Меню на мільйон доларів. Суд провів дебати в справі Гримчака

1220

«14 серпня 2019 року, приблизно о 20.00 вийшов зі свого дому разом зі своїм сином… 2006 року народження і зайшов в супермаркет «Фуршет» на Подолі для купівлі продуктів. Додому я повернувся майже через 6 місяців», — такими словами почав свій виступ у дебатах в антикорупційному суді колишній заступник міністра з питань окупованих територій Юрій Гримчак.

Того вечора на виході з магазину посадовця чекали правоохоронці. Гримчак віддав все що мав при собі: близько тисячі гривень готівки, телефон, нагородну зброю і пакет з кавуном.

«Мені було сказано, що я затриманий у справі про замах на вбивство народного депутата Тетяни Чорновол і ця справа розслідується з 2014 року… Яке відношення я маю до справи… я так і не зрозумів… Десь добу я не розумів, на якому світі я знаходжусь», — пригадував Гримчак.

Тільки в суді він почув, що затриманий у справі щодо хабара, який нібито передав брат дружини. Запобіжний захід посадовцю обирали не в Києві, а в Деснянському суді Чернігова. Це начебто було зроблено, щоб підозрюваний не міг впливати на київських суддів.

У медіа з’явилялися публікації, що Гримчак у СІЗО покінчив життя самогубством. «Нібито повісився на власному ремені, не витримавши докорів сумління за воєнний злочин у зоні АТО», — пояснював обвинувачений.

Влітку 2019-го він вже допрацьовував останні дні на посаді в міністерстві, адже відкрито підтримував канидидата в президенти Порошенка, який програв вибори.

«Все це відбувалося, коли змінювалася влада. Майже кожного дня по телевізору розповідали, що вони вже сидять. Це страшні люди — корупціонери. Гримчак, Свинарчук, Гладковський, Пашинський…», — сказав Гримчак.

У січні 2020-го антикорупційний суд звільнив експосадовця з-під варти на домашній арешт. А за кілька місяців справу почали слухати по суті.

16-17 лютого 2022 року відбулися судові дебати. Імовірно, наступного тижня судді вийдуть до нарадчої кімнати для постановлення вироку.

Вперше в засіданні виступив обвинувачений Гримчак, який раніше скористався правом не свідчити щодо себе і показань не давав.

«На той момент я був дуже відомою, медійною і достатньо впливовою фігурою. Моє затримання стало новиною №1 для всіх ЗМІ. Через пів року президент Зеленський у звіті перед народом згадав моє затримання, арешт і перебування в слідчому ізоляторі як успіх його особисто в боротьбі з корупцією. Після всіх звинувачень хрест на політичній кар’єрі можна було ставити однозначно. В перші дні в СІЗО до мене прийшли з пропозицією дати покази проти Луценка і Порошенка в обмін на якісь політичні преференції», — повідомив суду Гримчак.

Виконував «організуючу роль»

В обвинувальному акті зазначено, кінці 2018-го на початку 2019-го Гримчак і Овдієнко познайомилися зі Святненком, періодично отримували від нього консультації з юридичних питань, цікавилися, якими питаннями він займається. Святненко розповів їм, що надає послуги ТОВ «Катран К» щодо отримання дозвільних документів на проект реконструкції «Ринку Рибалка» у буферній зоні історичного ареалу. Крім того, Святненко готував касаційну скаргу до Верховного суду в іншій справі.

За версією обвинувачення, саме в квітні-травні 2019 року в Гримчака виник умисел заволодіти чужими коштами, підбурюючи Святненка і його клієнтів до надання неправомірної вигоди різним посадовцям. Гримчак нібито вступив у змову зі своїм родичем Овдієнком, який ніяких державних посад не обіймав. Саме Овдієнко, за версією обвинувачення, мав конактувати із Святненком і його клієнтами, вести перегвоори, озвучувати грошові суми і отримувати їх.

Гримчак мав створювати уявлення щодо своєї впливовості і намірів позитивно вирішити питання Святненка. За словами прокурора, виконував «організуючу роль», уникаючих прямих розмов про гроші, які нібито доручено Овдієнку.

У період з 10 липня по 14 серпня 2019 року Гримчак і Овдієнко, як стверджує прокурор, неодноразово підбурювали Святненка і його напарника Сахна до надання хабарів. Зокрема, для начальника управління культурної спадщини Міністерства культури за посередництва самого міністра культури Нищука і його заступниці Мазур, міністра юстиції Петренка.

Із даних телефонних з’єднань вбачається, що Овдієнко і Сергій Че (фактичний власник «Ринку Рибалка») спілкувалися з середини червня 2019-го. А Святненко з Овдієнком — щоденно щонайменше з квітня. Але Святненко і Гримчак до кінця липня не зідзвонювалися ні разу.

