Шевченківський районний суд Запоріжжя виправдав одного зі звинувачуваних в справі про незаконне заволодіння майном на 19 мільйонів гривень в Криму.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 16 жовтня.
За матеріалами справи, чоловік був співучасником. Його роль полягала в перевезенні підроблених документів та осіб, які їх підписували до Ялти з Запоріжжя. Йшлося про заволодіння у 2016-2017 років чужим майном на 19 мільйонів гривень. А саме, квартирою оціненою в понад 11 мільйонів гривень та апартаментами на березі моря за 8 мільйонів, що знаходяться в місті Ялта.
Для заволодіння нерухомістю використали підроблений паспорт власниці майна і від її імені видали довіреності на третіх осіб. Після чого були укладені договори дарування щодо квартири і продажу, щодо апартаментів. І лише у червні 2017 року власниця дізналась від голови ОСББ будинку по вул.Моріса Тореза,19 в м.Ялта, що її майно належить іншим людям.
Згідно з заявою потерпілої, вона у 2015-2016 зареєструвала власність на себе і за законодавством Російської Федерації вносила оплату по їх утриманню. Протягом 2-х років до АР Крим не їздила. Обвинувачений раніше працював водієм у неї на підприємстві. Жінка вважає причетним до цього злочину свого покійного вітчима, який знав де знаходиться майно й неодноразово погрожував відібрати в неї все.
У суді чоловік переконував, що не винен. Він зазначив, що восени 2016 до нього звернувся знайомий, на підприємстві якого він раніше працював водієм. Він попросив відвести з Запоріжжя до Ялти людей та документи. За словами обвинуваченого, він не знав про мету поїздки й не питав подробиць, з людьми яких перевозив не спілкувався. Знав лише про те, що в сім’ї знайомого є майно в Криму.
Чоловік висаджував пасажирів у потрібному місці та очікував повернення, документів будь-якого змісту нікому не передавав та в їх оформленні участі не брав. Про будь-які порушення йому не було відомо.
Як свідки були допитані двоє осіб, які їздили в Крим для переоформлення документів, тобто були пасажирами обвинуваченого. Один із них поїхав за винагороду у 200 доларів і підписував документи, не читаючи. У 2018 цей чоловік був засуджений до 5 років в’язниці умовно. А другий співучасник так відробляв борг у 17 тисяч гривень і стосовно нього вироку ще немає.
Суд вважає, що прокурор вдався до штучного дроблення первісного кримінального провадження, а саме щодо до ЄРДР тричі вносились відомості щодо кожного з підозрюваних окремо, які завершувались пред’явленням обвинувачення про вчинення злочину за попередньою змовою з невстановленими особами, які на той час фактично були відомі слідству.
Таке маніпулювання нормами процесуального законодавства є порушенням вимог КПК, фактично показання були отримані від свідків, які були визнані підозрюваними та обвинуваченими у кримінальних провадженнях формально з іншими реєстраційним номером, проте ці кримінальні провадження стосуються одних і тих самих обставин заволодіння майном потерпілої. А робилося це з метою штучного створення доказової бази в обхід приписів п.1 ч.3 ст.87 КПК України, що недопустимими є докази із показань свідка, який надалі був визнаний підозрюваним чи обвинуваченим у тому самому кримінальному провадженні. Відтак показання двох пасажирів суд до уваги не приймав.
16 жовтня 2020 року водія виправдали через відсутність доказів. Сторона обвинувачення змогла довести лише, що він кілька разів їздив в АР Крим у 2016-2017 рр., не спростувавши, що він виконував функції водія і не був співучасником заволодіння майном.
Справу проти чоловіка, якого вважають організатором злочину, закрито у зв’язку зі смертю.
Вероніка Хорольська, для сайту «Судовий репортер»