Колишнього правоохоронця виправдали від імітації викрадення $174 тис., незважаючи на угоду винуватості спільника

Київський районний суд Одеси виправдав чоловіка, який нібито інсценував пограбування, під час якого викрадено 174 тисячі доларів. 

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 8 жовтня. 

За версією обвинувачення, чоловік взяв у знайомого в борг 174 тисячі 400 доларів, а далі, щоб не віддавати, зімітував пограбування. 16 травня 2019 року на парковці торгівельного центру в Одесі передав гроші кур’єрові. Після цього до кур’єра наблизились двоє грабіжників на мопеді і відібрали пакет із грошима.

Наступного дня до викрадачів на квартиру прийшов обвинувачений і залишив кожному виконавцю по 28 800 доларів, а решту забрав собі. 

Сам же обвинувачений свою вину заперечував. Він розповів, що в минулому був працівником правоохоронних органів, а після звільнення – керував деякий час охоронним агентством. Він працював за наймом на підприємця, виконуючи функції охоронця і кур`єра документів і коштів. Потерпілий був одним із бізнес-партнерів його шефа і грошей в нього він не позичав. Час від часу він бачився із потерпілим для передачі грошей  і документів від шефа. У потерпілого був кур’єр. Гроші передавалися від кур`єра кур`єру без оформлення будь-яких документів – лише на підставі довіри.

Вони під’їжджали на автомобілях один до одного, не виходячи, через вікна водійських дверей передавали пакунок з грошима чи документи, не перераховуючи гроші, і роз`їжджалися до наступної зустрічі. Так само було і того дня у травні 2019, коли він віддав 174 тисячі доларів. А через 5 хвилин кур’єр передзвонив і сказав, що його обікрали. 

На думку обвинуваченого, викрадені гроші не зовсім належали потерпілому, хоча і призначалися йому. Зі слів чоловіка, справжні власники не заявили про себе з огляду на те, що ведуть сумнівний бізнес. 

Основу обвинувачення становили показання одного з виконавців. 4 вересня 2019 року Малиновський райсуд Одеси затвердив між ним і прокурором угоду про визнання винуватості. Чоловік визнав свою вину, пообіцяв дати викривальні свідчення проти інших учасників злочину і погодився на покарання у вигляді 5 років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном у 3 роки. 

Це свідок розповів, що  йому зателефонував знайомий і запропонував заробити декілька тисяч доларів. Вони купили мопед, два шоломи і пізніше на парковці відібрали пакет з грошима. Наступного дня до них на квартиру прийшов невідомий чоловік і забрав частину грошей. Під час розслідування він упізнав в обвинуваченому чоловіка з бородою, який заходив у квартиру, хоча обвинувачений вже не мав бороди.

Суд поставився до показань свідка критично. Одразу після затвердження угоди чоловік випустили з-під варти, тому він міг дати їх з огляду суттєве пом’якшення покарання і уникнення в`язниці.

Показання свідка були визнані недопустимими доказами. Зокрема те, що свідок впізнав чоловіка, якому дісталися гроші, хоча в цей час був у душі і не бачив, як це відбувалося. У подальшому впізнання особи проводилося за фотокарткою. Суд зауважив, що невідомо, звідки у слідчого було фото раніше не судимої людини, яка не потрапляла у поле зору правоохоронних органів.

Сам потерпілий розповів, що у травні 2019 підприємець попросив у нього в борг 174 тисяч доларів на тиждень. Київські бізнес партнери дали згоду. Він і обвинувачений зустрілися біля Макдональдсу і він передав свої гроші і попросив повернути через кур’єра. Гроші передавалися готівкою без оформлення будь-яких документів, суто на довірі. Джерело походження цих коштів потерпілий відмовився називати, посилаючись на таємницю бізнесу.

Суд визнав показання потерпілого неналежним доказом, оскільки факт зустрічі з обвинуваченим і передача йому 174 тисячі  доларів для іншого підприємця, приналежність цих коштів і джерело їх походження тощо, нічим іншим не підтверджуються і тому є голослівними. До того ж, орган досудового розслідування і прокурор, який затвердив обвинувальний акт, спотворили обставини передачі цих коштів в борг саме обвинуваченому. Як показав потерпілий, він передавав через обвинуваченого гроші в борг його шефу.

Органи досудового розслідування достовірно не встановили походження і приналежність 174 тисяч доларів і взагалі, чи була така сума.

Суду надано відеозаписи з камер спостереження, які не є неперервними записами, а лише певними фрагментами і не з усіх камер. Не зафіксовано заїзд на парковку автомобіля, за кермом якого був обвинувачений. Відсутні відеозаписи безпосередньо зустрічі обвинуваченого з кур’єром і передача коштів, момент нападу тощо. На відео взагалі відсутні зображення обвинуваченого або схожої на нього за статурою людини.

Інформація мобільного оператора  «Київстар» спростовує версію обвинувачення про зустріч обвинуваченого і потерпілого та передачу грошей, контакт між обвинуваченим і виконавцем, у квартирі виконавців телефон обвинуваченого також не фіксувався, значить він туди не приходив. Чоловік запевнив, що ніде не залишав мобільного телефону, бо його робота тісно пов`язана з ним.

Суд констатував, що слідчий обрав обвинувальний ухил і не досліджував інші обставини. 

Порядок передачі грошей порушив не обвинувачений, який залишався, згідно з інструкцією, в машині, а кур’єр, який в порушення інструкції вийшов з автомобіля і пішов по відкритій ділянці проїжджої частини парковки до машини обвинуваченого.

Кур’єр, в якого були викрадені гроші, не чинив активного опору нападнику, давши йому можливість безперешкодно зібрати всі розсипані з пакету гроші і зникнути з місця події. Засудженому, якого викрили у співучасті у вчиненні цього злочину, було повернуто вилучений в нього автомобіль і 2000 доларів. Тому обидва були вкрай зацікавлені у відведенні від себе підозри і уникненні покарання.

Потерпілий заявив цивільний позов до обвинуваченого на суму 174 тисячі 400 доларів. 

Але суд визнав обвинувачення недоведеним і чоловіка виправдав, а також негайно звільнив з-під варти. Він перебував у СІЗО з 17 серпня 2019 року.

error0
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *