Дніпровський апеляційний суд залишив без змін вирок за терористичний акт, у результаті якого у 2017 році в центрі Маріуполя загинув полковник Служби безпеки України Олександр Хараберюш.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на ухвалу від 23 квітня.
Скаргу подавав засуджений Сергій Пастухов, якого у 2019 році, як і двох інших співучасників злочину, обміняли на українських громадян, незаконно утримуваних у тюрмах терористів «ДНР» / «ЛНР».
Через пів року після обміну Пастухова затримали на підконтрольній Україні території в Донецькій області і помістили до слідчого ізолятора. У матеріалах справи є запис пояснень самого Пастухова, що вони з товаришем , вживши спиртне, поїхали половити раків на ставку біля села Олександрівка Марʼїнського району. Він переплив ставок і на другому березі до нього підійшли українські військові.
Зрозумівши, що доведеться відбувати 12 років увʼязнення Пастухов подав апеляцію. У судових засіданнях він говорив, що нібито був викрадений із окупованої території українськими контррозвідниками, які утримували й катували його в невідомому приміщенні.
Однак суд відмовлявся відкривати апеляційне провадження, посилаючись на те, що засуджений пропустив строк на оскарження вироку і взагалі у звʼязку з обміном не планував апеляції.
У вересні 2023-го Верховний суд скасував відмову як таку, що недостатньо мотивована. Апеляційний суд нібито не взяв до уваги, що на окупованій території засуджений не мав можливості оскаржити вирок в апеляційному порядку і тільки в червні 2020-го після затримання зміг звернутися за захистом і правовою допомогою.
Під час оскарження вироку Пастухов повідомив, що вину раніше визнав тільки з метою обміну, а насправді до підготовки теракту відношення не має. Він просив розглянути справу заново.
Адвокат говорив, що вирок ухвалено без урахування вимушеності визнання вини з боку обвинувачених, які повинні були бути обміняні. До події обміну обвинувачені свою провину не визнавали та займали активну захисну позицію. І в вироку суд нібито лише навів перелік доказів, не досліджуючи.
Апеляційний суд перевірив ці доводи і вирішив, що висновки суду першої інстанції ґрунтуються на доказах і належним чином умотивованими. Доказами є, зокрема, телефонні зʼєднаня фігурантів справи і протоколи впізнання. Пастухов впізнав Юлію Просолову, якій за вказівкою представника «ДНР» передав пакет із продуктами. У пакеті, як виявилося, була захована вибухівка, яку Просолова потім заклала у машину Хараберюша.
Суд вважає, що визнання провини наприкінці судового розгляду справи не було визначальним, як і причини, чому обвинувачені змінили свою позицію. Їх провина доведена сукупністю зібраних доказів.
Водночас суд зарахував Пастухову більше 2 років попереднього увʼязнення у редакції закону, що діяв на період його затримання, тобто як один день за два. Тому вважається, що він уже відбув більше 4 років свого тюремного покарання.
Більше про справу: Співучасник вбивства контррозвідника Хараберюша після обміну приплив в Україну і оскаржує вирок