«Ніколи не думав, що побачу брата з простреленою головою», – суд почав допит потерпілих у справі Кожари

2108

Нещодавно минув рік з тих пір, як у заміському будинку ексміністра закордонних справ Леоніда Кожари від наскрізного кульового поранення в голову загинув колишній член правління телеканалу «Інтер» Сергій Старицький. У руці померлого лежав пістолет, зареєстрований на господаря будинку.

Поліцію до маєтку в селі Чайки Київської області викликала господиня, яка виявила тіло. Трагедії, імовірно, передувала пиятика. З кухні, де сталося вбивство, вилучили 6 пляшок з-під спиртного. У крові ексміністра та його застреленого гостя були високі показники алкоголю.

Спочатку інцидент намагалися видати за самогубство, але через понад місяць Кожарі повідомили підозру в умисному вбивстві.

Дружина Кожари Марина Козерод хотіла взяти вину на себе, передавши письмові зізнання під час обрання судом її чоловікові запобіжного заходу. Жінка розповідала, що того вечора Старицький багато випив і взяв пістолет Кожари, який той приніс на кухню показати гостю. Коли господиня пробувала відібрати у п’яного гостя пістолет, той нібито випадково вистрелив. Те що сталося адвокати Кожари назвали казусом. Дружина переконувала, що Кожара в цей час взагалі був на другому поверсі будинку і нічого не бачив. Але слідство в цю версією не повірило. У результаті Кожару таки взяли під варту, а Марину Козерод звинуватили у введенні в слідства в оману – наданні неправдивих показань.

Пізніше експерти реконструювали події того дня так, що Кожара і Старицький сильно напідпитку посварилися. Кожарі розбили окуляри, на оправі яких лишилась кров Старицького. Господар піднявся у спальню і взяв пістолет із 16 набоями. Повернувся на кухню і вдарив гостя пістолетом в голову, а коли той впав, то вистрелив йому під праве око. Єдиний постріл став смертельним.

На одягу й тілі Кожари не знайшли слідів пороху. Зате подібні сліди нібито були на одягу Козерод. Прокурори викрутилися і пояснили, що набої, якими ексміністр заряджав свій пістолет, не залишають пороху.

Приблизно через рік з тих подій Києво-Святошинський суд Київської області почав розгляд справи за обвинуваченням Кожари.

Ексміністр майже весь цей час провів під вартою із альтернативою величезної застави у 14 мільйонів. Побачити свободу йому вдалося ненадовго – лише на 21 день у травні минулого року, коли суд зменшив заставу в 7 разів. Однак незабаром заставу підвищили і Кожара знову повернувся до СІЗО.

2 березня суд провів перші допити у справі – рідного брата і вдови загиблого Старицького.

Показання Кожара слухав, сидячи у скляному боксі.

Начальник управління Нацполції у Київській області не дозволив, щоб ексміністр у судових засіданнях сидів поряд із захисниками, а не за скляним бар’єром. У листі на адресу суду написано, що Кожара обвинувачується в особливо тяжкому злочині і може становити небезпеку для присутніх в залі і працівників поліції, які конвоювали його до суду.

Виступи потерпілих неодноразово переривав тяжкий кашель Кожари, якому в кінці засідання мали вкотре продовжувати запобіжний захід.

«Старицький був людина оптимістична по своєму складу»

Брат загиблого Святослав Алексюк пригадав, як у дитинстві повів 7-річного Сергія у басейн. Сам він у минулому майстер спорту і припускає, що це вплинуло на Сергія. У дорослому віці брати мали спільне хобі – спорт, а також іноді перетинались у роботі на телебаченні, навіть півтора року разом працювали на каналі «Тоніс».

– Стосовно останніх днів, то 7 лютого [2020] ми святкували День народження батька його, а мого вітчима… Я хоч і на пенсії, але займаюся деякими справами… Запропонував його агенції одного клієнта. Остання наша розмова відбулась 14 лютого, тобто за тиждень до цієї трагічної події. А 10 чи 12 був в нього в офісі і ми обговорювали деталі співпраці.

На запитання прокурора про психологічний стан брата відповів, що той був налаштований дуже позитивно. У Сергія була проблема з судинами на ногах і незадовго до смерті він зробив собі операцію, яка виявилась вдалою. Сидячи за святковим столом Сергій похвалився братові, що він уже в чулочках – тобто з ніг зняли пов’язки і він носив спеціальні панчохи. До 8 березня Старицький планував поїхати за кордон відпочити.

– Він збирався робити свою справу далі. Ніяких суїцидальних настроїв у нього не було. Він взагалі був людина оптимістична по своєму складу, – каже Алексюк.

«Старицький був радянським офіцером, але зброєю не цікавився»

Прокурор запитав брата загиблого, чи мав Сергій навички поводження зі зброєю. Адже, за версією дружини Кожари, Старицький напідпитку схопив пістолет господаря дому.

– Навички він мав як офіцер радянської армії. Два роки служив. Які навички має офіцер?! Це навички такі, з моєї точки зору… не дуже добрі. Але нічого не можу сказати конкретно, бо я ніколи з ним не стріляв. Він мав якийсь пістолет пневматичний, але я його навіть не бачив в [його] руках… Зброя і те, що люди називають полювання, – не було сферою інтересів, йому це взагалі було не цікаво… Скільки я його знав, я його ніколи не бачив з цим пістолетом… У нього не було навичок користуватися зброєю. Це людина була по своєму духу не воєнна… Щодо навичок офіцера, то це, мабуть, тому що Ви (звертається до адвоката – ред.) в армії не служили і Вам це видається незвичним… Сергій Геннадійович служив за кордоном. І по напряму діяльності йому не треба було багато стріляти.

Дружина вбитого Євгенія Федорова також повідомила, що не бачила ні разу чоловіка зі зброєю в руках. Але підтвердила, що в сейфі лежав пістолет – але який саме сказати не може, бо не розуміється на цьому.

«Я знаю його друзів і не чув я там прізвища Кожари»

Прокурор запитав Алексюка, що йому відомо про стосунки брата із Кожарою.

– Мені невідомі ніякі непорозуміння між ним і паном Кожарою. Мені здається не так тісно вони підтримували відносини. Тобто відносини, мабуть, були, бо вони вчилися разом. Але я не думаю, що це були дружні відносини. Я знаю його друзів, які з ним бачилися кожен тиждень.

За матеріалами справи, учасники трагедії були напідпитку. Однак у засіданні брат і дружина загиблого переконували, що Сергій після видалення нирки стежив за здоров’ям і пив небагато.

– Вживав алкоголь, як усі люди. Але у 2018 році переніс тяжку операцію і вживав [алкоголь] дуже помірно. Сухе вино. Думаю десь і чарку міг перехилити з горілочкою, але не більше, ніж у інших нормальних людей, – розповідав Алексюк.

Адвокат Кожари не витримав і сказав, що у трупі Старицького виявлено алкоголь – понад 2 проміле, що не так і мало (2,25 проміле виявлено і в Кожари). Представники потерпілих заперечували, щоб так ставилося запитання, оскільки протокол огляду трупа ще не досліджували. І суддя зняла це запитання.

– У нього було дуже багато друзів. Ці друзі приходили до нього додому, бо Сергій любив готувати. Збиралися люди і хтось пив горілку, а хтось вино. І ніколи з друзями справжніми, яких я знав, не було ніяких конфліктів. Він не поводив себе агресивно. Не його риса була. Леоніда Олександровича [Кожару] бачив два чи три рази на дні народженні. Але сказати, щоб він з ним спілкувався часто… Може, були якісь ділові справи. Він мене не інформував про це… Я знаю його друзів, з якими спілкувалися день через день, ну раз на тиждень це точно і не чув я там прізвища Кожари, – сказав Алексюк.

Про смерть брата дізнався о 3 ночі

Потерпілі подали позов на 6 мільйонів гривень. Адвокат Кожари Віра Ломанова запитала брата загиблого, чому такий великий цивільний позов.

– Коли ми живемо на білому світі, ми думаємо, що всі події будуть якось розгортатися поступово. Ми розуміємо – от ми діти, от ми вже дорослі, а от ми вже не дуже молоді, а такі підстаркуваті… І відбувається така подія, про яку я дізнався о 3 годині ночі… Ви не питаєте, про те, в якому стані мати, якій буде 90 років, і батько… Цих людей оця подія фактично вбила. Питали, чому нема Геннадія Павловича (батько вбитого Старицького, також потерпілий у справі – ред.) – він у лікарні зараз… Про стан матері я просто не можу говорити, дуже тяжко сказати, в якому вона стані. Уявіть собі людину, в якої виключили усе. Він був її молодший – любімчик… І його не стало. Щодо себе – я ніколи не думав, що побачу свого брата з простреленою головою, брата, в якого нема ока… Ось що заподіяно моєму життю. Вирвано не те, що одна сторінка, а дуже багато… Як я можу це розцінювати?! Мабуть, дорого.

Після вбивства дружина Кожари писала вдові у Фейсбук

Старицький тричі одружувався. І мав двох дочок від попередніх шлюбів. Його остання дружина Євгенія Федорова працює в ІТ.

21 лютого 2020 була п’ятниця. Сім’я мала плани на вихідні. Очікували приїзду дочки Сергія і хотіли влаштувати сімейний обід.

Дружина говорить, що покійний чоловік був хорошим сім’янином і вони багато часу проводили разом. А конфлікти, якщо і були то не глобальні.

Однак під час допиту з’ясувалося, що близько п’яти місяців – до грудня 2019 подружжя проживало окремо. Федорова пояснила, що вони так вирішили і жили окремо, хоча продовжували спілкуватися і спільно проводили вихідні. Але й перед смертю Сергія жінка часто ночувала на орендованій квартирі, бо так, з її слів, зручніше було добиратися на роботу.

– Вы придираетесь к словам. Самое главное, как это касается к делу об убийстве, – відповідала вдова адвокату обвинуваченого, – Ми вели спільний побут. Готовили вместе, убирали в квартире, ездили за покупками и т.д.

У той трагічний вечір вона не знала, що чоловік гостює у Кожари. Дружині Сергій сказав, що поїхав у справах. Останнє повідомлення від нього було о 20.30. Про смерть чоловіка вона дізналась від водія.

На запитання про стосунки Старицького з Кожарою вдова сказала, що їй мало що відомо.

– Упоминался как знакомый, что они учились вместе. Но я никогда не видела Леонида Кожару в нашем доме, – пояснила Федорова.

Адвокат Віра Ломанова запитала потерпілу, чи пробував обвинувачений контактувати з нею після смерті чоловіка. Вдова пригадала такі дії тільки з боку дружини Кожари Марини Козерод, яка писала їй у Фейсбук.

– Соболезования и чтобы мы забрали ботинки и курточку, – пригадала жінка.

Ще один раз Марина прокоментувала допис у Фейсбуці, після чого дружина Сергія її забанила.

Обвинувачений Кожара сказав, що вони з Федоровою бачилися якось випадково у торгівельному центрі. Старицький і Кожара були з дружинами і їх представили одне одному. На це Федорова відповіла, що, можливо, не пам’ятає, тому що вони завжди і всюди зустрічали знайомих Сергія.

Крім того, підсудний звернув увагу, що в показаннях на досудовому слідстві Євгенія показала, що востаннє особисто спілкувалась зі своїм чоловіком – 17 лютого, тобто за чотири дні до його смерті. Жінка це частково підтвердила, але уточнила, що зустріч вони мали 18-го – в ресторані.

– Ми неодноразово запрошували пані Федорову до нас додому. Було прохання наше познайомитись. Кілька разів ми хотіли зустрітися. Чи передавав Вам Сергій наше запрошення? – запитав Кожара.

– Нет, Сережа не передавал.

***

Після допиту свідків суд продовжив Кожарі запобіжний захід ще на два місяці – тримання під вартою із можливістю звільнення під заставу в 14 мільйонів гривень.

Ключовими ризиками прокурор назвав переховування від слідства, вплив на свідків і потерпілих, перешкоджання кримінальному провадженню. Зокрема, раніше Кожара нібито не дозволяв провести в нього вдома слідчий експеримент і обшуки. Захист ексміністра відповідає, що їх клієнт заперечував, щоб це робили за його відсутності і обшукували помешкання без ухвали суду.

«Вбивство не було випадковим чи необережним. Взяв зброю у спальній кімнаті, привів до бойової готовності. Спочатку завдав удар по голові. Потім вистрелив… З першого дня злочину обвинувачений намагається уникнути відповідальності. Спершу інсценізація самогубства… Є висновки експертиз, що заподіяти тілесні ушкодження Старицький сам собі не міг. Відсутність відбитків на зброї, яка була тщательно протерта…», – переконувала суд представниця потерпілих Алла Бронішевська.

Адвокат Ягодка, який захищає Кожару, клопотав про зміну запобіжного на цілодобовий домашній арешт. До суду принесли документи про хвороби обвинуваченого, зокрема, виразку дванадцятипалої кишки. Крім того, адвокат зауважив, що в підсудного кашель та інші симптоми – невідомо чого: грипу чи COVID-19.

Із пояснень самого Кожари, пізно ввечері він помітив у себе запалення носоглотки і не встиг з цього приводу звернутися до лікаря. Через виразку та інші хвороби він передбачає, що може не дожити до логічного завершення у своїй справі. Ексміністр скаржиться, що в умовах СІЗО стрімко втрачає вагу і не може отримати належну медичну допомогу.

Але суддя не переконалася, що стан здоров’я Кожари такий, що його не можна тримати під вартою і що в слідчому ізоляторі йому не реально надати медичну допомогу.

Зменшувати заставу суд також не погодився, не побачивши у матеріалах справи підтвердження того, що майновий стан ексміністра не дозволяє йому внести такі гроші.

Леонід Кожара був міністром закордонних справ у 2012-2014 рр. – в часи президента Віктора Януковича. Його зняли з посади після втечі Януковича. У часи президента Кучми працював на керівних посадах Головного управління з питань зовнішньої політики Адміністрації президента. Після Революції гідності на державну службу він більше не повертався.


Ірина Салій, «Судовий репортер»

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Розсилка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь