Суд 1 червня провів чергове засідання у справі колишнього заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрія Гримчака.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
«Приблизно в кінці 2018 – на початку 2019 Гримчак познайомився зі Святненком Максимом Олеговичем, який на той час був адвокатом та займався індивідуальною юридичною практикою. Гримчак познайомив Святненка також з Гордієнком. Гримчак та Гордієнко періодично отримували від Святненка консультації з юридичних питань. Бажаючи підтримувати товариські стосунки та отримувати консультації, Гримчак і Гордієнко цікавилися у Святненка, якими питаннями займається, та з’ясували, що серед іншого в нього є з певними питаннями труднощі та проблеми. Зокрема, Святненко повідомив, що надає консультації ТОВ «Фірма «КАТРАН-К» щодо отримання дозволів на будівництво та реконструкцію на «Ринку Рибалка», що в охоронній буферній зоні в місті Києві по вулиці Набережне Шосе, 25, а також здійснює підготовку скарги до Касаційного цивільного суду щодо відшкодування боргу в інтересах Білоуса Артура Олександровича… У квітні-травні 2019 року в Гримчака, який усвідомлював, що найближчим часом відбудеться зміна вищих посадових осіб в органах державної влади, що він буде звільнений з посади заступника міністра… був обізнаний з колом питань, якими займається Святненко… виник умисел на заволодіння грошовими коштами шляхом обману, у спосіб підбурювання його [Святненка] та пов’язаних із ним осіб до надання неправомірної вигоди різним службовим особам», – зачитував обвинувальний акт прокурор Олег Макар.
Іншим обвинуваченим у справі є Ігор Овдієнко, який не обіймав посад в оганах влади, але є братом дружини Гримчака, з яким останній нібито вступив у змову.
У свою чергу, Святненко залучив до предствництва в судах фірми «КАТРАН-К» деякого Сергія Сахна. Протягом липня-серпня 2019 року Гримчак та Овдієнко начебто неодноразово підбурювали Святненка і Сахна до передачі неправомірної вигоди начальнику управління охорони культурної спадщини Міністерства культуриЄпіфанову за посередництва міністра культури Нищука і міністра юстиції Петренка. 14 серпня 2019 після зустрічі із Нищуком Овдієнко начебто сказав Сахну про отримані підтвердження щодо позитивного розгляду проектної документації і 500 тис. доларів, за планом Гримчака, буде розподілено так: 200 тисяч між Нищуком та Петренком, 200 тисяч – Мазур, Єпіфанову та Прокопенко, 50 тисяч для Овдієнка з Гримчаком, а решта 50 тисяч залишається Сахну. Того ж дня, 14 серпня 2019, близько 20 год. у ресторані «Євразія», що по проспекту Перемоги, Овдієнко, за матеріалами справи, отримав від Святненка 450 тис. доларів. Вказану суму Гримчак і Овдієнко начебто привласнили, не плануючи нікому передавати. Частина коштів була імітаційними, а частина виділена правоохоронним органам на боротьбу з корупцією.
Також обвинувачені, зі слів прокурора, аналогічно намагалися обманути Святненка, щоб заволодіти коштами його клієнта Білоуса – шляхом умовляння та погроз підбурювали до надання неправомірної вигоди суддям Верховного суду за посередництва заступника генпрокурора Анжели Стрижевської та голови Касаційного цивільного суду у складі ВС Гулька. Так було досягнуто згоди про пердачу 80 тис., з яких 25 тисяч Стрижевська забере собі, 25 – віддасть суддям, 10 – для Гулька і по 5 – для суддів в колегії, решта для Гримчака і Овдієнка. Однак насправді обвинувачені нібито мали намір забрати всі гроші собі. Цю суму було передано Святненком двома траншами: 50 і 30 тис. доларів.
Крім того, злочином завдано збитки в сумі 38,5 тис. доларів або 988 тис. грн. Із пояснень прокурора, ці гроші були втрачені під час контролю за вчиненням злочину.
«Сума була передана першим траншом в 50 тис. доларів США і сума, яку не представилося віднайти. Тобто в ході обшуку в Овдієнка за місцем проживання та особистого обшуку виявлено 11,5 тис. доларів. Таким чином, фактично втрачено під час контролю за вчиненням злочину 38,5 тис. доларів. Сума коштів, якими згідно обвинувального акту, Овдієнко та Гримчак заволоділи і розпорядилися», – зазначив прокурор Макар.
Ці гроші агенту Святненку надавала СБУ. Цікаво, що коли антикорупційна прокуратура запропонувала СБУ заявити цивільний позов, то у відмстві відмовилися, відтак позов до обвинувачених на 988 тис. грн в інтересах СБУ подав сам прокурор.
До прикладу, у більшій сумі неправомірної вигоди, що нібито призначалася для мінстрів культури та юстиції і підлеглих їм чиновників із 450 тисяч доларів тільки 2 тисячі були справжніми.
Початково Андрій Портнов озвучував інформацію, що Святненко передав власні 50 тис. доларів. Але згодом з’ясувалося, що потерпілих у справі офіційно нема – ані фізичних, ані юридичних осіб.
Гримчак свою причетність до злочину заперечив.
«Вважаю це невдалою провокацією правоохоронних органів… бо до мене гроші якось так і не дійшли… Прокурор чомусь не хоче сказати, що мені в кабінет двічі заносили гроші і двічі виходили з грошима. Вони не заносилися як хабар для мене, просто ставилось до відома, що ось гроші, а як кажу, що це не мої гроші і всі вільні…», – сказав Гримчак. Також він підтвердив, що готовий надавати показання суду.
Інший обвинувачений Овдієнко заявив, що категорично не погоджується з висновками слідства, а справу назвав замовною.
Адвокати обвинувачених сказали, що будуть доводити численні порушення в діях слідчих органів і те, що заявники у справі є професійними провокаторами, які на постійній основі спіпрацюють із НАБУ та СБУ в інших справах. Захисники пообіцяли представити альтернативну версію подій літа 2019 року.
Початково дозволи на НСРД стосовно Гримчака бралися у справі про замах на умисне вбивство Тетяни Чорновол. І затримання та запобіжні заходи також обиралися у тому провадженні. Більш тяжка справа використовувалася для отримання санкцій на слідчі дії. Захисники вбачають у цьому ознаки штучності справи.
Раніше юрист Святненко також став заявником у корупційних справах проти судді Подільського суду Войтенко і голови Баришівського суду Лисюка.
За півтора місяці до внесення відомостей до ЄРДР у справі судді Войтенко базові станції на території ГУ СБУ в місті Києві та Київській області зафіксували близько 100 з’єднань за номером телефону Святненка. Відтак її адвокат стверджує, що заявник був агентом правоохоронних органів і мала місце провокація отримання неправомірної вигоди.
Раніше цей чоловік брав участь у конкурсі на посаду в НАБУ – начальника відділу по роботі зі свідками та заявниками.
Крім того, з’ ясувалося, що у 2017-2018 рр. СБУ Києва та Київської області видала щонайменше дві подяки Святненку та його батькам за виховання сина.