військовій формі, оскільки свідки не повідомили суду фактичних даних щодо якого-небудь примусу.
Показання матері обвинуваченого оцінили критично, оскільки вона зацікавлена в виправданні сина. Також суд поставив під сумнів показання свідків, які самі є обвинуваченими в інших кримінальних провадженнях, зазначивши, що це впливає на їх позицію. Зокрема, йдеться про ексзаступника Херсонського СІЗО, який є обвинуваченим у державній зраді і одночасно потерпілим від катувань російських військових.
Нагадаємо, що колишній начальник ПВК (№90) після звільнення Херсона виїхав із росіянами на окуповану територію. В Україні за держзраду його засудили до довічного позбавлення волі.