Верховний суд підтвердив право «Дарниці» Загорія на акції Борщагівського фармзаводу

Верховний суд задовольнив скаргу  ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» і підтвердив право компанії на акції Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу та законність їх придбання.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на постанову від 29 жовтня.

«Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» подав позов про визнання недійсними біржових торгів та біржового контракту із продажу 30% акцій заводу, які раніше перебували у комунальній власності. Фірма «Дарниця» подала зустрічний позов про визнання її права власності на куплені у 2015 році 30% акцій.

Суд першої інстанції став на сторону «Дарниці», вирішив, що оспорювані торги і контракт законні і не порушують прав позивача – БХФЗ як емітента акцій.

Але 25 серпня 2020 Північний апеляційний господарський суд попереднє рішення скасував і прийняв нове. Апеляційний суд вважав, що БХФЗ, випустивши акції, взяв на себе зобов’язання перед їх власниками у тому числі щодо дотримання порядку та правил їх обігу чи відчуження. Суд виходив із того, що продаж пакету акцій, що належали територіальній громаді міста Києва, відбувся із порушеннями і унеможливив виконання БХФЗ як емітентом акцій своїх обов’язків перед іншими акціонерами товариства та трудовим колективом cаме в частині дотримання порядку обігу акцій.

Суд погодився, що інтерес БХФЗ як позивача полягає, зокрема, в тому, щоб пакет акцій перебував у власності територіальної громади міста Києва, оскільки, від цього залежить подальша можливість законної реалізації БХФЗ своїх прав і забезпечення дотримання порядку відчуження акцій.

ПАТ «НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» повідомляло, що продаж Київською міською радою пакету акцій фірмі «Дарниця» має негативні наслідки для його діяльності, оскільки фірма «Дарниця» систематично перешкоджає нормальній господарській діяльності підприємства, зокрема, під час участі та голосування на загальних зборах.

Верховний суд із висновками апеляційного суду не погодився і підтримав рішення першої інстанції. Зокрема, що саме Київська міська рада має звертатися до суду за захистом порушених прав та інтересів територіальної громади, а не БХФЗ. Натомість у даному випадку Київрада була відповідачем по один бік барикад із фірмою «Дарниця».

Апеляційний суд не обґрунтував, яким чином порушуються права чи інтереси БХФЗ при зміні власників його акцій.

Верховний Суд погоджується з висновками місцевого господарського суду, що зміна власника акцій не впливає на права та обов’язки акціонерного товариства (емітента акцій) перед акціонерами.

Оскільки фірма «Дарниця» ще у 2015 році перерахувала 171,4 млн грн за акції, то суд підтримав зустрічний позов про визнання акцій власністю «Дарниці».

У лютому 2018 року на заводі змінилася багаторічний директор Борщагівського заводу. Замість Людмили Беспалько, яка була на посаді з 1976 року, директором стала Юлія Здаревська. Окрім «Дарниці» Загорія, на заводі також є інші акціонери – у березні 2018 року 40% акцій зосередили в себе віргінські компанії «Белдор Груп С.А.» і «Ленік Груп С.А.». Ще у 2016 році Антимонопольний комітет дозволив компанії «Дарниця» придбати понад 50% акцій БХФЗ і бізнесмен Загорій висловлював намір вступити у переговори з мажоритарними акціонерами заводу щодо придбання їхніх пакетів акцій.

У березні 2018 суддя за заявою нового директора БХФЗ шляхом виправлення описки поновила арешт пакету акцій, купленого фірмою «Дарниця». Арешт відновився у кримінальній справі з приводу незаконної приватизації комунального майна, що була закрита ще у 2015 році.

У вересні 2020 року до судді Святошинського суду Тетяни Величко, яка поновлювала арешт акцій, за скаргою юриста «Дарниці» Вища рада правосуддя застосувала дисциплінарне стягнення у виді подання про звільнення з посади.

У 2014-2019 рр. бенефіціар компанії «Дарниця» Гліб Загорій був народним депутатом від Блоку Петра Порошенка.

error0
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *