«Діамантові прокурори»: допит ключового свідка Рака – ч.1

562

Голосіївський суд 3 травня почав допит ключового свідка обвинувачення у «справі діамантових прокурорів» Валентина Рака.

Про це повідомляє «Судовий репортер».

3 травня свідок відповів на запитання прокурора. У наступному засіданні допит Рака має провести захист.

***

Засідання почалося із заяви Олександра Корнійця про відвід прокурора Яніса Сімонова. Він повідомив, що сумнівається в його неупередженості.

У 2006-2012 рр. Сімонов працював помічником прокурора Оболонського району Києва. Корнієць у цей час був на керівних посадах у прокуратурі Києва. У серпні 2012 року під час планової перевірки Корнієць як начальник відділу в прокуратурі Києва склав список працівників прокуратури Оболонського району, яких пропонував притягнути до дисциплінарної відповідальності. Корніць припускає, що серед них міг бути Сімонов. На уточнююче запитання судді Олени Первушиної Корнієць відповів, що не знає, чи Сімонов точно був у списку. Пізніше Сімонов і Корнієць разом працювали у прокуратурі Києва. Тому він вважає, що прокурор може мати особисте негативне ставлення до нього, заздрість тощо.

На запитання судді Корнієць відповів, що у них ніколи не було дружніх стосунків, а були неприязні, але доказів у засіданні не надав. Корнієць казав, що для цього треба викликати інших працівників прокуратури. Також зазначалося, що Сімонов підтримує обвинувачення в іншій кримінальній справі проти Корнійця про заволодіння часткою у фірмі з вивезення сміття.

Корнієць також стверджував, що у 2017 році Сімонов деякий час не був у групі прокурорів, а потім був повторно включений. Він посилався на постанову про зміну у складі групи прокурорів, підписану замгенпрокурора Юрієм Столярчуком. До групи включені працівники Генінспекції ГПУ, а також Сімонов, який працює у Департаменті спецрозслідувань ГПУ. Водночас відомо, що Сімонов від початку був у групі прокурорів і раніше працював у Генінспекції і постанову про зміну групи прокурорів він пояснює саме зміною своєї посади.

Сімонов проти відводу заперечував. Він сказав, що жодного разу як прокурор не притягувався до дисциплінарної відповідальності. Свою участь у двох справах проти Корнійця він пояснив тим, що справа про захоплення частки у підприємстві з’явилася під час розслідування справи про хабар, оскільки документи на компанію знайшли вдома у Корнійця.

Судді після виходу з нарадчої повідомили, що підстав для відводу нема.

Далі суд перейшов до допиту свідка.

***

Валентин Рак є ключовим свідком обвинувачення. Саме він, за матеріалами справи, у 2015 році передав $150 тис. доларів Валерію Гібаленку, який був знайомий з «діамантовими прокурорами» – тодішнім заступником прокурора Київської області Олександром Корнійцем і першим заступником начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимиром Шапакіним. Прокурорів прозвали діамантовими після того, як вдома у Корнійця при обшуку знайшли 102 діаманти.

Валентина Рака змогли допитати тільки після застосування до нього примусового приводу. У минулому засіданні суддя назвав 10 дат, починаючи з кінця 2016-го, в які свідок Рак не з’являвся без поважних причин.

Рак був одним із неофіційних співвласників компанії «Гідроекоресурс», що займалася відновленням водойм. У 2015 році підприємство проводило розчистку водойми «Погребський старик» у Київській області. Підприємцям інкримінували, що під приводом розчистки вони незаконно добували пісок. У подальшому за закриття цієї справи «діамантові прокурори» начебто вимагали гроші.

Рак: Товариство «Гідроекорурс» мало за домовленістю, це не було ніде прописано, чотири власника. Це я, Олександр Кириленко, Андрій Гузь і Юрій Бараневич. Хоча офіційно воно було оформлено на представника Гузя і Бараневича – Анапрієнка Олександра…

У 2014 році він дізнався від свого партнера Кириленка, що при обшуку в них вилучено речі та документи і роботу підприємства зупинено. Зокрема, зник земснаряд, його вивезли у невідомому напрямку. Далі Рак спілкувався із Гібаленком, який допомагав йому у пошуках земснаряду.

Рак: От Гибаленко Валерия поступило предложение помочь юридически и по дружески. С Гибаленко мы познакомились, когда он обратился с просьбой разработать документацию расчистки канала… По причине поиска земснаряда… Я переживал за его судьбу! Это был необычный земснаряд… Его найти было важно для меня… Гибаленко познакомил меня по этой причине с Шапакиным Владимиром… От Гибаленко услышал, что у Владимира Владимировича не получается и каким-то образом у меня произошла встреча с Корнийцом Александром… Гибаленко присутствовал и Александр Павлович Корниец. Основная тема была – проблема с земснарядом. Я ему рассказывал, как он собран и аналогов в стране нет… документы, которые, по моему мнению, должны были понадобиться. Александр Павлович заявил, что проблем намного больше… с судами… Суды по земснаряду и суды по предприятию.

Сімонов: Чи повідомляв Вам Кириленко (юрист підприємства – ред.) про наявність кримінальних проваджень щодо «Гідроекоресурс»?

Рак: Был обыск в рамках кримінальних проваджень.

Сімонов: А в чому полягали проблеми підприємства?

Рак: Я от Кириленко в телефонном режиме слышал, что были проверки… Неизвестными людьми в масках, в спортивных костюмах.

Сімонов: Кириленко чи Бараневич (неофіційні співвласники – ред.) повідомляли Вам причини тиску на підприємство?

Рак: Нет. Мое мнение – конкуренты.

Сімонов: Але в даному випадку перевірки проводили правоохоронні органи…

Рак: Знаете, появляется неизвестный заявитель или он не упоминается…

Сімонов: Чи повідомляв Вам Гібаленко, хто такий Шапакін?

Рак: Я не помню, честно.

Гібаленко, Шапакін і Корнієць

Сімонов: Чи повідомляв Вам Гібаленко, хто такий Корнієць і чому була зустріч біля приміщення прокуратури?

Рак: Корниец?.. Не уверен.

Сімонов: Чи повідомляв Вам Гібаленко, в чому би полягала допомога Корнійця?

Рак: Допомоги Корнійця не было. Он отказался, что либо помогать. Я ему рассказываю о земснаряде… Он сказал, проблемы намного больше и решайте эти проблемы. На этом встреча закончилась.

Сімонов: Яка в подальшому була допомога від Гібаленка?

Рак: Через какое-то время Валера Гибаленко предложил юридическую помощь предприятию в судах, в поиске земснаряда, в ремонте земснаряда.

Сімонов: Чи зазначав Гібаленко, що буде отримуватись фінансова допомога чи оплата його дій?

Рак: Так, як Ви сказали, я не пам’ятаю.

Сімонов: Скажіть, як пам’ятаєте.

Рак: Валера Гибаленко объяснил, что будет ряд затрат… На начальном этапе, для чего я не могу сказать, ему понадобилось 50 тыс. долларов. Гузь и Бараневич согласились… Я эту сумму передал… Это деньги предприятия или лично Гузя, я сказать не могу. 2015 год. Это было лето.

Сімонов: Кириленко повідомляв Вам про ситуацію на місці за участю нардепа Константіновського?

Рак: Нет, я занимался земснарядом. А как они там решают вопросы…

Суддя Первушина: Вам щось відомо про дії Константіновського?

Рак: Не відомо.

Нардеп Константіновський виїжджав на місце проведення обшуків. У суді він потім розповідав, що знає підприємців Гузя і Бараневича близько 15 років. Так, Бараневич жив в одному з ним під’їзді керував рестораном, а в Константіновського є ресторанний бізнес, вони їздили разом відпочивати. Розповідав, що йому Гузь подзвонив і сказав, що в офіс приїхали працівники міліції і СБУ, кілька десятків людей у спортивних костюмах, з офісу вилучається техніка і їм фізично погрожують.

Сімонов: Під час переговорів щодо передачі 50 тис. доларів обговорювалось підтвердження передачі? Якісь договори, підписання документів?

Рак: Не помню.

Сімонов: Чи говорив Гібаленко про 50 тис. доларів, що буде їх передача правоохоронним органам?

Рак: Нет.

Сімонов: Ще якісь кошти Гібаленку Ви надавали?

Рак: Еще была сумма… $100 тысяч… Была какая-то пауза, разрыв диалога в телефонном режиме. Гибаленко… Я реально не помню, что он говорил… Он сказал, чтоб у компании лежало $100 тысяч, чтоб находились у нас. Я это сказал Гузю (неофіційний співвласник «Гідроекоресурсу» – ред.). Он как-то неадекватно себя повел. Он эти деньги дал, я Гибаленко показал и вернул назад в сейф. Гузь как-то импульсивно и в истерике это все воспринял: что за детский сад, то деньги покажи, то деньги не надо! Пусть берет и пусть занимается! Я сказал Валере: пусть у тебя деньги лежат. Валера приехал и взял эти деньги… Это было на парковке. Я с деньгами вышел и отдал эти деньги. Он не пересчитывал.

Сімонов: Чи повідомляв Вам Кириленко про встановлену державну охорону на підприємстві «Гідроекоресурс»?

Рак: Я не видел.

Сімонов: Чи повідомляв Вам Кириленко, чи Ви знали про заборону діяльності «Гідроекоресурс»?

Рак: Не знав.

Сімонов: Що Вам відомо про факт отримання неправомірної вигоди Корнійцем у розмірі $150 тис. за вирішення проблем ТОВ «Гідроекоресурс» і ТОВ «Чистий грунт»?

Рак: Незрозуміле мені питання.

Сімонов: Коли Ви передавали кошти, чи обговорювали Ви питання несудового вирішення?

Рак: Будь ласка, ще раз.

Сімонов: Чи обговорювалось Вами з Гузем і Бараневичем надання неправомірної вигоди працівникам правоохоронних органів?

Рак: Не відомо.

Далі прокурор Сімонов сказав, що поки більше запитань не має.

Допит з боку сторони захисту суд відклав до наступного засідання.

***

У 2014 році Валентин Рак за шахрайство в особливо великих розмірах був засуджений Вінницьким міським судом до 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна (текст вироку).

За матеріалами справи, Рак та його спільник Андрій Захарченко переконали одного чоловіка позичити їм 200 тис. доларів. В якості гарантії повернення коштів позичальнику передали держакт на земельну ділянку, власницею якої була дружина Рака. При цьому Рак переконав позичальника договір застави не укладати. У подальшому Рак та його спільник начебто позичили у цього ж чоловіка ще 170 тис. доларів і 50 тис. грн. Взамін вони пообіцяли включити дружину позичальника до складу товариства, на яке буде оформлено оренду гранітного кар’єру в Житомирській області. Гроші повернуто не було.

Позичальником став деякий Деркач Дмитро Григорович.

Суд задовольнив цивільний позов потерпілого на 3,2 млн грн і присудив 100 тис. грн моральної компенсації. У вироку йдеться, що обвинувачені своєї вини не визнавали. У 2016 році апеляційний суд залишив вирок без змін. Наразі він оскаржується у Верховному суді.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь