Чому суд повернув обвинувальний акт у справі Мартиненка

Шевченківський суд Києва 21 червня проголосив повний текст ухвали щодо повернення обвинувального акту у справі, де одним із обвинувачених є колишній нардеп Микола Мартиненко.

Про це повідомляє «Судовий репортер».

Суд вважає, що акт не відповідає вимогам КПК. А саме, Мартиненку та Василькову інкримінується заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом», але не зазначено місце вчинення злочину чи неможливість його встановлення.

У висунутому Мартиненку та Василькову обвинуваченні щодо «Енергоатому» йдеться про заволодіння 6 400 777,5 євро (на день зарахування на рахунок – 69 579 146 грн 30 коп.). Водночас в обвинувальному акті зазначено, що злочином, що інкримінується Мартиненку і Васильков, спричинено тяжкі наслідки, що призвели до втрати активів ДП «НАЕК «Енергоатом» 6 млн 400 тис. євро.

«Обвинувальний акт містить суттєві суперечності щодо розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням», – сказано в ухвалі суду.

У викладі обставин злочину йдеться про заволодіння коштами «Енергоатому» в особливо великому розмірі та не міститься посилання на спричинення тяжких наслідків у вигляді втрати активів. При цьому розмір шкоди зазначено не в національній валюті України.

Також в обвинувальному акті в епізоді про заволодіння коштами «Енергоатому» йдеться про залучення Мартиненком до злочину громадян Скаленка і Святненка. Водночас в обвинувальному акті не сказано, що ці особи є обвинуваченими.

Суд звернув увагу, що місцем завершення найбільш тяжкого злочину, який інкримінується Мартиненку та Журилу,  щодо заволодіння коштами «СхідГЗК», вказане місто Київ, без конкретної адреси. На думку суду, таким чином місце фактично не визначено. Якщо місце злочину встановити неможливо, про це слід було зазначити. Відтак суд вирішив, що позбавлений можливості вирішити питання щодо підсудності справи Шевченківському суду Києва. А порушення правил підсудності є підставою для скасування судового рішення.

Також, на думку суду, у викладі обвинувачення щодо Мартиненка і Журила не знайшли свого підтвердження кваліфікуючі ознаки за ч.3 ст.209 КК – відмивання грошей організованою групою або в особливо великому розмірі.

Крім того, в акті йдеться про причетність до злочинів Вольфанга Ейбергера, Марії Ляпіш і Євгена Буги, щодо яких відсутні обвинувальні вироки, які набули законної сили. А тому згадування їх імен в обвинувальному акті є порушенням презумпції невинуватості і права на справедливий суд.

На це рішення суду можна подати апеляцію протягом 7 днів.

З цього приводу є також окрема думка одної із суддів з колегії. Її можна буде дізнатися наступного тижня.

Справу розглядала колегія суддів у складі Оксани Голуб, Тетяни Левицької і Оксани Хардіної.

Нагадаємо, що у так званій «справі Мартиненка» шестеро обвинувачених:

* колишній нардеп від «Народного Фронту» Микола Мартиненко;
* заступник гендиректора державного концерну «Ядерне паливо» Володимир Богданець;
* гендиректор «СхідГЗК» Олександр Сорокін;
* голова правління ПАТ НАК «Нафтогаз України» Сергій Перелома;
* колишній заступник директора «СхідГЗК» Руслан Журило;
* директор з управління закупівлями Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» Валерій Васильков.

Їм інкримінуються злочини за ч.5 ст.191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем), ч.3 ст.209 (легалізація доходів одержаних злочинним шляхом), ч.1 ст.255 КК України (створення злочинної організації).

Мартиненку М.В. та Василькову В.О. інкримінується заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» при укладенні та виконанні контрактів постачання обладнання для вказаного підприємства від чеської компанії SKODA JS та укладенні і виконанні контракту між SKODA JS і компанією BRADCREST INVESTMENTS SA, на загальну суму 6 400 777 євро.

Окрім того, Мартиненко М.В., Перелома С.В., Журило Р.М., Сорокін О.Г. та Богданець В.І. обвинувачуються у заволодінні коштами ДП «СхідГЗК» в розмірі 17,28 млн. дол. США, шляхом неправомірного укладення та подальшого виконання контракту купівлі-продажу уранового концентрату для ДП «СхідГЗК» №70/13 через австрійську компанію-посередника STEUERMANN Investitions- und Handelsgesellschaft mbH, підконтрольну учасникам злочинної організації.

Розслідування щодо інших підозрюваних у вчиненні вказаних злочинів наразі триває, зокрема оголошено в розшук ще 4 фігурантів, двоє з яких – громадяни Австрійської Республіки, ще одного з підозрюваних, який переховувався було затримано та обрано запобіжний захід.

Також читайте – Перша проба справи Мартиненка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *