Солом’янський районний суд Києва відмовив Сергію Стерненку в позові до проросійського політика Олени Лукаш, яка в ефірі «NewsOne» говорила, що він убив людину.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 14 вересня.
Стерененко вимагав визнати недостовірною і такою, що порушує його честь, гідність та ділову репутацію інформацію, поширену Лукаш в програмі «Противостояние. Предисловие» в ефірі телеканалу « NewsOne». А саме такі дві фрази:
- «А что с Кузнецовым — одесситом, которого зарезал Стерненко? Зарезал, признал вину, назвав её самобороной. Признал факт, включал видео, когда человек пребывл в конвульсиях. Нагло смеялся. Стерненко, который, по моей информации, является агентом СБУ, штатным. И причастен не к одному уголовному правонарушению…».
- «Пятью ножевыми ударами Стерненко убил человека. Догнал, бежал более ста метров за ним, — и убил. Убил лежачего. Так показывает угол наклона и характер повреждений, приведших к смерти. Убил лежачего»..
Відмовляючи в позові, суд зазначив, що події, про які висловилась Лукаш і до яких був причетний Стерненко, є загально відомі, що не спростовано, оскільки сам Стерненко поширив на своїх сторінках в соціальних мережах відеозапис подій, учасником яких він був.
Наявні у висловах Лукаш висновки щодо певних фактів, які до того ж висловлені у пристойній формі та у виразах, прийнятих у спілкуванні людей, є оціночними судженнями про події, право на які гарантоване законом та які не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.
Форма оцінки, висловлення, яка є пристойною і не зачіпає суспільну мораль, не може бути підставою для цивільно-правової відповідальності, оскільки це порушувало б статтю 54 Конституції України щодо свободи творчості.
Суд вважає, що Лукаш правдиво виклала відомі їй факти та обставини, за чим йшов аналіз цих фактів, на підставі чого вона зробила висновок, який стосувався цих фактів, що і є її оціночним судженням. Та обставина, що висловлені судження та висновки, можливо були хибними, не є підставою, для задоволення позову.
Також зазначається, що Стерненко є відомою та публічною особою як громадський активіст та лідер громадських організацій.
Недоторканість ділової репутації та честь і гідність публічної особи підлягають захисту лише у випадках, коли вона доведе, що інформація про неї була поширена з явним злим умислом, тобто з нехтуванням питання про правдивість, а не з метою доведення до громадськості особистої думки про поведінку публічної особи.
Суд вважає, що Стерненко не довів, що Лукаш діяла зі злим умислом і внаслідок її висловлювань було порушено його особисті немайнові права.
Нагадаємо, 2 роки тому, коли Стерненко йшов додому зі своєю дівчиною, на них напали двоє – Іван Кузнєцов та Олександр Ісайкул. Одного нападника Стерненко смертельно поранив. Це був вже третій напад на нього. Інциденту передували інші два напади, на які правоохоронні органи не реагували.
Спочатку активіст мав статус потерпілого. Але згодом позиція керівництва прокуратури змінилася. Генпрокурорка Ірина Венедіктова публічно пообіцяла, що Стерненко отримає підозру.
У серпні 2020 обвинувальний акт за ч.1 ст 115 і ч.2 ст 263 (носіння холодної зброї без передбаченого законом дозволу) вручили Стерненку, а згодом направили до суду.
З обвинуваченнями Сергій Стерненко не погоджується. За його словами, у 2018 році, перебуваючи у шоковому стані він смертельно поранив Кузнєцова, захищаючи себе і свою дівчину від чергових нападників.
Активіст вважає, що замовником нападів на нього є мер Одеси Геннадій Труханов. У жовтні 2020 Стерненка допитали в суді в якості обвинуваченого. Тепер суд досліджує інші докази. .
У минулому Стерненко — керівник «Правого сектору» в Одесі. Напади на себе і кримінальну справу він пов’язує зі своєю громадською діяльністю.
31 травня 2021-го Одеський апеляційний суд визнав недоведеним звинувачення Сергія Стерненка і Руслана Демчука у розбійному нападі на місцевого політика проросійської орієнтації Сергія Щербича у квітні 2015-го. Апеляція скасувала вирок, яким Стерненко і Демчук були засуджені на тривале тюремне покарання — 7 років і 3 місяці позбавлення волі.
Апеляційний суд визнав обвинувачення у розбійному нападі недоведеним. Проте за незаконне зберігання боєприпасу — одного патрону до пістолета — Стерненку дали 3 роки позбавлення волі із заміною на 1 рік іспитового строку.