Як передавали хабар для Холодницького

Прокурор Ігор Семак 14 червня у засіданні Вищого антикорупційного суду повідомив у чому підозрюється перший заступник начальника Головного управління Державної податкової служби в м.Києві Микола Ільяшенко.

1 червня 2020 Ільяшенко, нібито маючи на меті передати неправомірну вигоду у кримінальному провадженні №42014000000001590 щодо ексміністра екології Миколи Злочевського, сконтактував зі своїм знайомим Харченком (залегендований Євген Шевченко – ред.), якого знав із 2016 року. Ільяшенко надіслав у месенджері Telegram файл з відомостями у кримінальному провадженні. Пізніше при зустрічі повідомив, що особи, яких він ще не називає, хочуть дати неправомірну вигоду правоохоронним органам або за зміну підслідності справи і передачу її до Національної поліції або 2 млн доларів США за закриття справи в НАБУ.

При цьому Ільяшенко знав про особисті стосунки Шевченка із керівником Головного підрозділу детективів НАБУ Андрієм Калужинським. Тому Ільяшенко просив Шевченка повідомити це також Калужинському.

2 червня Шевченко Ільяшенку відмовив. Після цього податківець начебто поговорив із бенефіціарами і озвучив нову пропозицію – 5 млн доларів. На це Шевченко відповів, що спробує отримати додаткову інформацію, а наступного дня написав заяву в НАБУ. Було розпочато досудове розслідування.

5 червня у службовому кабінеті податківця Ільяшенка відбулася зустріч. Шевченко розповів, що Злочевський у справі проходить за двома епізодами: ст.191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становище) і 209 ККУ (відмивання грошей). У присутності гостя Ільяшенко подзвонив деякі особі жіночої статі (припускається, що це була колишня податківка Олена Мазурова) і з’ясував, як саме має бути закрито справу. Жінка відповіла, що треба закрити всі епізоди, де  «ми фігуруємо». Далі Ільяшенко пояснив, що це робиться, аби Злочевський міг повернутися в Україну до 14.06.2020 (день народження Злочевського). Він підтвердив, що йдеться саме про 5 млн доларів і гроші будуть передані за постанову про закриття кримінального провадження. Крім того, Ільяшенко сказав, що розуміє, що з огляду на наявність у справі підозрюваних закриття не зможе відбутися без участі прокурора. Особа жіночої статі у телефонній розмові сказала, що готова була надати гроші з першого дня розмови. Ільяшенко повідомив Шевченку, що візьме 50 тис. доларів за свої послуги.

10 червня Шевченко при зустрічі розповів Ільяшенку, що справу закриватиме прокурор – керівник САП Холодницький. У присутності Шевченка податківець подзвонив Махуровій і сказав, що треба готувати клопотання до НАБУ про закриття справи, що воно стало підставою для винесення Холодницьким постанови. Після цього Ільяшенко отримав на пошту текст клопотання, яке потім переслав Шевченку. Ільяшенко уточнив, що гроші у Мазурової отримає сам.

11 червня Ільяшенко подзвонив Шевченку і уточнив, яка має бути правова підстава для закриття справи.

12 червня у кабінеті Іляшенка з Шевченком зустрілися також Мазурова та колишній співробітник Burisma Андрій Кіча. Шевченко передав постанову Холодницького про закриття справи. Прочитавши документ представники Злочевського висловили зауваження щодо підстави закриття провадження. Вони хотіли, що справу закривали не через відсутність доказів, а за відсутністю складу злочину. Кіча нібито навіть запропонував конкретні правки до постанови Холодницького і дав Шевченку електронну версію постанови, яка б їх задовольнила. У п’ятницю 12 червня, після обіду, Шевченко повернувся до кабінету податківця і приніс виправлену постанову.

За версією слідства, побачивши новий документ, Мазурова і Кіча дозволили допустити Шевченка до коштів. Ільяшенко повів його у підземний паркінг ГУ ДФС у м.Києві. Туди заїхав автомобіль, в якому було кілька сумок з грошима. Ільяшенко пояснив, що там на один мільйон більше, бо це  винагорода для нього та його спільників. Далі чоловіки знову повернулися в кабінет, де виникла суперечка, чи можна вже передавати гроші Шевченку. Кіча і Мазурова  наполягали, щоб в ЄРДР було правильно відображено закриття. В той же час вони мали третю особу, яка перевіряла це в ЄРДР. Зрештою, Шевченку погодились віддати гроші.

Чоловіки знову спустилися в гараж і в машину Шевченка почали вантажити сумки з грошима. Одну сумку з мільйоном Ільяшенко забрав собі. Шевченко почав виїжджати з гаражу, а співробітники НАБУ почали затримувати Ільяшенка, який чинив спротив. Він намагався втекти, оголив вогнепальну зброю і відмовився від її застосування лише тоді, коли на місце прибули співробітники управління спецоперацій НАБУ.

Ільяшенка підозрюють у пособництві у наданні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі службовій особі, що займає особливо відповідальне становище, тобто заступнику генпрокурора – Холодницькому. У разі визнання винуватим йому загрожує від 5 до 10 років із конфіскацією майна.

З останньої декларації видно, що сім’я Ільяшенка тільки готівкою має більше 23 млн грн., крім того, великі квартири в Києві – на 109, 276 і 209 кв.м., будинок у Бориспільському районі на 318 кв.м. та інше майно.

Захист переконував суд, що прокурор не надав належних і допустимих доказів. Адвокат Ільяшенка звернула увагу суду, що агент НАБУ і САП чомусь турбувався про суму винагороди. Крім того, за матеріалами НСРД, Ільяшенко начебто ні разу не сказав, що передає гроші саме Холодницькому (це впливає на кваліфікацію).

Як відомо, суд також обрав запобіжний Андрію Кічі, який працював директором з правових питань газовидобувної компанії Burisma, а тепер має статус адвоката. Суд взяв його під варту з альтернативою застави у 40,35 млн грн.

Йшлося про закриття провадження №42014000000001590 щодо заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Нацбанку України, який виділявся «Реал-банку», підконтрольному Сергію Курченку, де підозрюваним також є Злочевський.

Під Харченка залегендований Євген Шевченко, відомий своєю неодноразовою роллю викривача у корупційних справах.

У лютому 2020 він допитувався у Вищому антикорупційному суді в іншому провадженні. Тоді він розповів, що брав участь у близько 20 справ НАБУ із них у 10 – заявником і з них у 3-4 заявником за фактом пропозиції неправомірної вигоди працівникам НАБУ.

З 1 січня 2020 року набув чинності закон, яким для викривачів корупції передбачено 10% від суми хабара після ухваленням судом обвинувального вироку. Але розмір винагороди не може бути більше 3000 мінімальних зарплат на час скоєння злочину. Таким чином Шевченко зможе отримати близько 14 млн грн.Share

error0
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *