16 серпня Шевченківський районний суд Києва у підготовчому засіданні ухвалив слухати справу колишнього організатора і очільника катівні «Ізоляція» Дениса Куликовського у закритому режимі.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
Підготовче засідання — єдине, на яке допустили ЗМІ. Наступного разу преса зможе прийти у суд по справі Куликовського лише на оголошення вироку.
Суд задовольнив клопотання прокурора про продовження строку тримання під вартою обвинуваченого на 60 днів без права внесення застави.
Сторону захисту у цій справі представляє адвокат Віктор Овсянніков. Він також захищав російського військового Вадима Шишимаріна, і є адвокатом іншого російського військовослужбовця, заступника командира роти, Сергія Штайнера, якого в Україні судять заочно.
Захисник не заперечував щодо призначення справи до розгляду, але не погодився щодо продовження арешту Куликовському. На думку адвоката, ризики, на які посилається прокурор, необґрунтовані та відсутні, і відносно Куликовського можна обрати інший запобіжний захід, не пов’язаний з позбавленням волі — цілодобовий домашній арешт зі знаходженням за місцем затримання з носінням електронного браслету.
Овсянніков також просив про закрите засідання. За його словами, на стадії досудового розслідування були застосовані заходи безпеки до його підзахисного і фактично всі судові засідання проводились у закритому режимі.
«Справа є певною мірою резонансна. Це мій не перший клієнт, який проходить по 438 статті. По інших кримінальних провадженнях, в яких я приймав участь, мені неодноразово погрожували… Також я просив би це врахувати під час винесення рішення щодо закритості судового засідання», — сказав адвокат.
Прокурор підтримав закрите засідання.
Потерпілі одностайно виступили «за» призначення справи до судового розгляду та «проти» скасування арешту Куликовського.
За інформацією порталу «Судова влада», потерпілих не менше двадцяти двох. На суд прийшов один із найвідоміших в’язнів «Ізоляції» журналіст Станіслав Асєєв, який провів там 28 місяців, і після звільнення написав книжку про своє перебування в полоні. Він виступав за відкритий процес.
«Ваша честь, я вважаю, що з огляду на резонанс справи, я б наполягав на тому, щоб засідання були відкриті. Щодо запобіжного заходу, для мене це звучить взагалі абсурдно — людина обвинувачується в особливо тяжких статтях, і для мене взагалі навіть мова не може йти, щоб його кудись відпустити чи посадити під домашній арешт», — говорив Асєєв.
За відкрите засідання також висловивилися потерпілі Дмитро Батрак та Юрій Свиридов.
Потерпілий Андрій Кочмурадов заперечив щодо публічності. «Стосовно процесу, вважаю, він має бути закритий. Насправді, це стосується деяких моментів, які неприємні були, їх і згадувати взагалі неприємно. А як це мусолиться у пресі, ми вже знаємо», — сказав він.
Суддя уточнив у потерпілого причини для закриття засідання — чи має він на увазі таку підставу, як необхідність запобігти розголошенню відомостей про особисте та сімейне життя чи обставин, які принижують гідність особи. Потерпілий відповів, що так. Прокурор підтвердив ці ризики.
Сам Куликовський до і під час засідання сидів із опущеною головою. Підняв її високо лише тоді, коли один із потерпілих перед розглядом справи гучно вигукнув «Палич!». Куликовський спілкувався з суддею, повернувшись до потерпілих і преси спиною. Він не робив жодних заяв, лише підтримав свого захисника.
Суд ухвалив слухати справу у закритому режимі та задовольнив клопотання прокурора, продовживши арешт Куликовському до 14 жовтня без права внесення застави.
Наступне засідання призначено на 26 серпня. Справа слухатиметься одноособово суддею Мартиновим.
Куликовський обвинувачується за чотирма статтями Кримінального кодексу України:
- ч.1 ст. 258-3 «Створення терористичної групи чи терористичної організації» — карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років;
- ч. 1 ст. 260 «Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань» — від двох до п’яти років;
- ч. 1 ст. 438 «Порушення законів та звичаїв війни» — від восьми до дванадцяти років;
- ч. 2 ст. 149 «Торгівля людьми» — від трьох до восьми років.
«Ізоляція» — «база Міністерства держбезпеки «ДНР» у місті Донецьку, по вулиці Світлого шляху,3, де незаконно утримувалися цивільні, а також українські військовослужбовці.
Терористи «ДНР» влаштували тюрму на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів, який останні роки функціонував як мистецька платформа.
Є дані про понад 30 людей, які утримувалися на цій “базі” у 2014-2019 роках.
Звільнені з полону називали Куликовського головним катом «Ізоляції». Бойовик мав прізвисько «Палич» і запам’ятався колишнім полоненим своєю жорстокістю. Вважається, що він організував та був керівником «Ізоляції», особисто брав участь у вбивствах та катуваннях.
Пізніше «Палич» виїхав до Києва і два роки жив там непоміченим аж поки журналіст і колишній бранець «Ізоляції» Станіслав Асєєв не звернувся з цього приводу до правоохоронних органів.
9 листопада 2021 року контррозвідка СБУ затримала Дениса Куликовського в українській столиці. Той дав попередні показання і пояснив, що його завданням було «витягнути правдиві свідчення». На допитах, як пригадував він, були присутні працівники ФСБ РФ та лікар, щоб відкачати людину, якщо їй стане зле. Куликовський розповів, що керував «Ізоляцією» до липня 2015 року, а після конфлікту, за його твердженнями, він вже не очолював тюрму, але залишався там ще до січня 2018-го.
Ірина Домащенко, «Судовий репортер».