Захист Гримчака ставить під сумнів, що допит Сахна 18 липня 2019-го взагалі був. Адвокат Тетяна Матяш співставила інформацію про геолокацію телефона свідка протягом двох годин, що зайняв допит.

Із цих даних вбачається, що телефон Сахна не фіксувався не на Подолі в будівлі Управління спецрозслідувань ГПУ, а переміщувався іншими районами міста. Спочатку був біля метро «Сирець!», а потім у Шевченківському районі Києва. Тільки 16.55 Сахно фіксується за 100 метрів від приміщення Управління спецрозслідувань.

Прокурор каже, що це лише припущення захисту, що відповідні базові станції не покривають адресу будівлі на вулиці Борисоглібській.

У подальшому саме цей перший допит Сахна послужив підставою для негласних слідчих дій щодо Гримчака і Овдієнка.

Як розповідав у суді Сахно, його викликали в ГПУ в справі про замах на вбивство Тетяни Чорновол і тільки з тої причини, що взимку 2014-го він був на Майдані («всі пішли і я пішов» — так описував він свою участь у революції).

На місці чоловік почув, що слідчі вже знають про його спілкування з Гримчаком та Овдієнком. Йому пояснили, що це незаконно і переконали все розповісти. Із протоколу допиту видно, що запитань щодо замаху на Чорновол взагалі не ставили.

На допиті в прокуратурі Сахно підтвердив, що на підставі довіреності від 01.07.2019 представляє ТОВ «Катран К». 5 липня він звернувся за допомогою до Святненка, а той, у свою чергу, до Гримчака, який нібито міг використати свої службові повноваження та владний вплив.

Водночас прокурор у дебатах говорив, що Гримчак ще у квітні-травні вирішив заволодіти коштами і вони з Овдієнком самі запропонували свої послуги Святненку.

Адвокат посилається на протокол НСРД зустрічі від 23.07.2019, коли, на її думку, Святненко вперше знайомить Гримчака і Сахна.

«Овдієнко, Сахно, Святненко входять до кабінету Гримчака. Сахно: «Здравствуйте!» Овдієнко: «Максим, Сергей». Гримчак: «Та уже виделись». Святненко: «Николаевич, приветствую». Гримчак: «А, да-да, знаете». Сахно: «А я только слышал». Овдієнко: «У нас стояла задача: знакомить или не знакомить сегодня. Но завтра Сергей (Сахно — ред.) не может», — написано в протоколі.

Адвокат вважає, що ця розмова свідчить, що до 23 липня Сахно з Гримчаком взагалі не бачився.

Меню на мільйон доларів

Прокурор долучив аркуш сезонного меню ресторану, в якому Овдієнко начебто розписав розподіл $1 мільйона неправомірної вигоди. А саме, що $200 тисяч передбачено для Нищука і Петренка, $200 тисяч для працівників Мінкульту $50 тисяч поділять між собою Гримчак і Овдієнко, а решта $50 тисяч залишиться Сахну.

Другі 500 тисяч доларів мали нібито знаходитися в банківській скриньці з двома ключами: один у Сахна, інший у Овдієнка. Після того, як комісія Мінкульту погодить проект по реконструкції «Ринок Рибалка» Сахно мав віддати другий ключ Овдієнку. Потім 300 тисяч доларів мало піти на надання неправомірної вигоди членам комісії Міністерства культури. Іще 200 мали залишитись як грошова винагорода Овдієнку і Гримчаку.

Це меню слідчим видав юрист Сахно під час допиту. Адвокат Гримчака вважає, що це меню не може бути доказом, адже почеркознавча експертиза написів на ньому не проводилась.

14 серпня 2019-го Сахно передав $450 тисяч Овдієнку за погодження містобудівних перетворень для фірми «Катран К». Детективи вважають, що Гримчак і Овдієнко не мали наміру передавати гроші яким-небудь чиновникам, а хотіли привласнити.

Паралельно Гримчак і Овдієнко умовляннями і погрозами начебто підбурювали Святненка до передачі $80 тисяч суддям Верховного суду за посередництва заступника генерального прокурора Анжели Стрижевської та голови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду Бориса Гулька. За винагороду судді мали б переглянути рішення в цивільній справі за нововиявленими обставинами. Святненку розповідали, що нібито $25 тисяч Стрижевська забере собі, інші $25 тисяч — суддям, $10 тисяч для Гулька і ще по $5 тисяч суддям із колегії, що буде розглядати справу, а те, що залишиться, заберуть Гримчак і Овдієнко.

8 серпня 2019-го Святненко передав $50 тисяч необізнаному зі злочинним планом знайомому Гримчака на прізвище Гетьман, який відвіз їх Овдієнку. Решту $30 тисяч Овдієнко отримав 14 серпня. Вважається, що ці гроші Овдієнко та Гримчак не мали наміру передавати заступниці генпрокурора та суддям, а заволоділи ними.

«Ты знаешь куда, зачем, кому и как»

Попри заперечення Гримчаком своєї вини, прокурор вважає, що вона повністю доводиться показаннями свідків, матеріалами НСРД, результатами обшуків, тощо.

Навіть те, що ні колишня заступниця генпрокурора Стрижевська, ні голова Касаційного суду Гулько, ні ексміністр культури Нищук не підтвердили корупційних пропозицій і звернення до них Гримчака і Овдієнка з приводу справ Святненка, прокурор все ж тлумачить на користь обвинувачення, як підтвердження обману в намірі передавати хабар.

Прокурор зіслався на показання свідка Гетьмана, який по суті виконав функцію кур’єра при доставці частини коштів. Так, Гетьман на допиті у суді сказав, що, на його думку, Гримчак був обізнаний про ці гроші. Якщо більш точно, то Гетьман спілкувався з Овдієнком і погодився виконувати його доручення тільки тому, що він був родичем його доброго друга Гримчака.

Матеріали НСРД начебто спростовують доводи Гримчака, що він нічого не знав про діяльність Овдієнка. Гримчак зустрічався із Святненком і Сахном 10 і 23 липня 2019-го в себе в кабінеті, де, як вважає прокурор, підтвердив озвучену Овдієнком суму неправомірної вигоди і схему її розподілу. Зокрема, прокурор звертає увагу на репліку Гримчака, що «хотілося би почути відповідь, а то, може, нема чого зустрічатися з баришнею». Також замміністра розповідає, що вони з Овдієнком «пройшли кучу кабінетів і вийшли, практично, на вирішення питання» і додає: «То есть, если мы обо всем договорились, то поехали». Гримчак запевняє, що питання буде вирішено позитивно незалежно від того, чи він сам залишиться на посаді.

6 серпня 2019-го Святненко повідомив Гримчака, що квартиру його клієнта оцінили у $80 тисяч і тільки така сума може бути надана як неправомірна вигода, а не $100 тисяч, як говорилося раніше. Гримчак, дотримуючись конспірації, відіслав Святненка до Овдієнка. Пізніше Овдієнко прийшов до Гримчака і сказав: «Первая цифра — 8, к сожалению». Наступного дня Святненко, перебуваючи в кабінеті замміністра, повідомив, що має при собі $10 тисяч і спитав, чи залишати їх. На це Гримчак відповів: «Ты знаешь куда, зачем, кому и как». Під час наступних зустрічей говорив, що по фінансах треба набирати Овдієнка, пояснює, що для таких питань є Овдієнко.

Родич Овдієнко постійно звітує Гримчаку про хід подій. Зокрема, 1 серпня 2019-го в телефонній розмові Овдієнко розповідає заступнику міністра про вирішення побажань фірми «Катран К». 7-8 серпня інформує Гримчака про організацію та результат зустрічі Святненка і Гетьмана і уточнює, скільки грошей поміняти для Гримчака. Також Овдієнко повідомив Гримчака, що дзвонив «Сергій Морда», тобто Сахно, і сказав, що в нього все добре і пропонував зустрітися 14.08.2019. 9 серпня Овдієнко в кабінеті Гримчака показав останньому копію довідки про наявність коштів на банківському рахунку в Сахна. Також нібито в присутності Гримчака Овдієнко давав вказівки Сахну підготувати гроші до зустрічі з чиновником Мінкульту Єпіфановим і ще повторив всі етапи передачі неправомірної вигоди. Крім того, Гримчак і Овдієнко висловили невдоволення, що Святненко передав $50 тисяч врозсип, а не пачками.

«Єдине, в чому мене можна звинуватити, — це мої родинні зв’язки»

Гримчак 5,5 місяців провів у СІЗО. За його місцем проживання і роботи провели обшуки, але грошей, переданих Святненком, не знайшли.

Йдеться про частину з першого траншу в $50 тисяч, передану через Гетьмана. В Овдієнка знайшли тільки 11,5 тисяч доларів.

«Фактично втрачено під час контролю за вчиненням злочину 38,5 тис. доларів. Сума коштів, якими згідно обвинувального акту, Овдієнко та Гримчак заволоділи і розпорядилися», — пояснював у засіданні прокурор Макар.

СБУ, якій належали гроші, подала до Гримчака цивільний позов в еквіваленті «загублених» коштів — на близько 1 мільйона гривень.

За словами адвоката, в матеріалах справи відсутня постанова прокурора про контроль за вчиненням злочину і використанням справжніх грошових коштів. Є тільки квитанція, видана ще у квітні 2019-го, яку захисник не вважає належним фінансовим документом. Потім ці справжні гроші зникли і так і не були відшукані. Адвокат вважає, що за відсутності документів на використання цих грошей в НСРД з Гримчака не можуть стягуватися збитки.

