Вищий антикорупційний суд продовжив дослідження доказів у справі колишнього судді Дніпровського суду Києва Миколи Чауса.
Про це інформує «Судовий репортер».
У засіданні 21 лютого йшлося про процесуальні документи, зокрема, про повідомлення Чаусу про підозру, рішення і дозволи для його затримання, звільнення підозрюваного з посади судді, присягу судді, складену Чаусом при вступі на посаду та ін
Оскільки суддя нібито переховувався (за іншою версією — був викрадений), то 11 серпня 2016-го повідомлення про підозру йому направляли трьома способами: за місцем роботи, вручалося дорослому члену сім’ї (дружині) і поштовим зв’язком.

Захист стверджує про недопустимість цих доказів. А саме, що порушено порядок повідомлення про підозру. На думку адвоката, детектив не мав права вручати цю підозру, діючи за дорученням, а натомість її повинен був вручати керівник САП.
За результатами спілкування з дружиною Чауса детектив склав акт про вручення повідомлення про підозру (передачі через дружину підозри Чаусу). Прокурор пояснила, що під час обшуку дружина судді відмовлялася отримувати повідомлення про підозру, тому складався такий акт.
Ця інформація викикала активну критику захисту. Детективи обшукували квартиру з дозволу суду і їх повноваження визначалися судовою ухвалою, і про повідомлення про підозру там не йшлося.

Чаус вважає, що його дружину мали викликати в НАБУ чи прокуратуру і там вручати підозру. Також він вважає, що детективи незаконно обшукували його квартиру, за підробленою ухвалою. Мова про те, що клопотання про обшук підписане Холодницьким, коли він начебто був за межами країни.
Адвокати замовили почеркознавчу експертизу, за висновком якої підписи на двох повідомленнях про підозру і двох клопотаннях (про обшук авто і робочого місця) від імені Холодницького виконані різними особами.

Прокурор також зачитала документ Національного центру по боротьбі з корупцією Республіки Молдова, яким українських правоохоронців повідомляють про затримання Чауса і кримінальну справу щодо незаконного перетину кордону колишнім суддею.
3 серпня 2021-го Чауса детективи НАБУ затримали в лікарні «Феофанія». Прокурор долучила документи щодо цього затримання і обрання запобіжного заходу.
Крім того, в засіданні прокурор уточнювала анкетні дані обвинуваченого, зокрема, чи не працевлаштувався він. Адже матеріалах справи є гарантійні листи від ТОВ «Синадій ГМ» щодо можливості прийняти Чауса на посаду менеджера з продажу в разі, якщо він матиме запобіжний захід, не пов’язаний із триманням під вартою чи домашнім арештом.
Втім, Чаус, якому змінили домашній арешт на заставу, стверджує, що наразі ситуація не змінилася і він ще не працює.

Він поскаржився, що СБУ повернула охорону без його відома.
«Зараз під дверима в мене зошитом сидить особа, яка записує, хто приходить, хто уходить. У пересуванні по місту Києву я ніби не обмежений, але повинен повідомляти, куди я виходжу, з ким зустрічаюсь. У людей, з якими я зустрічаюсь, намагаються перевіряти документи», — розповів Чаус.
Обвинувачений і його адвокати звернулися до Печерського суду і просять скасувати заходи безпеки. Тільки після цього колишній суддя планує почати офіційно працювати. Водночас він підтверджує, що має попередні домовленості щодо працевлаштування, про що надавав у суд документи.
У другій половині засідання суд вирішував клопотання захисту про тимчасовий доступ до речей і документів. У клопотаннях було відмовлено. Зокрема, адвокат Шадрін клопотав про надання переліку технічних засобів, які використовувалися для проведення НСРД, документи щодо видачі коштів. Раніше суд відмовляв захисту через відсутність в захисників доступу до держтаємниці. Тому Чаус залучив Шадріна через наявність у нього такого доступу. Після того, як суд у клопотанні про доступ до документів знову відмовив, стало відомо, що Шадрін не планує далі представляти Чауса.
Прокурор Аліна Жовницька з цього приводу сказала, що методи і засоби НСРД не розголошуються.
У додатковій почеркознавчій експертизі документів, про підробку яких стверджує захист, також було відмовлено.
Розгляд справи відновиться 1 березня.
Нагадаємо, що 1 лютого Вищий антикорупційний суд змінив екссудді Миколі Чаусу запобіжний захід із нічного домашнього арешту на заставу в 717 тисяч 900 гривень застави.
Колишній суддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус обвинувачується в отриманні 150 тисяч доларів неправомірної вигоди. Підозру йому повідомили ще у 2016 році, але суддя зник і перебував у розшуку. Згодом він з’явився на території Молдови, куди в’їхав за чужими документами. Почався тривалий процес екстрадиції і одночасно Чаус просив про політичний притулок.
За 5 років екстрадиція так і не завершилася. Але Чауса знайшли у Вінницькій област і тоді він звернувся до СБУ і заявив, що став жертвою викрадення спочатку в 2016-му і тепер у 2021 році. Служба безпеки почала розслідувати викрадення Чауса і взяла екссуддю під охорону.
Чаусу загрожує від 8 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Читайте також