Солом’янський суд Києва оприлюднив повний текст ухвали, якою звільнив від кримінальної відповідальності колишнього керівника Департаменту державних закупівель Міноборони Олександра Зражевського.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на текст ухвали від 23 липня.
Прокурор заперечував щодо закриття кримінального провадження в частині замаху на зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч.2 ст. 15 ч.2 ст.364 ККУ). На думку прокурора, оскільки йдеться про тяжкий злочин (із можливістю тюремного покарання понад 5 років), то десятирічний строк притягнення Зражевського до кримінальної відповідальності не сплинув і арештовані 420 тисяч доларів не підлягають поверненню.
Суддя Оксана Криворот у своєму рішенні пояснила, що ч. 3 статті 68 ККУ передбачено, що за вчинення замаху на злочин строк або розмір покарання не може перевищувати двох третин максимального строку або розміру найбільш суворого виду покарання, передбаченого санкцією. Санкція ч.2 ст.364 КК України передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, зі штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отже, максимальний строк покарання за замах на такий злочин 4 становить чотири роки, тобто злочин не є тяжким і строки давності притягнення до кримінальної відповідальності сплинули.
Інші два злочини, а яких звинувачувався Зражевський, — приховування офіційного документа (ч.1 ст.357 ККУ) і службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки (ч.2 ст.367 ККУ), — є нетяжкими зі строками давності 5 років.
З моменту інкримінованих ексчиновнику подій минуло неповних 7 років.
420 тисяч доларів виявлені в індивідуальному банківському сейфі підозрюваного.
Водночас суд встановив, що жодне з діянь, в яких звинувачувався підсудний, не спричинило будь-якої матеріальної шкоди, а також не містять санкцій у вигляді конфіскації майна.
У матеріалах справи також є наказ міністра оборони від 01.09.2014 про призначення обвинуваченого на посаду директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України. Зражевський звільнився 14.10.2014 за власним бажанням.
Суд вважає, що факти свідчать що вилучені з індивідуального сейфу кошти були розміщені обвинуваченим ще задовго до призначення його на посаду директора Департаменту державних закупівель Міноборони. Однак дата відкритя сейфу і т.п. у рішенні не наводиться.
Суд вважає, що ці гроші не могли бути одержані внаслідок інкримінованого Зражевському злочину, використовуватися для фінансування злочину і т.п. Тому кошти підлягають поверненню ексчиновнику як його власність.
Зражевського затримали в листопаді 2014-го. Його звинувачували у сприянні в перемозі «підприємства з ознаками фіктивності» ТОВ «Інтер Прайс» на торгах по закупівлі Міноборони дизпалива 443 мільйони гривень. Компанія була зареєстрована на офіціанта і протягом 2014 року фактично не вела господарську діяльність, не мала можливості поставити майже 23 тисячі тонн палива. Це ризикувало підірвати боєздатність Збройних Сил України, в тому числі, підрозділів, задіяних в проведенні антитерористичної операції.
За матеріалами справи, Департамент закупівель Міноборони отримав більш вигідну пропозицію від «ОККО-бізнес», але Зражевський начебто приховав цю інформацію і документ на реєстрацію не подав. Міністерство акцептувало пропозицію сумнівної компанії, але результати закупівлі оскаржили і скасували, після чого замовлення дісталося іншому постачальнику.
Із клопотанням про звільненням від відповідальності за строками давності влітку цього року звернуся сам обвинувачений та його захисник.