Вищий антикорупційний суд продовжує допитувати свідків у справі колишнього заступника міністра з питань окупованих територій Юрія Гримчака.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
6 вересня допитані двоє свідків — колишня заступниця міністра культури Тамара Мазур і голова Касаційного цивільного суду в складі Верховного суду Борис Гулько.
Свідки розповіли, що особисто з Гримчаком не знайомі і не підтвердили чиїх-небудь незаконних дій.
Прокурор Олег Макар показав свідку Мазур два листи за її підписом.
Першим листом від грудня 2018-го ТОВ «Фірма «Катран-К» зверталося щодо погодження історико-містобудівного обгрунтування для реконструкції із розширення комплексу будівель і споруд «Ринку Рибалка» на Набережному шосе, 25 у місті Києві. Міністерство культури відмовило, тому що йдеться про пам’ятку місцевого значення, що входить до охоронюваної зони ЮНЕСКО. Власнику будівлі сказали, що проект реконструкції потребує висновку місцевого органу культутрної спадщини (КМДА).
7 червня 2019-го «Катран-К» повторно звернулося за погодженням намірів реконструкції. Міністерство відповіло, що погодження намірів реконструкції не входить до його повановажень.
Згодом у телефоні одного з фігурантів справи (Овдієнка — покійного родича Гримчака — ред.) детективи виявили лист за підписом міністра культури Євгена Нищука, що міністерство такий проект погоджує.
Прокурор запитав свідка Мазур її думку щодо цього листа.
— По підпису сказати не можу: і схожий, і несхожий. По змісту — я в своїй практиці листів таких ніколи не бачила… За моєї пам’яті такого не було. Міністр не підписував погодження містобудівних перетворень, — відповіла Мазур.
Раніше на допиті ексначальник управління охорони культурної спадщини Мінкультури Олександр Єпіфанов категорично заявив, що міністр Нищук цього листа не підписував.
Свідок Мазур заперечила, щоб до неї хто-небудь звертався із проханням сприяти у реконструкції «Ринку Рибалка». Водночас вона підтвердила, що знає ексміністра юстиції Петренка, адже в минулому працювала його парламентським помічником.
Раніше прокурор зачитував матеріали НСРД про те, що Гримчак начебто пояснював юристу «Катран-К», що питання слід вирішувати не лише з Мінкультом, а й з Мін’юстом і Петренко вже передавав йому “привіт”.
Другий епізод стосувався вирішення у Верховному суді цивільної справи в інтересах ТОВ «Юридичне бюро Юржитло».
За версією обвинувачення, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і його спільник підбурювали юриста компанії Максима Святненка до надання неправомірної вигоди суддям Верховного суду за посередництва заступника генпрокурора Анжели Стрижевської та голови Касаційного цивільного суду у складі ВС Гулька.
Так, було досягнуто згоди про передачу 80 тис., з яких 25 тисяч Стрижевська забере собі, 25 —віддасть суддям, 10 — для Гулька і по 5 — для суддів в колегії, решта для Гримчака і Овдієнка. Однак насправді обвинувачені нібито мали намір забрати всі гроші собі.
6 вересня до суду був викликаний голова Касаційного цивільного суду Борис Гулько. Він підтвердив, що знає Стрижевську із 90-х, коли вона працювала в судах і в Генеральній прокуратурі. Стосунки характеризує як чисто ділові.
Гулько каже, що з приводу справи за участі фірми «ЮрЖитло» Стрижевська з ним спеціально не контактувала.
Гулько запевнив, що ім’я Ігоря Овдієнка (брата дружини Гримчака) йому нічого не говорить. Глянувши на фото, він повторив, що не знає такого чоловіка.
Також Гулько запевнив, що ніяких пропозицій неправомірної вигоди у даній цивільній справі не отримував.
Обвинувачений Гримчак запитань свідкам не ставив.
Колишню заступницю генпрокурора Анжелу Стрижевську суд іще не допитував. Допити продовжаться у наступних засіданнях.
Нагадаємо, що Юрія Гримчака і брата його дружини Ігоря Овдієнка затримали 14 серпня 2019 року і. Їм повідомили про підозру в шахрайському заволодінні 480 тис. доларів і підбурюванні до передачі неправомірної вигоди.
Йшлося про обіцянки вплинути на співробітників Міністерства культури, Міністерства юстиції і КМДА. Загальна сума неправомірної вигоди оцінювалась в 1 млн доларів.
Гроші начебто бралися за погодження проєктів будівництва та реконструкції будівель та споруд, а також за вирішення цивільного позову у Верховному суді.
Колишній заступник міністра Юрій Гримчак скоєння злочинів не визнає. Він його адвокат намагаються довести, що справа сфальсифікована.
30 березня 2021-го Вищий антикорупційний суд закрив справу щодо другого обвинуваченого — Ігоря Овдієнка — у зв’язку з його смертю після тяжкої хвороби.