Після затримання перевірявся майновий стан всієї родини ексзамміністра, були заведені справи щодо неостовірного декларування, які, зрештою, закрили, не зібравши доказів.

«У ЗМІ офіційно було повідомлення, що ведуться обшуки в моєму будинку. А я жив, живу і зараз в квартирі — 66 кв.м. на п’ять чоловік. Найбільш болюче, що син, коли мене повезли на Борисоглібську, не міг потрапити додому, до матері, до 2 годин ночі. Тому що правоохоронці, які очепили під’їзд, його не пропустили. Формулювання було таке: «Для 12-річного хлопця ти надзвичайно великий, ти обманюєєш, ти тут не живеш, ти пробуєш щось пронести в цю квартиру», — розповідав Гримчак.

У дебатах прокурор попросив Гримчаку покарання — 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Саме епізод із шахрайським заволодінням близько пів мільйона доларів став найбільш тяжким і дозволив прокурору говорити про такий значний тюремний строк.

Адвокат Гримчака Тетяна Матяш говорила про недопустимість доказів і порушення підслідності.

Гримчака і Овдієнка затримали прокурори ГПУ. З 19 серпня 2019-го справу розслідувало ДБР, а через два місяці прокурор ГПУ визначив підслідність за НАБУ.

Дозволи на НСРД отримувались в Чернігівському апеляційному суді. Хоча ніяких доказів впливу Гримчака на суддів Печерського суду так і не надано. Наказом голови Чернігівського апеляційного суду від 09.10.2018 передбачено, що клопотання про проведення НСРД щодо працівників правоохоронних органів і суддів розглядаються виключно головою суду Салаєм. Адвокат вважає, що цей наказ суперечить положенню про автоматизовану систему документообігу суду й унеможливлює об’єктивний і неупереджений розподіл справ між суддями із додержанням принципу випадковості. Захисник Гримчака каже, що всі ухвали на НСРД в цій справі є незаконними.

«Прокурор навів якісь уривки фраз, вирвані із контексту, які сказані нібито Гримчаком… Незрозуміло в діалогу з ким вони сказані. Можливо, ці фрази він сказав з дружиною розмовляючи чи з кимось іще. Їх знайти практично неможливо, бо це шматочки фраз… Це не є повні цитати», — сказала його захисник.

Суду передано копії подяк Святненку від Служби безпеки України за плідну співпрацю. Цю інформацію отримав на адвокатський запит адвокат Євген Шкурідін, який захищає суддю Подільського суду Києва Тетяну Войтенко і голову Баришівського суду Київщини Олександра Лисюка, де заявником є той самий Святненко.

Захист Гримчака вважає, що це свідчить про систематичне співробітництво ключового свідка з правоохоронними органами і участь у фальсифікації справ.

«Звертаю увагу, скільки разів Святненко телефонував Овдієнку. Він йому телефонував майже щодня», — підкреслила адвокат.

Гримчак стверджує, що Овдієнко не мав утримуватись у СІЗО за станом здоров’я, не міг ходити і до машини швидкої співкамерники носили його на руках.

30 березня 2021-го суд закрив справу щодо Ігоря Овдієнка у зв’язку з його смертю після тяжкої хвороби.

«Єдине, в чому мене можна звинуватити, — це мої родинні зв’язки. З Ігорем Овдієнком… Не знаю, які засоби і методи і він використовував, вирішуючи свої питання, — запевнив Гримчак, — На жаль, ми можемо отримати від нього будь-яких пояснень. Він вже нікому нічого не пояснить на цій землі. Був достатньо близькою до мене людиною, рідний брат дружини і чоловік моєї сестри, яка померла дуже молодою. Це була моя найбільша вина і його трагічна вина — родинні зв’язки зі мною, що за це він фактично заплатив своїм життям».

Колишній посадовець каже, що обвинувачення викликають в нього огиду: «Ніяких грошей не брав і таких повноважень не делегував… Святненка бачив в житті 5-6 разів. Сахна, може, тричі. Не рахував, це були знайомі Юрія Віталійовича. Воно мені було ніколи в житті не цікаво. Різний рівень спілкування, досвіду».

Гримчак заявив, що готовий відповідати тільки за себе і свою вчинки, що його вини немає і це була провокація. «Вимагаю від суду і прошу справедливості і правосуддя. Справедливості стосовно себе, а правосуддя стосовно всіх тих людей, які все це організували… Те, що в їх вчинках є склад злочину,думаю, ніхто не сумнівається, я так точно. Деякі кроки ми вже зробили, правда, поки що вони не розслідуються… взагалі не розслідуються. Але життя довге, земля кругла. Я буду стверджувати завжди, що ця справа була сфальсифікована з першої літери, першого допиту», — сказав він, завершуючи виступ у дебатах.


Ірина Салій, «Судовий репортер»

error19
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь