Ексчиновниці присудили півмільйона, коли після трьох вироків прокурор закрив справу за відсутністю складу злочину

Червоноградський міський суд Львівської області стягнув колишньому міському голові Соснівки 500 тис. грн з державного бюджету на відшкодування моральної шкоди.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 8 листопада.

У 2008 році за постановою прокурора Львівської області Баганця порушено кримінальну справу стосовно жінки, яка працювала на посаді міського голови м. Соснівки Львівської області. Спочатку йшлося про одержання неправомірної вигоди, а потім справу перекваліфікували на заволодіння коштами шляхом обману. За 1000 доларів чиновниця начебто обіцяла сприяти в отриманні дозволу на оренду земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності, хоча надання такого дозволу та виділення ділянки не входило у її компетенцію і від неї не залежало.

Жінка скоєння злочину заперечувала і перебувала на підписці про невиїзд.

У 2010 суд визнав її винною за ч.1 ст.190 ККУ (шахрайство) і призначив 2 років обмеження волі із застосуванням ст.75 КК України, звільнивши звільнено від відбуття покарання з іспитовим строком в 1 рік. У 2011 році Вищий спеціалізований суд за скаргою захисника вирок скасував і скерував справу на новий розгляд.

У грудні 2013 жінку засуджено до 2 років обмеження волі, але звільнено від відбування покарання у зв’язку із закінченням строку давності. У 2014 апеляційний суд вирок скасував і скерував справу до першої інстанції на новий розгляд.

У 2015 році ексчиновницю визнано винною за ч.1 ст.190 ККУ (шахрайство) і призначено  обмеження волі строком на 1 рік, водночас за ст.75 ККУ звільнено від відбуття покарання. У 2016 апеляційний суд вирок скасував і повернув справу прокурору для проведення додаткового розслідування.

На виконання ухвалу суду у 2016 було внесено відомості до ЄРДР, але жодній особі у провадженні не повідомлено про підозру. А ще через рік прокурор закрив справу у зв’язку з відсутністю в діях раніше засудженої складу злочину.

Позивачка повідомила, що з 13.02.2008 року по 24.05.2016 року незаконно перебувала під судом і слідством, що в загальному становить більше ніж 98 місяців. Так їй завдано значної моральної шкоди у вигляді психічних страждань, перебування у стані безперервного нервового стресу і невизначеності, що підсилювалося розумінням власної невинуватості. За підрахунками жінки, мінімальна сума моральної компенсації мала б становити 364 тис. грн (3723 грн. мінімальної зарплати станом на день пред’явлення х 53 місяці перебування під слідством та судом). Водночас вона звертала увагу на свавільне і цинічне порушення прав людини, що полягало у понад 9-річній тривалості досудового слідства та судових засідань із застосуванням запобіжного заходу (підписки про невиїзд), яке завершилось закриттям справи у зв’язку з відсутністю в її діях складу злочину. Відтак вона вважала справедливим стягнути шкоду у подвійному розмірі – майже 730 тис грн.

Суд врахував соціальне становище позивачки, яка була міським головою м.Соснівка Львівської області. У зв’язку з безпідставним звинуваченням у вчиненні злочину, їй довелося постійно виправдовуватися перед колегами, друзями та жителями міста, роз’яснювати ситуацію, яка склалася, що викликало у неї додаткові хвилювання, спричинило неабиякий душевний біль та викликало небезпідставні занепокоєння щодо погіршення її ділової репутації. Також позивачка певний час залишилася без роботи та засобів для існування, що спричиняло ще більші душевні хвилювання.

Суд вирішив стягнути з держави 500 тис. грн. моральної шкоди,  завданої неправомірними діями органу досудового розслідування та прокуратури.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *