Як Микитась опинився у поганій компанії

5454

«Мій син тільки що йшов зі школи і бачив як в Тойоту, в джип, АА3808НО такий лисуватий мужчина і другий таджик якогось мужчину запихнули, пріблізітєльно 35-45 років, і увезли…», – такий дзвінок начебто надійшов 8 грудня після 12 год. на лінію поліції.

На прохання оператора жінка уточнила, що це біля магазину NOVUS, на перехресті вулиць Урлівської і Княжого затону. Громадянка підкреслила, що в цьому місці дуже багато камер. Машина поїхала дворами. «Сказав, один лисий, другий похожий на таджика… Я не знаю, чи на таджика. В нас же ж зараз дуже багато індусів, всяких чучмеків, багато восточных…», – переповіла мати. Зі слів сина, чоловік не гукав на допомогу, а стогнав.

8 грудня в районі столичного масиву Позняки серед білого дня начебто викрали юриста – у машину до чоловіка підсіло чотири здорованя і змусили написати розписку, що він має борг на 800 тис. доларів.

Очевидцем був 12-річний школяр. Мати хлопця звернулась у поліцію. Правоохоронці ввели план «Перехоплення» і звільнили полоненого.

Викраденим виявився деякий Олег Мірошниченко, який називав себе юристом компанії «Кириченко і партнери». Потерпілий показав, що під погрозами вбивства його змусили написати розписку, що він винен 800 тис. доларів колишньому нардепу і власнику компанії «Укрбуд», а зараз підозрюваному в корупції на придбанні квартир для військових, Максиму Микитасю (див. – про квартирну справу).

Гучній події передувало те, що 1 грудня Національне антикорупційне бюро інформувало, що Микитась пішов на угоду і вже відшкодував до бюджету 50 із 81,6 млн грн збитків. Микитася випустили зі слідчого ізолятора під домашній арешт і він дав свідчення проти колишнього топменеджера «Укрбуду», а сьогодні заступника голови Офісу президента Олега Татарова.

11-12 грудня суд арештував виконавців викрадення. А 29 грудня підозру в організації викрадення повідомили самому Микитасю.

30-31 грудня суд обирав Микитасю запобіжний захід. Підозрюваний саме в день засідання найняв собі нових адвокатів, які стверджували, що не встигли підготуватися. Матеріали клопотання на 600 сторінок. Захисники переконували, що такий обсяг неможливо прочитати за кілька годин. Але суддя Аббасова адвокатів не пожаліла і стала обирати запобіжний під ялинкою.

За півтора години до Нового року Микитася відправили під варту без альтернативи у вигляді застави. Суддя сказала арештувати його в залі суду. Запобіжний захід буде діяти два місяці.

Наталія Аббасова, лише два тижні тому стала суддею. 15 грудня 2020 у День працівника суду вона урочисто склала присягу. Раніше працювала помічником судді в Київському апеляційному господарському суді. Імовірно, обрання запобіжного Микитасю – це перша гучна справа в кар’єрі судді Аббасової.

Захист від початку взявся руйнувати версію обвинувачення.

У першу чергу, піддавали сумніву репутацію потерпілого. Адвокат Микитася Євген Грушовець повідомив, що Мірошниченко може бути раніше судимий. Інформація про таку особу є на сайті «Судова влада». Відтак просили суд витребувати дані про судимості потерпілого, але суд на це не пішов.

Жодне із численних клопотань захисту не задовольнили. І лише заява про відвід судді Аббасовій стала причиною для перерви до наступного ранку.

Із настанням ночі, коли учасники процесу спали або читали матеріали справи, інформаційна війна тривала.

Із перших хвилин підозри щодо Микитася у цій справі і обвинувачення, і захист задіяли медійні ресурси.

Ще ввечері першого дня суду адвокат Габрієлян повідомив виданню «Українська правда», що переписка імовірних виконавців викрадення з його клієнтом має ознаки фальсифікації.

Після цього заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко проти ночі виклав у Фейсбук звукозапис дзвінка матері хлопчика-свідка викрадення. Уривок розмови з черговою поліції цитувався вище. І все б нічого, але заступник міністра, очевидно, ніяк не подбав про безпеку ані цього свідка, ані його родини. Із запису чути паспортні дані жінки – повне ім’я, дату народження. Цю інформацію не здогадалися вирізати чи запікати. Чергова поліції, не передбачаючи майбутніх витівок керівництва, запитувала жінку також про адресу проживання… «А це обов’язково? А мені нічого це не?.. Давайте я не буду, бо береженого бог береже», – сказала громадянка. І, як бачимо, добре зробила. Поліції не варто розповідати зайвого. Тому що, наприклад, у цій історії замміністра запросто виклав усе в інтернет. Мовляв, ідіть і знайомтеся зі свідками. На жаль, тих даних, що оприлюднені, уже достатньо, щоб ті, кому це треба, знайшли жінку та її сина. Тільки погугліть…

А у справі, кажуть, ще навіть не затримали всіх причетних. Щонайменше один фігурант ніби залишається не встановленим.

Але повернемося до суду. 31 грудня суддю не відвели і засідання продовжилося.

Прокурор зачитав фабулу справи.

За версією слідства, Микитась у невстановлений час, але не пізніше 5 грудня 2020 вступив у змову з Нажмудіном Газієвим, який утримується під вартою за підозрою у вбивстві. Було розроблено план вимагання коштів у потерпілого під виглядом неіснуючого боргу. Виконавцям пропонували винагороду – половина від суми, що вимагалась, тобто 400 тис. доларів. По відеозв’язку організатор Газієв начебто говорив виконавцям: «Работайте как хотите. Если заберете бабки – половина ваша. Режьте его. Мне все равно».

Газієв повідомив задум знайомому Сергію Чернову і сказав зв’язатися з його братом, який перебуває на волі, – Газієвим Алі на прізвисько «Перс».

7 грудня 2020 о 17.30 Газієв, Чернов і Опанасенко зустрілися в кафе по проспекту Перемоги в Києві. Під час зустрічі Алі Газієв вийшов на відеозв’язок зі своїм ув’язненим братом, який розповів про домовленість із Микитасем. Щоб виманити потерпілого, Чернов запропонував залучити чоловіка на ім’я Руслан, який особисто знав потерпілого. Тоді ж Чернов запропонував влаштувати зустріч із потерпілим біля будинку по вулиці Княжий затон, 4/4 біля супермаркету NOVUS. Виконавці виїхали на місце і очікували зустрітися із Мірошніченком вже о 19 годині того дня. Але з невідомих причин потерпілий не прийшов. Спільник Руслан повідомив, що Мірошніченко буде наступного дня о 12 годині.

8 грудня до трійці приєднався Алві Вутсаєв. Уже вчотирьох вони з’явилися за обумовленою адресою. Туди ж нібито прибув і Руслан, якого прокурор назвав невстановленою особою.

О 12.07 потерпілий Мірошниченко під’їхав на автомобілі Toyota Land Cruiser 200. Руслан і Чернов підійшли до передніх дверей і через відкрите вікно машини і почали говорити з Мірошниченком.

Поки водій був зайнятий, співучасники самі відкрили інші дверцята машини і залізли всередину. Опанасенко і Вутсаєв на задні сидіння, а Газієв – на переднє пасажирське. Газієв двічі вдарив Мірошниченка кулаком по голові. Чернов також бив потерпілого в голову. Опанасенко і Вутсаєв затягли чоловіка на заднє сидіння. Чернов зайняв місце водія і автомобіль рушив вулицями Києва. Підозрювані погрожували Мірошниченку предметом, схожим на ніж, забрали у нього дві мобілки і близько 65 тис. грн. Перебуваючи в машині, Газієв Алі начебто влаштував відеоконференцію зі своїм ув’язненим братом, а також Микитасем. Нажмудін Газієв і Микитась висловили потерпілому вимогу повернути неіснуючий борг і пояснили, як це зробити.

Під час допиту потерпілий цитував нападників: «Не рыпайся, у нас длинные ножи. Мы тебя зарежем». Алі Газієв зробив дзвінок, включив гучний зв’язок і Мірошниченко почув знайомий голос Микитася, який є його сусідом по дачі. «Вы меня посадили в тюрьму. Теперь я со всех вас буду получать деньги», – передав потерпілий слова Микитася. Далі екснардеп озвучив бранцю вимогу повернути неіснуючий борг – 800 тис. доларів. Коли Мірошниченко відмовлявся, то Микитась нібито відповідав: «Что же делать. Кончайте его». Під погрозою вбивства чоловік погодився написати розписку, датовану 4 квітня 2020.

Зі слів прокурора, зловмисники утримували Мірошниченка близько 2 годин. Камера магазину NOVUS начебто зафіксувала, як Чернов заходив і купував там кулькові ручки і папір для написання боргових розписок.

Під час судового засідання прокурор повідомив, що вже допитано одного підозрюваного – Сергія Чернова. Цей чоловік співпрацює зі слідством і дав детальні показання на Микитася, взяв участь у слідчому експерименті. Що говорили інші троє затриманих, прокуратура і поліція розголошувати не стали.

Як Микитась взагалі зв’язався із такими людьми, прокурор пояснює просто. Микитась сам раніше утримувався у тому ж слідчому ізоляторі, що й один із братів Газієвих.

У жовтні 2019 року Максима Микитася взяли під варту у справі про розтрату коштів на квартирах для Нацгвардії. Він не довго страждав і звільнився під заставу у 80 мільйонів (детальніше). Був арештований у травні 2020 повторно із заставою 100 млн і залишався у СІЗО до початку грудня поки не пішов на угоду зі слідством. Начебто у застінках Лук’янівського СІЗО впливовий бізнесмен і політик здобув корисні контакти, які знадобилися йому у майбутньому.

«Спільником» Микитася виявився підозрюваний у вбивстві крадія з ресторану «Захаді, Дарагой»

Кілька слів про Нажмудіна Газієва. Цей 40-річний громадянин Казахастану, чеченець за національністю, вже потрапляв у поле зору правоохоронців і журналістів.

У 2018 році Нажмудін Газієв фігурував у розслідуванні RISE.Moldova про видачу чиновниками підробних паспортів особам, які мають проблеми з законом.

Джерело – www.rise.md

За інформацією журналістів, на батьківщині, в Казахстані чоловік був засуджений до 4 років тюрми за незаконний обіг наркотиків і звільнився умовно-достроково у 2011 році. Газієв начебто мав підроблений паспорт громадянина РФ на ім’я Аслана Ісаакова і паспорт громадянина Молдови на ім’я Василія Богданова. Чоловіка затримали при спробі перетину кордону. Нажмудін пояснив, що в 2012 році українець «Руслан» (чи це той Руслан, що фігурує у справі про викрадення Мірошниченка невідомо) допоміг йому отримати паспорт на ім’я Василія Богданова. За використання підроблених документів молдавський суд покарав його штрафом.

Наприкінці жовтня 2020 року поліція Києва вийшла із пресрелізом про взяття під варту іноземця, який підозрюється в умисному вбивстві в центрі столиці. Злочин стався близько 3 години ранку 26 жовтня 2020 року неподалік ресторану на площі Перемоги. Під час конфлікту підозрюваний начебто завдав потерпілому 4 ножових поранення в різні частини тіла.

Нападник сів в авто та втік за межі міста. А потерпілий, який виявився працівником ресторану, помер під час надання медичної допомоги. Зловмисника затримали по «гарячих слідах» на території Київської області.

ЗМІ повідомляли, що постраждалим виявився 31-річний кухар ресторану. Видання Dетектив-Info з посиланням на свої джерела писало, що різанина відбулася біля ресторану грузинської кухні «Захаді, Дарагой» по вулиці Златоустівській. А загиблий грузин насправді був не кухарем, а досвідченим крадієм особистих речей відвідувачів закладу, на чому його і зловили.

«26 жовтня події в «Захаді, Дарагой» розгорталися наступним чином. У ресторані відпочивали двоє чеченців – Газієв та його приятель, коли в якусь мить вони побачили: цей «кухар» потягнув у них «барсетку». Фактично, його упіймали за руку, після чого розпочалося з’ясування стосунків. У його процесі чеченці та крадій-грузин влаштували запеклий двобій на ножах, де обидві сторони отримали поранення, а «кухар» зрештою помер. З парочки його кривдників наразі затримано тільки Газієва, іншого достойника досі шукають», – цитувало свого співрозмовника Dетектив-Info.

Нажмудіна Газієва взяли під варту без права на заставу. 10 грудня Шевченківський суд призначив чоловікові стаціонарну психолого-психіатричну експертизу. Для цього Газієва переводили з СІЗО до Київського міського центру судово-психіатричної експертизи.

Експертам ставилася низка питань. Зокрема, чи хворіє Нажмудін на якусь душевну хворобу або страждає якимись психічними розладами, чи страждає наркологічною залежністю, чи потребує примусового лікування, чи перебував у стані афекту, чи усвідомлював свої дії і чи має якісь особливі риси характеру, що вплинуло на його поведінку в момент злочину.

14 грудня прокуратура продовжила розслідування вбивства працівника ресторану ще на три місяці. 17 грудня суд продовжив тримання Нажмудіна під вартою.

Однак, якщо вірити матеріалам, іншої кримінальної справи, за трохи більше місяця під вартою чеченець встиг стати спільником колишнього нардепа Микитася і дистанційно координувати викрадення людини.

У камері №256 Київського СІЗО, де утримувався Нажмудін Газієв, проведено обшук і вилучено мобільний телефон, з якого чеченець зв’язувався зі співучасниками нового злочину.

Версія захисту

«Йому потрібна була та розписка?! В нього таких розписок безтолкових вагон і одна тєлєжка. Вот на десятки мільйонів доларів і не реалізовані і ніколи не будуть… Розписки мають сенс, коли є майно, на яке можна накласти арешт і в судовому порядку стягнути певні грошові кошти», – говорив адвокат Артур Габрієлян, який захищає екснардепа. На його думку, ця справа є провокацією.

Гарбрієлян розповів, що за два місяці до цих подій мав розмову з Мірошниченком і той зізнався, що Микитась позичив йому гроші на невизначений термін. Але сума була в сотні разів менша від тої, на яку нібито змусили писати розписку. Мірошниченко не міг розплатитися повністю і на той час повертав лише 7 тисяч доларів.

Потерпілий нібито впізнав голос Микитася з телефону Алі Газієва, коли той включив гучний зв’язок. Але підтвердити справжність голосу може лише фоноскопічна експертиза.

«Агент» Чернов

Захист окремо зупинився на показаннях підозрюваного Чернова, який погодився співпрацювати зі слідством у викритті Микитася.

«Є агентом правоохоронних органів, оскільки в його переписці у вилученому телефоні за день і за два до тих подій є записано контакти – Діма СБУ», – повідомив адвокат Габрієлян, який захищає Микитася.

У суді зачитали протокол допиту Чернова. Він розповів, що мешкає в Києві і заробляє купівлею і продажем автомобілів. Крім того, є засновником ТОВ «Імперія логістики» (зареєстровано у серпні 2020) і ТОВ «Трансгост Україна» (зареєстровано 7 грудня 2020). Обидва підприємства мають основним видом діяльності торгівлю зерном, насінням і кормами для тварин.

1 грудня 2020 Чернову начебто зателефонувала знайома Юлія Михайлова. Саме від неї він уперше почув про Мірошниченка, який вимагає пеню від 1700 доларів боргу – за невиконані зобов’язання її цивільного чоловіка. Чернов попросив у Михайлової фото Мірошниченка, щоб поспілкуватися з ним особисто. Далі Чернов відправив отримане фото Нажмудіну Газієву, з яким познайомився приблизно три роки тому, коли займався продажем біткоїнів. З приводу появи Микитася в цій історії Чернов пояснив, що Михайлова також натякнула йому, що згаданий Мірошниченко і сам винен значну суму коштів бізнесмену Микитасю, яку досі не повернув.

Чернов сказав, що знає, що Газієв небезпечний. Жалівся слідчим поліції, що боїться братів Газієвих, сам платить їм данину, стомився від постійних вимагань. «Звернення до Газієвих з приводу дій Мірошниченка я бачив для себе як нагоду вийти з цієї кабали», – так мотивував він свої дії. Чернов проговорився Газієву про Микитася і співрозмовник одразу зацікавився, а до проблеми Михайлової втратив інтерес.

5 грудня Нажмудін Газієв із СІЗО зателефонував Чернову і повідомив, що перевіряв інформацію, дзвонив Микитасю і той підтвердив, що Мірошниченко йому винен. Водночас Микитась нібито погодився, щоб Газієв забрав собі половину цієї суми, якщо організує повернення боргу. Нажмудін сказав Чернову залучити його брата Алі на прізвисько «Перс», який все організує. Чернов вважав, що завдяки цій зустрічі буде вирішено не тільки проблеми Микитася, а й Михайлової і його особисто, бо Газієви зароблять грошей і дадуть йому спокій.

Під час допиту Чернов описав подробиці «викрадення». Розповів, що Микитась по відеозв’язку з телефону Газієва запитував Мірошниченка, скільки грошей той у нього взяв. Мірошниченко відповів, що спочатку 300, а потім ще 500 тисяч доларів. Заручник запевнив, що розплатиться і в рахунок повернення боргу готовий віддати авто. Микитась нібито відреагував: «Все, машину забирайте».

Адвокат Габрієлян вважає, що навіть, якщо на зв’язку був справді Микитась, то з цієї розмови не вбачається чогось незаконного.

Захист стверджує, що Чернов, який дав показання проти Микитася, насправді листувався сам із собою з двох різних телефонів. У Чернова вилучили два телефони, на яких збереглася ця переписка. У месенджерах абоненти були підписані одне в одного як «Яя» (чорний айфон) та «Серега Оч. Важный» (білий айфон). Але на скріншотах Чернов поміняв ім’я співрозмовника на «Микитась Макс» і переслав їх своїм спільникам. Саме ці скріншоти тепер фігурують в якості доказів.


Ірина Салій, «Судовий репортер» 

error22
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь