Пам’яті мільйонів з банку Януковича або реквієм по справедливості

У 2017-2018 роках сотні мільйонів гривень із ліквідовуваного «Всеукраїнського банку розвитку» сина екс-президента Януковича були цинічно виведені через банк нового президента Петра Порошенка. Минув рік і за оборудку нікого не покарали.

Офіційна версія звучала так: 2 млрд грн у «ВБР»- це були депозити 33 менеджерів самого банку та ще кількох юросіб. А коли контролюючі органи помітили, що менеджери банку Януковича не заробляли аж так багато, щоб бути доларовими мільйонерами, то на горизонті з’явився інший справжній власник — маловідомий вихідець із Єнакієве, земляк Януковича, який усім їм ті гроші позичив за договорами.

А позичання виглядало так:

1 листопада 2013 року — 4,8 млн доларів.

7 листопада 2013 року — 1,35 млн доларів.

27 листопада 2013 року — 2,85 млн доларів.

12 грудня 2013 року — 2 млн доларів.

23 грудня 2013 року — 3 млн доларів.

16 січня 2014 року — 5 млн доларів.

04 липня 2013 року та 14 листопада 2013 року — сумарно 6,3 млн доларів.

10 грудня 2012 року та 1 листопада 2013 року — сумарно 7,6 млн доларів.

І це тільки ті договори, інформацію про які вдалося знайти в судових рішеннях. Їх чинність ніким не оспорювалася! Подякувати за це, до слова, треба міністру внутрішніх справ Арсену Авакову, адже саме слідчі МВС розслідували зловживання при кредитуванні «Укрзалізниці» банком Януковича-молодшого, і в рамках саме цієї справи гроші були арештовані.

Яшар Ходжаєв (фото “Схеми”)

Тобто десятки мільйонів доларів менеджерам банку Януковича дарує маловідомий земляк Януковича.

По кілька мільйонів «зелених» на душу! Не вірите?! А дарма! Бо в інтерв’ю програмі «Схеми» адвокат Олексій Салазський розповідав,що позичальник Яшар Ходжаєв представив довідки з податкової Шевченківського району Києва, що всі ці гроші він реально заробив, і документи ці начебто ретельно перевірялися контролюючими органами.

Ось така історія успіху ще одного простого хлопця з Єнакієве, який жодного разу не попав до списку «Форбса».

Але поряд із Януковичем його прізвище з’явилося не вперше. У 2014 році саме Ходжаєв купив офіс фірми «Танталіт» на Подолі. Ця структура володіла резиденцією Межигір’я, де жив Янукович. Потім Ходжаєв також виявився бенефіціаром «вертолітного майданчика» Януковича.

У грудні 2016 року суд арешти зняв, бо мовляв це ж не гроші Януковича, не кошти, здобуті злочинним шляхом і т.п. Оскільки «ВБР» ліквідовувався, то власники депозитів відкривали рахунки в інших банках, куди Фонд гарантування вкладів переказував гроші. І треба ж було так статися, що позичальники Ходжаєва відкрили рахунки у банку нового президента Петра Порошенка – «Міжнародному інвестиційному банку».

Спочатку, коли інформація про скасування арештів просочилася у ЗМІ, в прокуратурі обіцяли розібратися… зокрема з суддями. Але потім інтерес до справи швидко вщух і заяви залишились заявами. Гроші вже через банк Порошенка було знято готівкою.

Тільки на початку жовтня 2018, тобто аж через два роки, на сайту ГПУ з’явилася повістка про виклик Яшара Ходжаєва для вручення повідомлення про підозру. Але це було не те, про що ви подумали.

У 2016 році при розслідуванні справи про розкрадання цукру «Аграрного фонду» на складі в Броварах був знайдений катер Ходжаєва. Його начебто ввезли в Україну поза митним контролем. Слідчі запідозрили ухилення власником від сплати податків і що працівники Державної інспекції України з безпеки на річковому та водному транспорті також зловжили становищем. Дані до ЄРДР внесли ще 25 серпня 2016 року. Складно зрозуміти, чим займалися слідчі понад 2 роки і чому наважилися на підозру тільки на початку жовтня 2018-го.

Причому, як було зазначено вище, податки з мільйонів доларів Ходжаєв начебто сплачував у Києві, у Шевченківському районі, звідки в нього були довідки з податкової, а от повістку про виклик у ГПУ у справі про катер йому шлють в окуповане Єнакієве. Мовляв, саме таку адресу повідомив його адвокат. Прокурор, ймовірно, докладає максимум зусиль, коли допускає також помилку в імені — замість Яшар пише Яшир.

Громадянин Ходжаєв на виклик не прийшов. Тому ГПУ було направлено повідомлення про підозру поштою за тією ж адресою. Чи обійшлося на цей раз без помилок в імені та прізвищі, історія змовчує. Але в прокуратурі отримали папірець про поштове відправлення і заспокоїлися: так фігурант став підозрюваним. Уточнимо, що офіційно у розшуку цей чоловік не значиться.

Ухилення від сплати податків за ч.1 ст.212 КК карається штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Тобто ніякого тюремного покарання!

А мільйони доларів і міфічні активи Януковича — це взагалі паралельна реальність, в якій слідчим не вдається нічого ні довести, ні оскаржити.

Та ключове — мотивація. Якби слідчі боролися за ці гроші, як за свої, вони, ймовірно, вели б себе по-іншому.

І тут можна навести цілком конкретний приклад. Громадянин Ходжаєв проходив у ще одній справі — цивільній. І абсолютно негідній біографії того доларового мультимільйонера, про яку говорилося вище.

У листопаді 2016 року в Оболонському районі Києва померла жінка і залишила все своє майно, включаючи квартиру, – єдиній спадкоємиці. Але при відкритті спадщини з’ясувалося,що у 2004 році покійна начебто продала свою квартиру, в якій потім ще прожила 12 років, тому самому Яшару Ходжаєву. А останній в лютому 2017, за пару місяців після смерті господині, нібито продав її Олегу Дорохову, з яким вони є співзасновниками ТОВ «Профжитло сервіс».

Для розуміння — це квартира на 47 кв.м. у панельному будинку 1973 року на відстані 1 км від метро Оболонь.

Спадкоємиця звернулася до суду, стверджувала, що квартира не могла бути продана і т.п. Справа слухалася судом з березня по жовтень 2017 року. Представник Ходжаєва заявив, що той не має жодного відношення до цієї квартири, ніяких документів щодо неї не підписував. Більше того, на момент посвідчення приватним нотаріусом договору купівлі-продажу 17.02.2017 року Ходжаєв не перебував на території України. А дізнавшись про те, що невідомими особами проводяться фактичні та юридичні дії від імені Ходжаєва його представником була подана заява до Нацполіції про вчинення кримінальних правопорушень та відкрито кримінальне провадження за фактом підробки підписів та здійснення юридично значущих дій від його імені.

Знайомий Ходжаєва Дорохов також виявився ні при чому. В його письмових поясненнях йшлося, що якби не позов до суду, то він, і взагалі не знав би, що купив якусь там квартиру.Чоловік заявив, що паспорт, виданий у 2006 році в Кіровоградській області, на який є посилання в договорі купівлі-продажу від 17.02.2017р., він втратив у 2014. І на дату укладення договору купівлі-продажу мав уже інший паспорт.

У жовтні 2017 суд визнав договір купівлі квартири нікчемним. 9 липня 2018 року суд витребував квартиру на користь спадкоємиці.

Вище згадувалась фірма «Профжитло сервіс», засновниками якої є Дорохов і Ходжаєв.

3 жовтня 2018 року Печерський суд Києва за позовом громадянки витребував у цієї компанії квартиру на 44,3 кв.м. по бульвару Дружби народів. Історія аналогічна до попередньої. У травні 2016 власниця квартири померла, а через кілька місяців її племінниця дізналася,що квартира належить «Профжитло сервіс».

Експерт встановив підробку договорів купівлі-продажу. Ходжаєв і Дорохов передали письмові пояснення, що ніколи квартиру не купували і засновниками «Профжитло сервіс» не ставали. У 2014 році вони обидва начебто загубили свої паспорти. За фактом шахрайства при продажу квартири відкрито кримінальну справу.

У реєстрі майнових прав є дані, що у січні 2017 «Профжитло сервіс» також зареєструвало власність на квартиру по вул. Кирилівській,129 площею 34,6 кв.м. Історія цієї квартири поки невідома.

Висновки напрошуються самі собою. Чи не виявиться раптом, що і договори дарування кількадесят мільйонів доларів від імені Ходжаєва підписав хтось інший? Чому правоохоронні органи цим не зацікавились?

Але замість Ходжаєва фігурантами кримінального провадження стали вже самі слідчі Національної поліції. Службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки, саме з такою кваліфікацією 16 травня 2018 року внесено дані до ЄРДР. Розслідування веде Головне слідче управління СБУ під процесуальним керівництвом Генеральної інспекції ГПУ.

З матеріалів справи випливає, що в березні-квітні 2018 через банк Порошенка вивели ще 416 млн грн. начебто грошей вкладників банку «ВБР».

«Слідчі Головного слідчого управління Національної поліції України … у ході розгляду клопотання директора ТОВ«Аскор-Інвест» про скасування арешту майна ТОВ «Араніт К», ТОВ «Квардіс Н», ТОВ «Тіпікон А», ТОВ «ВЕКТОР-Переспектива», ТОВ «Компанія з управління активами «ВБР-Інвест», ТОВ «Лайтрум», ТОВ «ДІСоуз»… не повідомили слідчого суддю Печерського районного суду м. Києва Москаленко К.О. про внесені відомості до ЄРДР щодо фактів умисного подання для проведення державної реєстрації вказаних товариств документів, які містять завідомо неправдиві відомості, що призвело до необґрунтованого скасування арештів. Крім того, слідчі ГСУ НПУ, продовжуючи неналежно виконувати свої обов’язки 14.02.2018 отримали резолютивну частину ухвали про скасування арешту на грошові кошти, які за версією слідства можуть належати Януковичу В.Ф., не прийняли будь яких заходів щодо недопущення розтрати вказаних грошових коштів та не повідомили вчасно прокурора ані про час засідання, ані про результати судового розгляду, в результаті Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ «ВБР» було перераховано грошові кошти на користь ТОВ «Аскор-інвест» чотирма транзакціями, а саме 01.03.2018 на суму 100 000 000 грн., 07.03.2018 на суму 100 000 000 грн., 16.03.2018 на суму 100 000 000 грн.,03.04.2018 на суму 115 959 708,81 грн., загалом насуму 415 959 708,81 грн», – йдетсья в ухвалі суду.

Фірми-вкладники уклали з «Аскор-інвест» договори про відступлення прав вимоги. 

Ще 29 млн грн за аналогічною схемою Фонд гарантування вкладів перерахував ТОВ «Фінансова компанія «Леголас». Ці гроші компанії відступили вкладники з ознаками фіктивності – ТОВ«Мелон 8», ТОВ «Бенефіт-Консалт», ТОВ «Лайтрум».

Погано тільки, що гроші вже перераховані і, ймовірно, могли бути давно і успішно відмиті. Тим більше, у частині з вкладниками, які нібито позичали гроші в Ходжаєва. Чи могли оборудки на сотні мільйонів гривень бути результатом простого недбальства слідчих Нацполіції?! Чи не було їхнє керівництво «в темі і в долі»?! Запитання риторичні. Хочеться тільки нагадати, що часу в нової влади, щоб довести, що вони чимось відрізняються від попередників все менше і менше.


// Ірина Салій, сайт «Судовий репортер»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

RSS
Follow by Email