Не КСУ єдиним: як Труханов уникнув кримінальної відповідальності за декларації

897

15 листопада Одеса отримала нового «старого» міського голову – в другому турі місцевих виборів переміг очільник партії «Довіряй ділам» з імовірно російським громадянством, у минулому – нардеп і очільник фракції «Партії регіонів» Одеської міськради Геннадій Труханов.  З 2014 року  він незмінний міський голова Одеси. 

За версією Національного антикорупційного бюро, Труханов не задекларував понад 68 мільйонів гривень за 2015-2018 роки, будучи топ-чиновником. Якби вину Труханова довели в суді, він отримав би два роки позбавлення волі або штраф, а також йому заборонили б обіймати посаду мера на період до трьох років. 

Одразу дві справи Труханова щодо «брехні» в декларації, які розглядались у Вищому антикорупційному суді, увінчались закриттям та відсутністю для обвинуваченого будь-якого кримінального покарання. Чому?

«Свіжу» справу, за якою загрожував реальний тюремний термін, знищив Конституційний суд України. 

5 червня цього року НАБУ завершило досудове розслідування щодо внесення недостовірної інформації Трухановим до своєї декларації за 2017 рік. За версією слідства, він не розповів правди про майно ексдружини Тетяни Колтунової. Офіційно вони розлучені з 1997 року.

Саме Колтунову зараховують до сфери впливу одеського мера, що дозволяє йому контролювати частину ЗМІ Одеси. Тетяна Анатоліївна значиться засновницею в низці компаній, серед яких: ТРК «Прайм-Тайм», ТРК «Одеса-Плюс», ТОВ «Квітковий Пасаж», ТОВ «Інвестновострой». Цікаво, що раніше вона володіла ще й часткою ПрАТ «Акціонерна радіотелевізійна компанія «Глас» (одеські телеканали «Глас», «Plus», «Страна советов», радіостанція «Глас»). Зараз її немає в переліку власників, однак на цих каналах продовжують висвітлювати здобутки Труханова.

За версією НАБУ, мер Одеси розлучився фіктивно та замовчує про свою дружину в декларації, оскільки Колтунова – власниця низки об’єктів елітної нерухомості. 

Це дозволило Труханову у 2017 році «забути» в декларації про квартиру, два паркомісця, дачу, елінг, нежитлову нерухомість, частки у низці суб’єктів господарювання, проценти за вкладами у банках. Загальна сума незадекларованого майна, записаного на Колтунову, – 16,3 мільйон гривень. 

Обвинувачений політик у коментарі журналісту після отримання підозри переконував: нібито консультувався з юристами перед подачею декларації і саме ті, мовляв, порадили не декларувати майно дружини, з якою офіційно розлучений. 

Одеський мер вчергове заявив про політичне переслідування перед місцевими виборами. Утім, закінчення досудового розслідування у цій справі і передача її в суд – не стали приводом для зняття його кандидатури з виборів.

«Я виграю цю справу, бо її не існує. Вона надумана відпочатку. Як організовувалась, так і лусне. Це політичне замовлення. Не дочекається ніхто, аби я пішов з посади. Навіть хай не хвилюються. Я впевнений у виправдувальних вироках завжди по всіх справах, які були, є і будуть», – обіцяв Труханов в ексклюзивному коментарі журналісту. 

От тільки жодна його справа не увінчалась виправдувальним вироком. Навіть більше, якби вирок у цій справі винесли до березня 2021 року, і він був би обвинувальним, Труханов отримав би реальний тюремний термін або штраф та заборону бути мером Одеси на 3 роки. 

Нова справа мала таку ж саму доказову базу за обсягом, що й аналогічна по недекларуванню за 2015-2016 роки: 30 томів письмових доказів сторони обвинувачення і 54 свідки.

Прокурор САП Олександр Омельченко після завершення досудового розслідування 5 червня 2020 року запевняв: не дасть адвокатам затягнути процес, аби суд встиг винести вирок до настання строків давності. 

«Ми, як сторона обвинувачення, набагато швидше подаватимемо докази, бо практика вже склалася, а докази переважно будуть однаковими. Також орієнтуватимемось, аби суд розглянув справу і виніс вирок до закінчення строків давності», – запевняв прокурор.

Проте не так сталося, як гадалося. 5 листопада Вищий антикорупційний суд закрив кримінальне провадження, оскільки цього вимагало рішення Конституційного суду України. 27 жовтня КСУ за поданням проросійських депутатів «Опозиційної платформи за життя» зніс кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, а саме визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу. 

Розгляд цієї справи по суті так і не розпочався. Два підготовчих засідання з вересня зірвалися через неявку Труханова та лікарняний прокурора, а засідання через щільний графік роботи суду призначав не надто часто, а всього 1-2 рази на місяць. Розвантажувати Антикорсуд через законодавчі ініціативи парламент не поспішав… Як наслідок, дещо сумнівною виглядала перспектива вироку протягом 5 подальших місяців до настання строків давності, якби КСУ раптом раніше не закінчив цю справу. 

ВАКС також не встиг розглянути справу Труханова щодо «брехні» в деклараціях за 2015-2016 роки. Вона була близькою до вироку, але навесні 2020 року настав термін давності, оскільки злочин нетяжкий.

Тому Труханов уникнув би кримінального покарання по цих епізодах, навіть якщо суд визнав би його винним. Утім, закриття справи за строками не означає, що він підозрювався необгрунтовано. Труханов не зможе скористатися правом на відшкодування і добитися визнання цієї справи політично вмотивованою. Хоч публічно, проте бездоказово, завжди на цьому гучно наголошує. 

Важливо додати: після настання строків давності справу продовжили слухати в суді, оскільки Труханов відмовився від її закриття. За його словами, і далі розраховував на виправдувальний вирок. Зручна позиція, якщо навіть у разі обвинувального вироку не понесеш реального покарання.

Цікаво, що Труханов не визнавав себе винним і, водночас, з підготовчого засідання у справі 9  листопада 2019 року часто і наполегливо благав суд обмежити доступ ЗМІ до розгляду його справи. Суд встиг дослідити всі 30 томів письмових доказів, більшість – публічно, деякі докази слухали за закритими дверима через приватність членів родини Труханова.

Мабуть, найпоказовішим було оприлюднення в суді  відео з обшуку в ексдружини Колтунової. На думку прокурорів, рeзультат обшуку підтвeрдив наявність між ними спільного побуту та сімейних відносин. 

На відeо – події 3 жовтня 2017 року, коли дeтeктиви НАБУ у присутності Труханова знайшли на дачі Колтунової у сeйфі особистий пістолeт одeського мeра та патрони, а також 300 тисяч доларів у чорному пакeті. Гроші, за поясненнями Труханова, налeжать його матeрі. На відeо також показано, як чeрeз тeлeфонний дзвінок Колтунова підтвeрдила, що гроші збeрігаються з її відома вжe понад рік.  І хоч дозвіл на зброю нe побачили у сeйфі, проте його відшукали у… робочому кабінеті Труханова, що облаштований в квартирі Колтунової. 

«Тeлeфоном Колтунова сказала, що в його кабінeті, який розташований в її помeшканні, зараз обшук, і там можe бути дозвіл на зброю. Також підтвeрдила, що доступ до сeйфу на дачі має лишe вона і чоловік. Цe свідчить, що між ними є постійнe спілкування. У відeо є доводи, що Труханов і Колтунова пов’язані спільним побутом, спільно проживають і мають сімeйні права та обов’язки. Тому він мав вносити до дeкларацій зарeєстрованe на нeї майно», – сказав в засіданні прокурор Омeльчeнко.

Мeр Одeси тоді в коментарі журналістам роздратовано переконував, що сторона обвинувачeння «успішно влаштовує шоу». Говорив, що буває на цій дачі, оскільки має «людські відносини з eксдружиною». А його рeчі, мовляв, зберігались там чeрeз рeмонт у власному житлі.

Антикорсуд дослідив чимало томів листувань родини за 2016, 2017 та 2018 роки. У переписці йшлося про нeодноразові спільні поїздки за кордон одeського міського голови та його, буцімто, колишньої дружини, спільні відвідини кінотeатрів та частe пeрeбування разом у нічний час доби. 

Головним козиром прокуратури став телефон Колтунової, з якого і вдалось добути листування та величезну кількість спільних фотографій. 

«Лапулічка, у нас дурдом. Ужe 24 години ми обговорюємо дeкларацію, яку трeба подавати тату. Я маю туди внeсти свою шубу, сeрeжки… та іншe майно. І ми маємо подати цe на загальний огляд. Зараз всі подають декларації, а цe ласий шматок для правоохоронних структур…», – писала Колтунова.

Це повідомлення вона надіслала спільній із Трухановим  дочці Алісі того року, коли ввели е-декларування, і чиновники мали відкрито демонструвати свої статки. 

Останнє повноцінне засідання у цій справі відбулося 20 жовтня 2020 року – слухали 4 свідків обвинувачення. Загалом у справі 14 допитаних свідків: колег, друзів Труханова, які давали показання за відсутності онлайн-трансляції, а деякі – й взагалі за зачиненими дверима. Прокурор САП Омельченко пояснив, що суд на прохання адвокатів вирішив закрити усі подальші допити свідків від громадськості та журналістів. За його словами, це треба, аби запобігти розголошенню відомостей особистого життя одеського мера та членів його сім’ї, які мають ширше право на приватність, ніж він сам. 

Прокурор переконаний, що свідки підтвердили об’єктивні обставини скоєння злочину Трухановим, незважаючи на «провали в пам’яті».  

«Це провадження – взірець у кримінальних провадженнях щодо документування складу злочину за статтею 366-1 Кримінального кодексу України. У ході судового розгляду дуже глибоко, об’єктивно і повно досліджувались всі обставини вчинення кримінального правопорушення. Ми досліджували і переписку, і фотографії, і відео їх  спільного проживання, спільного відпочинку закордоном чи інших заходів.  Це було дуже цікаве провадження. І, на жаль, так сталося, що рішення КСУ унеможливило довести його до кінця», – розповів прокурор. 

На засіданні 18 листопада справу закрили на прохання адвокатів Труханова, які посилались на недавнє добре відоме рішення Конституційного суду.

Зауважимо, що справу закрили з неребіалітуючих підстав, а тому чиновник не має права просити відшкодування будь-яких збитків, позиватися до органів досудового розслідування чи домагатись визнання справи політично вмотивованою. 

Чи відсторонять Труханова від посади через обвинувачення у вчиненні посадового злочину?

Станом на зараз в суді залишається тільки одна справа Труханова щодо топ-корупції. І саме через неї вже за кілька місяців його можуть відсторонити від посади міського голови Одеси. 

Апеляційна палата ВАКСу виходить на дебати у справі щодо збанкрутілого заводу «Краян». За версією НАБУ, Труханов, низка чиновників Одеської міськради, директор комерційної структури і оцінювачка вступили в змову й заволоділи 93 мільйонами гривень місцевого бюджету, придбавши будівлю заводу за вдвічі завищеною ціною для облаштування тут нового офісу мерії Одеси.

4 липня 2019 року Малиновський райсуд Одеси виправдав усіх обвинувачених. САП вдалося оскаржити вирок через процесуальні порушення, які допустив суд. Прокуратура навіть заявила про змову суддів з адвокатами Труханова, відшукавши у вироку посилання на документи, які не досліджувались у суді, та свідків, яких не допитували під присягою.

Якщо Апеляційна палата скасує виправдувальний вирок, то справу скерують на новий розгляд вже у Вищий антикорупційний суд, і перед Трухановим знову маячітиме загроза 12 років тюрми. Але найперше після скасування вироку прокурори зможуть просити Антикорсуд відсторонити одеського мера від посади, оскільки той обвинувачується у посадовому злочині великої тяжкості.  


Катерина Петренко,  для сайту «Судовий репортер» 

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь