Суд вважає, що вислів Зеленського про мера Черкас як «бандита» це його особисте ставлення

Печерський суд відмовив у позові мера Черкас Анатолія Бондаренка до президента Володимира Зеленського про захист честі, гідності і ділової репутації.

Про це повідомляє  «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 1 жовтня.

20 травня на прес-конференції президент Зеленський, відповідачи журналісту, назвав мера Черкас бандитом, та особою, стосовно якої відкрито 19 кримінальних проваджень. «Я навіть просто не можу говорити про мера Черкас … я не знаю навіть як говорити, коли міський голова має 19 кримінальних проваджень… Хто це? я за один стіл з такими бандитами не сяду», – говорив Зеленський.

Мер Черкас подав позов, оскільки вважає інформацію неправдивою і такою, що є не критикою його діяльності, а приниженням честі та гідності особи.

Боднаренко отримав довідку з МВС, що станом на 1 червня 2020 до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має, у розшуку не перебуває. Офіс Генпрокурора повідомив, що на 2 червня 2020 року встановлено кримінальне провадження № 42017251010000201 від 23 серпня 2018 року, в якому є дані про повідомлення Бондаренку підозри (у зловживанні владою і перешкоді діяльності депутатів міської ради). В той же час є інформація, що кримінальне провадження було закрито. Інших кримінальних проваджень, в яких Бондаренко притягувався як підозрюваний, не знайдено. 

Захист Зеленського наполягав, що висловлювання були оціночні і спростуванню не підлягають.

Суд врахував вимоги національного законодавства, положення Декларації про свободу політичних дебатів та Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи про право на недоторканність особистого життя, практику Європейського суду з прав людини, а також національних судів під час розгляду таких справ, що полягає у необхідності відмовити у задоволенні позову про захист честі, гідності, ділової репутації та відшкодуванні моральної шкоди при застосуванні таких висловів як: «організована банда», «організований бандит», «організована банда при владі», «отморозки», «ворують, зламують», «знищують бізнес», «не діє як чиновник», «він вкрав», «злодійський спосіб» тощо.

Суд дійшов висновку, що вислови Зеленського не містять завідомо неправдивої інформації і надмірності оціночних суджень і не подані у брутальній, принизливій чи непристойній формі, оскільки оскаржувані фрази Президента виражають його особисте, суб’єктивне ставлення до:

– можливості мати ділові, дружні чи інші відносини («я за один стіл з такими бандитами не сяду») з посадовою особою, яка, на думку Глави держави, неналежно виконує свої обов’язки, як наслідок суб’єктивної, критичної оцінки публічної діяльності такої особи Президентом України;

– забезпечення народовладдя, як умови лібералізації країни, навіть у випадку, коли електорат обирає на публічну посаду людину з неналежними, на особисте переконання Президента України, для цього якостями («будь-ласка, обирайте бандитів, якщо хочете»).

На пресконференції 20 травня Зеленський назвав Бондаренка «бандитом», який вирішив скасувати карантин COVID-19 у місті раніше за всю країну, звинуватив у популізмі. Президент сказав, що мер Черкас має 19 кримінальних проваджень. Бондаренко потім відповів у Facebook, що всі ці справи були відкриті через політичну діяльність.

error0
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *