Подільський суд завершив підготовче засідання у справі за обвинуваченням ексголови Конституційного суду Олександра Тупицького.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
Розгляд обвинувального акту призначено 1 грудня о 14 годині.
Суд обрав Тупицькому запобіжний захід — 45 тисяч гривень застави, бо закон не дозволяє більше для нетяжких злочинів. Також його зобов’язали утриматися від спілкування зі свідками — заявником Владиславом Дрегером, ексголовою Вищого госпсуду Віктором Татьковим, екссуддею Артуром Ємельяновим, юристами Попковим, Яїцьковим, колишньою співробітницею канцелярії ВГСУ Катасоновою та ще деякими іншими особами. У списку є працівники секретаріату Конституційного суду, зокрема його головний бухгалтер Наталія Осницька, з якою Тупицького судитимуть разом по іншій справі в Голосіївському суді.
Суд задовольнив клопотання прокурора лише частково. Тупицького не зобов’язали носити електронним браслет і не заборонили йому відвідувати будівлю Конституційного суду.
Адвокати заперечували щодо клопотання прокурора. Повідомлення про підозру вони вважають необґрунтованим, а ризики недоведеними. На їх думку процедуру вручення підозри було порушено, а, отже, Тупицький не набув статусу підозрюваного і обвинуваченого. Мова про те, що повідомлення про підозру Тупицькому скерували поштою, хоча такий спосіб передбачений лише у випадку, коли підозру не можна вручити особисто. Тупицький у той день був на робочому місці в Конституційному суді. Він стверджує, що повістки про виклик до слідчого були отримані несвоєчасно, а тільки вранці 28 грудня, коли підписали підозру, тому він не міг одразу з’явитися до Офісу генпрокурора, оскільки бажав скористатися правовою допомогою адвоката, що потребує певного часу.
Прокурор Донський стверджує, що підозрюваного викликали 24.12.2020 року на 28.12.2020 року для вручення повідомлення про підозру. На всі відомі номери телефонів направлялися повідомлення, виклик робився також через адміністрацію Конституційного суду, тобто за місцем роботи, а також за місцем проживання. Крім того, на сайті Конституційного суду України публікувалося оголошення про виклик Тупицького до Офісу ГПУ, що вказувало на його обізнаність.
Суд відмовився повертати обвинувальний акт із цих причин, пояснивши, що не може виходити за межі предмету розгляду у підготовчому судовому засіданні і вдаватися до дослідження обставин справи.
Прокурор не погоджується із заявами обвинуваченого та його захисників про політичне переслідування. Із клопотанням про обрання запобіжного заходу звернулись через понад три місяці після повідомлення підозри — тільки тоді, як пояснює прокурор, коли Тупицький перестав з’являтися до слідчого, ігнорував виклики. У подальшому суд не міг розглянути це питання 7,5 місяців, причому більшість засідань були зірвані саме через неявку сторони захисту.
Клопотання про обрання запобіжного заходу Тупицький пов’язує із тим, що не покинув свою посаду і «не підкорявся свавіллю з боку слідства, яке проводить ДБР».
Нагадаємо, що 16 вересня Подільський суд Києва не задовольнив заяву про самовідвід судді Людмили Казмиренко, яка буде розглядати обвинувальний акт стосовно голови Конституційного суду Олександра Тупицького.
Раніше суд аналогічно відмовив Тупицькому у відводі судді Казмиренко. Заява була мотивована тим, що суддя не може неупереджено розглядати його справу через потенційні негативні наслідки: публічний осуд і образи від високопосадовців, притягнення до кримінальної відповідальності, фізичне усунення Казмиренко від здійснення правосуддя шляхом недопущення у будівлю суду і скасування указу про її призначення суддею.
У кінці травня цього року Офіс Генерального прокурора скерував до Подільського районного суду Києва справу стосовно колишнього Голови Конституційного Суду України за фактами злочинів проти правосуддя.
Тупицький звинувачується у підкупі свідка в інтересах колишнього Голови Вищого господарського суду України Юрія Татькова для дачі завідомо неправдивих показань у кримінальному провадженні щодо заволодіння майновими активами ЗАТ «Зуївський енергомеханічний завод».
Крім того, у 2018-2019 роках Тупицький начебто сам неодноразово надавав слідчому ГПУ завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів.
Строк давності за один із епізодів — примушування свідка до зміни показань — вже сплив. Це кримінальний проступок, за який особу можна притягнути до відповідальності протягом 2 років з моменту скоєння.За введення слідчого в оману Тупицькому загрожує максимально до 5 років позбавлення волі.
27 березня 2021 року президент Зеленський скасував Указ про призначення Тупицького суддею КСУ в 2013-му. Так Тупицький втратив повноваження судді і голови Конституційного суду. Але 14 липня Верховний суд визнав незаконним Указ президента Зеленського.
Після цього стало відомо, що колишньому голові Конституційного Суду України Тупицькому також оголосили підозру в несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованої системи.
Читайте також: