Чому Антикорсуд не захотів розглядати справу Єфремова

Справа за звинуваченням колишніх нардепів Олександра Єфремова, Сергія Гордієнка і Олександра Стояна стала, ймовірно, першою, яка зібрала велику кількість журналістів у залі Вищого антикорупційного суду.

Справа ця не нова. Її з березня 2016 розглядав Солом’янський суд, який за 3,5 роки так і не зміг завершити стадію підготовчого засідання, не те, що почати слухання по суті, а це 72 томи документів і 500 свідків.

 

Солом’янський суд «позбувся» справи про «диктаторські закони» 5 вересня. А вже після цього Верховна рада проголосувала зміни до закону, які уточнювали підсудність ВАКС і відгороджували його від старих і непрофільних справ. Тепер зі справ, внесених до ЄРДР до 22 вересня, антикорупційному суду підсудні ті, які розслідували НАБУ і САП.

Відповідно до нового закону, справа Єфремова уже не була підсудна антикорупційному суду. Але існувала думка і її в підготовчому засіданні озвучив один із прокурорів, що закон не має зворотної дії, тому вже скеровані справи мають розглядати.

Обвинувачені та їх захисники повідомили, що Солом’янський суд вирішив скерувати справу до антикорупційного суду без них, не запитуючи їх думки. Відтак у першому засіданні в новому суді адвокати ставили питання щодо підсудності.  Після двох годин нарадчої кімнати Вищий антикорупційний суд ухвалив, що справа таки не «їхня» і зробив подання до Апеляційної палати при антикорупційному суді для визначення підсудності.

 

«Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду набув чинності 22 вересня 2019 року. Відповідно до ч.1 ст.5 КПК, процесуальна дія проводиться і процесуальне рішення приймається, згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення. Вирішуючи у підготовчому судовому засіданні питання підсудності кримінального провадження суд керується п.22 Розділу 11 Перехідні положення КПК чинним на момент прийняття відповідного рішення. Тому доводи прокурора щодо неможливості застосування Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду є безпідставними…», – зачитав головуючий суддя Віктор Маслов.

Інші моменти, як то відповідність обвинувального акту вимогам КПК і наявність підстав для закриття справи, суд уже не аналізував.

А захист також звертав увагу, що 2014 році були внесені зміни до приміток ст.364 ККУ, що під істотною шкодою мається на увазі матеріальна. А в обвинувальному акті щодо Єфремова, Стояна і Гордієнка написано, що матеріальних збитків нікому не завдано. Відтак вони наполягають, що справу взагалі треба закрити. Але який суд і коли ухвалить остаточне рішення у справі Єфремова – питання поки що відкрите.

«Судьи Соломенского суда, не желая рассматривать это чисто политическое дело, они просто перебрасывают на другую инстанцию. Либо сами избавятся от рассмотрения этого дела… либо если вернется, то новый перерозподил и поменяют там судей…», – сказав Єфремов у засіданні.

За Конституцією, народні депутати не несуть відповідальності за результати голосування і висловлювання в залі парламенту, за винятком образи чи наклепу.

Єфремов про те, як його не судять за "диктаторські закони"

Єфремов про те, як його не судять за "диктаторські закони"

Опубліковано Судовий репортер Вівторок, 24 вересня 2019 р.

 

«Диктаторські закони» або «закони 16 січня» були ухвалені в січні 2014, як вважається, із порушенням регламенту і обмежували права громадян та давали владі більше можливостей для покарання учасників акцій протесту (події Революції гідності).

За прийняття цих законів було повідомлено про підозру колишньому президенту і 15 нардепам.

Конкретно Єфремову, Гордієнку і Стояну інкримінують зловживання владою (ч. 2 ст. 364 КК) і службове підроблення (ч. 2 ст. 366 КК).

29 серпня 2019 Управління спецрозслідувань ГПУ повідомило, що заступник генпрокурора за відсутністю складу злочину закрив справу стосовно Ігоря Калєтніка, який був віцеспікером Верховної Ради і керував засіданням, на якому ухвалили «диктаторські закони».

Нагадаємо, що екснардеп Єфремов 3 роки перебував під вартою. Старобільський суд Луганської області розглядає справу за звинуваченням його у державній зраді. В кінці липня 2019 апеляційний суд змінив йому запобіжний захід, зважаючи на те, що всі докази обвинувачення уже досліджені і в підсудного погіршується здоров’я. Сьогодні Єфремов перебуває на особистому зобов’язанні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *